Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Co do pinów I/O, to trzeba uważać przy nowszych wersjach avr'ów, bo np. w medze 168 są piny przeznaczone tylko jako ADC, czyli tylko input. Nie są one wtedy jednak opisane jako Portx.y, pisze tylko ADCx.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1) Nie pamiętam czy to Tobie, czy komuś innemu zwróciłem już uwagę - zamieszczaj schematy jako pliki graficzne! W Eagle masz w menu File narzędzie "Export", użyj go i wrzuć tutaj sam obrazek. Nie każdemu się chce pobierać paczki, antywirusować, rozpakowywać i dopiero oglądać...A przecież w Twoim interesie leży, żeby jak najwięcej osób zobaczyło Twoje wypociny.

To tyle mędrkowania. Jeśli chodzi o schemat:

2) Dławik... Cóż to za ustrojstwo wstawiłeś 😉 Wystarczy najprostszy, najtańszy dławik - on wygląda trochę jak rezystor. Ale podłączyłeś go ok 😉

3) Rezystory przy kolektorach fototranzystorów z transoptorów podłącz do +5.

4) Kondzior przy RST daj jakiś mały, ceramiczny. W adnotacji do noty jest chyba 100nF.

Tyle znalazłem, możliwe, że coś przegapiłem.

Ogólnie mówiąc, schemat narysowany koszmarnie... Staraj się zawsze VCC rysować do góry, a GND na dół. Tak, jakby prąd płynął w tym kierunku - ułatwisz życie sprawdzającym 😉 Poza tym - warto na schemacie narysować nieco dłuższe ścieżki na rzecz czytelnych opisów elementów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W przypadku "L293DP", zapoznaj się z narzędziem Invoke 😉 Bo wstawiłeś tylko "połowę" mostka. I tak jak napisał przedmówca - zdecyduj się: L293D (600mA na kanał) albo L298 (2A na kanał, do 3A chwilowych), dwa są Ci niepotrzebne.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, gdzie muszę podłaczyć do schematu zaciski od zasilania? i mam jeszcze jedno pytanie nie związane ze schematem, czy funkcja Ratsnest w Eagle przypadkiem nie zmienia połączeń elementów na płytce? Z góry dzieki za odpowiedz. 🙂

schemat.thumb.png.9e53403b93deedeec50bbd1e7e7ed455.png

Link do komentarza
Share on other sites

Ratsnest połączeń nie zmienia.

Zaciski dajesz do GND i zasilania (tego o najwyższym napięciu).

Widzę, że przewidujesz spory prąd silników, skoro dałeś mostek L298, na 2A. Skoro tak, to jeśli koniecznie chcesz stabilizować napięcie zasilania silników, to użyj przetwornicy, bo na zwykłym stabilizatorze, to jajecznicę będziesz mógł smażyć 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie zakończyłem konstrukcję robota.

Jednak jak to ze mną zwykle bywa coś musiałem spartaczyć🙁

Wczoraj późnym wieczorem udało mi się go odpalić i jeździł w pętli. Już wtedy wyszła pierwsza wada: robot potrafił poruszać się przeciwnie do ruchów wskazówek zegara ale nie zgodnie z nim.

Dziś planowałem się za to zabrać, stworzyłem większy tor z zakrętami w obie strony. Robot potrafił skręcać w jedną tylko stronę.

I tu zaczynają się schody bo zabrałem się za "naprawianie". Pierwsze co zrobiłem to sprawdziłem czy wszystkie CNY70 "świecą" za pomocą aparatu (świeciły).

W następnym kroku chciałem sprawdzić czy reagują na zmianę otoczenia. Wykonałem to tak "umiejętnie" że teraz żaden z nich nie świeci a robot cały czas porusza się do przodu.

Co do tego że muszę je wszystkie wymienić jestem praktycznie pewny, cóż trudno.

Mam natomiast pytanie odnośnie mostka H: to że robot porusza się do przodu świadczy że przynajmniej 2 z 4 tranzystorów działają poprawnie.

Czy to możliwe że od początku była to wina mostka który był częściowo uszkodzony i to on powodował niepoprawne działanie. (nie sterował 1 z silników do tyłu).

Co do Atmegi8 to ona też jest chyba sprawna? Przecież robot się porusza...

Jutro, o ile uda mi się gdzieś w Gdańsku znaleźć CNY70 to spróbuję ponownie. Poszukam też jakiś kondensatorów. Chociaż Twój model jakoś się bez nich obył.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.