KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

SOLIDWORKS PCB Connector ułatwia współpracę nad PCB

SOLIDWORKS PCB Connector ułatwia współpracę nad PCB

Projektowanie płytek PCB o niestandardowym kształcie nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeszcze trudniej dopracować projekt, gdy różne osoby odpowiadają za elektronikę i mechanikę.

Na szczęście z pomocą przychodzą producenci oprogramowania, którzy przygotowują specjalne funkcje ułatwiając współpracę nad projektem.

Czym jest SOLIDWORKS PCB Connector?

SOLIDWORKS PCB Connector - jest to dodatek do oprogramowania ALTIUM Designer. Służy do tworzenia natywnego złożenia SOLIDWORKS bezpośrednio z narzędzia dostarczanego przez firmę ALTIUM. Dodatek ten jest funkcjonalnością wbudowaną w SOLIDWORKS PCB, który został opisany we wcześniejszym artykule:

SOLIDWORKS PCB: Nowa era projektów PCB
SOLIDWORKS PCB: Nowa era projektów PCB

Czy próbowałeś kiedyś dopasować obudowę do płytki PCB? Zadanie to nie należy do łatwych. Najczęściej potrzebne jest ręczne wymiarowanie... Czytaj dalej »

Dwa światy: Mechanicy i Elektronicy

W związku z ciągłym rozwojem przemysłu kładziony jest nacisk na jak największa współpracę działów projektowych, co wpływa bezpośrednio na redukcje czasu potrzebnego na wprowadzenie danego produktu do sprzedaży.

Projekt płytki o niestandardowym kształcie.

Projekt płytki o niestandardowym kształcie.

Programy typu PCB CAD zazwyczaj tworzone są w oparciu o funkcjonalności, które są potrzebne projektantom elektroniki. Gdy przychodzi do zaprojektowania m.in. specyficznego kształtu płytki, który współpracowałby z obudową, wykonanie takiego zadania za pomocą programu PCB CAD może sprawiać duże trudności.

SOLIDWORKS PCB Connector w praktyce

Praca nad płytką z użyciem SOLIDWORKS PCB Connector została pokazana na poniższej prezentacji:

Dlaczego SOLIDWORKS PCB Connector?

Po wdrożeniu tego rozwiązania w firmie ogranicza się konieczność tworzenia kosztownych prototypów. Dzięki synchronizacji działu elektroników z działem mechanicznym, jesteśmy w stanie wykryć problemy związane z m.in. złym umiejscowieniem otworów montażowych, kolizjami komponentów znajdujących się na płytce z elementami obudowy, czy innymi zakłóceniami mechanicznymi w obrębie złożenia.

Wymiana komentarzy w praktyce.

Wymiana komentarzy w praktyce.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której współpracujące działy wymieniają się informacjami dotyczącymi obudowy urządzenia oraz jego płytki PCB. W przypadku złej komunikacji między tymi działami może dojść do rozbieżności pomiędzy projektem obudowy, a projektem PCB. Prowadzi to do wyprodukowania prototypów, które już na początku będą musiały zostać poprawione tym samym narażając firmę na dodatkowe koszty, których można było uniknąć.

Autor:
Sebastian Wantuch
inż. wsparcia technicznego CAD/ECAD w SOLIDEXPERT

altium, PCB, solidexpert, solidworks

Trwa ładowanie komentarzy...