Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Witam mam kilka pytań Nawyk. Mam takie dwa silniczki Silnik Pololu HP 30:1 i chciałbym je zastosować zamiast serw do twojego schematu, czy trzeba zastosować stabilizator? I jeszcze jedno, czy jeśli ulepsze program to jest możliwość aby robot się szybciej poruszał i dokładniej poruszał się po lini? Za odpowiedż dziękuję. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie trzeba stabilizatora, natomiast trzeba zmienić mostek H, na chociażby L298(pamiętaj o diodach).

Programem można cuda zdziałać, choć ilość i rozmieszczenie czujników narzuca pewne ograniczenia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z robota 3 czujnikowego wiele nie wyciągniesz. Najlepiej jak byś zastosował co najmniej 5.

L293d do tych silników jest za słaby. Silniki te są pod 6v. Możesz zastosować stabilizator albo lepiej przetwornice. Napięcie na silniki zależy od spadku napięcia na mostku. Trzeba je dostosować żeby na maksymalnym pwm na silniki podawane było 6v.

[ Dodano: 26-12-2010, 14:32 ]

Mihau, L298

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzieki 🙂

[ Dodano: 26-12-2010, 14:39 ]

Dzięki. 🙂

[ Dodano: 26-12-2010, 19:23 ]

Czy jest możliwość aby zmienić transoptory odbiciowe na mniejsze a jak tak to jakie? A rezystory na rezystory SMD? Z góry dzięki za odpowiedż. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, że rezystory mogą być w SMD, to samo z uC, mostek (L293DD), z transoptorów mogę polecić KTIR0711S (lub GP2S24, QRE1113GR, praktycznie wszystkie są takie same, wyrób Sharpa jest przewlekany nawet).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Stabilizator dla elektroniki, silniki bezpośrednio z baterii, kondy praktycznie wszędzie, gdzie się da 😋. Chodzi głównie o zasilanie układów scalonych, na każdą parę Vcc GND powinno się dać jednego 100nF. Oczywiście trzeba też dać jakieś większe przy stabilizatorze, ale to już musisz sobie w nocie zobaczyć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

AVCC podepnij do +5V, możesz przez dławik np. 10uH (szeregowo). GND (pin 22 i 8 uC) podepnij bezpośrednio do GND. Pin VCC (7) bezpośrednio do +5V. Ogółem wywal wszystkie kondensatory 100nF, podpiąłeś je źle. Kondensator jest przerwą dla prądu stałego, zapamiętaj to. Zwiera tylko składowe zmienne i dlatego powinien zwierać do masy (czyli kondensatory 100nF dajesz pomiędzy GND a +5V, - na schemacie możesz dać tow dowolnym miejscu, ale na PCB warto umiejscowić je jak najbliżej scalaka). Dobrze są tylko kondy przy wyprowadzeniach silników. AREF podepnij do +5V.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Poprawiłem wartość dławika z m na u.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Rezystory przy czujnikach powinny mieć 10k a nie 20.

2. Ja zwykle stosowałem cewkę 100uH. Ale i taka może być.

3. 7805 nie ma żadnych kondków. Ja zwykle daje przed 470uF 100n ,a po 47nF i 100uF

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.