Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Wielkimi krokami zbliża się Robotic Arena, czyli jeden z największych turniejów robotyki w Polsce oraz Europie. Konstruktorzy z całego świata przyjadą do pięknego, zimowego Wrocławia, aby uczestniczyć w XI edycji zawodów. Tym razem zawody odbędą się 12 stycznia 2019 roku w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Udział w zawodach (dla zawodników oraz widzów) jest całkowicie darmowy.
Podczas nadchodzących zawodów rozegrane zostaną zmagania w aż 17 konkurencjach. Wśród nich pojawią się 4 zupełnie nowe dyscypliny.
Zawody robotów Sumo
Kategoria rodem z japońskich zapasów - dwa roboty zostają ustawione na dohyō, obramowanym linią. Celem jest zlokalizowanie przeciwnika i wypchnięcie go poza obszar walki. Tak samo jak ludzie, roboty walczą w różnych kategoriach wagowych:
- MegaSumo
- Sumo
- MiniSumo Enhanced
- MicroSumo Enhanced
- NanoSumo
Zawody robotów LineFollower
Roboty startujące w tej kategorii mają za zadanie jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną czarną linią na białym podłożu. Podobnie jak w zawodach Formuły 1 wygrywa najszybszy pojazd. Wyścigi będą rozgrywane w 4 podkategoriach:
- LineFollower Standard
- LineFollower Enhanc3D
- LineFollower Turbo
- LineFollower Drag
Zawody robotów MicroMouse
Zamysłem konkurencji jest symulacja zachowania myszy szukającej kawałka sera zlokalizowanego w labiryncie. Robot eksplorując planszę tworzy wszystkie możliwe połączenia między miejscem startu, a metą (środkiem labiryntu).
W kolejnych przejazdach, na podstawie autonomicznie wyznaczonej trajektorii, robot ma za zadanie, w jak najkrótszym czasie przejechać labirynt. W tym roku konstrukcje będą rywalizowały w labiryncie o wymiarach 16x16.
Roboty MicroMouse – 5 metod przeszukiwania labiryntu
MicroMouse to rodzaj zawodów, w których nasz robot (mysz) ma za zadanie w jak najkrótszym czasie rozwiązać labirynt. Rozwiązanie labiryntu,... Czytaj dalej »
Zawody robotów PuckCollect
Konstrukcje startujące w kategorii PuckCollect zbierają z planszy losowo rozmieszczone kolorowe krążki. Odpowiednia taktyka i algorytmy wykrywania obiektów to klucz do sukcesu. W jednym momencie na planszy znajdują się dwa roboty, od konstruktora zależy czy skupi się tylko na swoim zadaniu czy też zechce przeszkodzić rywalowi.
Przebieg rozgrywki w tej kategorii widoczny jest na poniższym, przykładowym wideo, które przedstawia robota Sarmatic (opisanego na naszym forum) podczas zawodów RobotChallenge 2012:
Zawody robotów RoboSprint
Robotyczny bieg inspirowany najstarszą konkurencją starożytnej olimpiady "dromos". Konstrukcje zamiast konwencjonalnych kół muszą posiadać kończyny. Długość trasy to tylko 3 metry, jednak dla stosunkowo małych robotów to całkiem długi dystans!
NOWOŚĆ: Zawody Dron ∞ i Dron Sandbox
Nowe konkurencje stworzone specjalnie dla śmiałków powietrznych zmagań. Organizatorzy przewidują osobną kategorię dla konstrukcji autonomicznych (Dron ∞), gdzie należy pokonać trasę w kształcie cyfry 8 oraz kategorie dla dronów zdalnie sterowanych (Sandbox), w której testowana będzie sama konstrukcja oraz zwinność operatora.
NOWOŚĆ: Zawody Combat (500g)
Kolejna nowość na Robotic Arenie skierowana jest do wszystkich wielbicieli zniszczenia. Piły, noże, młoty i kilofy to tylko niektóre możliwości. Wszystko to zamknięte w bezpiecznej dla widzów klatce.
Konstrukcje startujące w tych zawodach mogą być sterowane zdalnie przez ich właścicieli lub w pełni autonomicznie. Główne ograniczenie, oprócz wyobraźni konstruktora, stanowi limit masy i rozmiarów podobny do robotów startujących w kategorii MiniSumo.
NOWOŚĆ: Zawody Rescue
Pozycja obowiązkowa dla bohaterów gotowych na ratowanie świata. Zadanie polega na zlokalizowaniu w prostym, małym labiryncie przedmiotu - najczęściej pluszowej maskotki i przetransportowaniu jej w bezpieczne miejsce do bazy.
Zawody robotów Freestyle
Ostatnia z przygotowanych konkurencji, ale jedna z najważniejszych. Wszystkie konstrukcje, które nie wpisują się w pozostałe kategorie są tutaj mile widziane. Poza wykonaniem, ważny jest tutaj też pomysł, innowacyjność, możliwości rozwoju. Zwycięzcę wybierze Jury złożone z naukowców i pasjonatów.
Historia Robotic Areny
Robotic Arena to międzynarodowe zawody robotów organizowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej nieprzerwanie od 11 lat. Organizatorzy mają nadzieję, że nadchodząca edycja będzie jeszcze ciekawszym wydarzeniem, które odbije się pozytywnie echem w świecie robotyki i nowych technologii. Tegoroczne zawody powstają dzięki współpracy Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” oraz studenckiej organizacji BEST Wrocław. Więcej informacji znaleźć można na stronie Robotic Areny oraz na Facebooku. Kto z Was wybiera się do Wrocławia?
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
combat, dron, linefollower, micromouse, puckcollect, rescue, robosrpint, roboty, sumo, wrocław
Trwa ładowanie komentarzy...