Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Atmega może działać na max. 6V, więc jeśli użył akumulatorów AA to miał 4,8, więc w sam raz, a jeśli zwykłych baterii to powinno być na styk. Jedno zasilanie do silników i elektroniki nie jest wprawdzie najlepszym rozwiązaniem, ale można tak robić.

Link do komentarza
Share on other sites

Wtedy była to kwestia uproszczenia, teraz pewnie dodałbym na wszelki wypadek jakiś stabilizator LDO i kilka kondensatorów ceramicznych. Nie mniej jednak robot działa i problemów większych jakoś nikt nie zgłaszał.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanko dotyczące tego LF

mam podobny działający projekt oparty na PIC napędzany zwykłymi silniczkami...

chciałbym zmienić je na silniczki krokowe, czy mogę zostawić mostek L293D czy on będzie działać z silnikami krokowymi które maja 4 wejścia?

Myślałem żeby dołożyć jeszcze jeden mostek i każdy z osobna sterowałby silnikiem...

co o tym sądzicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

z tego co widzialem na schematach to nie stosuja L293D z krokowymi

chcialem uniknac kupowania innych mostkow.... ale chyba bede musial sie pobawic..

Link do komentarza
Share on other sites

z tego co widzialem na schematach to nie stosuja L293D z krokowymi

Polecam przyjrzeć się lepiej:

Stepper motor & L293

Zajrzyj zwłaszcza do grafiki.

Wybór mostka to przede wszystkim kwestia prądożerności silników - musisz sprawdzić, czy mostek dane obciążenie wytrzyma ( -> noty katalogowe). To samo dotyczy napięcia. Do stosowania w LF odradzam krokowce - pobierają dużo prądu i są problematyczne w sterowaniu (w porównaniu do szczotkowych DC).

Link do komentarza
Share on other sites

W przypadku krokowców - owszem. Tylko czy jesteś pewien, że chcesz na samym początku utrudniać sobie sprawę? Sprawdziłeś moment obrotowy i pobór prądu? Na pewno się nadadzą? Polecam mikroserwa z Allegro (trzeba je później nieco przerobić), a ostatnio pojawiło się mnóstwo sklepów (Robodudes, Trobot, Robotechnics, Botland itd.), gdzie tanio można dostać bardzo przyzwoite silniki z przekładniami.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam mały problem zbudowałem robota z tego projektu włączyłem i... i robot kręci kołami cały czas. Jakby nie reaguje na sygnały z czujników. Jak myślicie co to może być?

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie zaraz sprawdzę te czujniki jak piszesz. Sprawdzałem czy zwarć nie ma ale nic nie znalazłem. Spróbuje zresetować program i jeszcze raz go wgrać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.