KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Tablet z kartonu na bazie Raspberry Pi za 60$!

Tablet z kartonu na bazie Raspberry Pi za 60$!

Pamiętacie projekt ZeroPhone?  Budowa telefonu to bardzo oryginalny pomysł. Jednak w czasach, gdy prawie każdy ma smartphona opisywany telefon wydawał się dość ubogo wyposażony.

Okazuje się, że dzięki popularnemu Raspberry Pi równie łatwo można zbudować multimedialny tablet, który będzie kosztował tylko 60$!

Wszechobecne moduły elektroniczne sprawiają, że prawie każdy może stworzyć własny telefon lub tablet. Sercem opisywanego urządzenia jest popularne Raspberry Pi Zero W, do którego podłączono wyświetlacz graficzny firmy Adafruit. Całość zasilana jest z jednego ogniwa LiPo, które zostało wpięte przez przetwornicę step-up. Do tego kilka złączy, przewody połączeniowe, przełącznik i tablet gotowy!

Wnętrze tabletu.

Wnętrze tabletu.

Projekt potrzebował jeszcze obudowy chroniącej wrażliwą elektronikę i ułatwiającej korzystanie z urządzenia. Autor posłużył się tekturowym opakowaniem, z którego wyciął 3 warstwy i skleił je klejem na gorąco (hotglue). Rozwiązanie nie jest zbyt finezyjne, dało jednak szybkie efekty, metoda była więc całkiem dobra na czas prototypowania. Możliwe, że przypadnie też do gustu fanom ekologicznych gadżetów. Docelowo lepiej sprawdzi się np. obudowa wydrukowana w 3D.

Tekturowa obudowa tabletu.

Tekturowa obudowa tabletu.

Minikomputer wyposażono w Raspbiana, który po podłączeniu ekranu z panelem dotykowym posiada wszystkie najważniejsze funkcje tabletów. Można uruchomić przeglądarkę internetową, napisać coś w edytorze tekstowym, obejrzeć film, a nawet grać w gry! Po podłączeniu klawiatury, myszki i głośników (chociażby po Bluetooth) staje się on praktycznie komputerem.

Charakter projektu sprawia, że jest on właściwie niezależny od "wielkich producentów". Stąd, możliwa jest łatwa rozbudowa tabletu. Z łatwością można dodać większy akumulator czy moduł GSM. Wszystko zależy wyłącznie od potrzeb samego twórcy! Jak rozbudowalibyście swoją wersje kartonowego urządzenia?

Źródło : [1]

diy, raspberry, tablet

Trwa ładowanie komentarzy...