Skocz do zawartości

Kurs ESP8266 - #1 - omówienie, przygotowanie środowiska


Leoneq

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, SOYER napisał:

@AdamSamborski może trzeba nauczyć się tego języka? 

Niestety całe arduino i ten dziwaczny język uważny jest przez moich klientów za jakiś żart. O ile przejdzie w rozwiązaniach homemade to w rozwiązaniach profesjonalnych już nie bardzo, preferowany jest czysty C lub C++. Prosząc o "tutuka" - tutorial myślałem o konfiguracji dowolnego IDE dla ESP8266 (Eclipse, VS Studio Code). Znalazłem to co chciałem na zagranicznych forach lecz wymaga to ściągnięcia 10 różnych rzeczy a potem przebijanie się przez konfigurację. 

Edytowano przez AdamSamborski
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, AdamSamborski napisał:

preferowany jest czysty C lub C++

Arduino to nadal "czyste" C i C++ (nawet C++11). Prędzej można to nazwać frameworkiem niż nowym językiem. 

16 minut temu, AdamSamborski napisał:

Znalazłem to co chciałem na zagranicznych forach lecz wymaga to ściągnięcia 10 różnych rzeczy a potem przebijanie się przez konfigurację. 

Wracając do pytania - co prawda odpowiedź nie odnosi się do ESP8266, ale do ESP32 - ale to własnie pod ESP32, Espressif do VSC przygotował dedykowaną wtyczkę. Instalujesz, wyklikujesz i pobiera za Ciebie cały toolchain i narzędzia i po paru chwilach możesz pisać w C (i nawet w C++) korzystając z ESP-IDF. Link. Nie wykorzystałem "produkcyjnie", ale po własnych szybkich testach stwierdzam, że jest to bardzo dobrze przygotowane i z integrowane z VSC bez konieczności żmudnej konfiguracji. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, AdamSamborski napisał:

Niestety całe arduino i ten dziwaczny język uważny jest przez moich klientów za jakiś żart. O ile przejdzie w rozwiązaniach homemade to w rozwiązaniach profesjonalnych już nie bardzo, preferowany jest czysty C lub C++.

To masz klientów, którzy drukują kod źródłowy, oprawiają w ramki i wieszają w salonie? Moim zdaniem całe sedno w tym aby program działał właściwie i niezawodnie. To czy będzie on napisany w C, Basicu, Pythonie czy innym języku programowania to przecież rzecz drugorzędna. Zawsze możesz sobie zainstalować inne środowisko IDE np. Eclipse, Atmel Studio czy Visual Code i ..... zaimportować szkic Arduino. Wtedy to będzie profesjonalny program? Bez przesady. Swoją drogą co w tym języku dziwacznego?

Edytowano przez Belferek
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie, chcielibyście żebym także opisał programowanie ESP w lua? Uznałem że jak jest kurs Arduino nie ma sensu męczyć innego języka, ale jeżeli chcecie - nie ma problemu (pytanie do społeczności)

Link do komentarza
Share on other sites

@Belferek napisałeś 

21 minut temu, Belferek napisał:

Moim zdaniem całe sedno w tym aby program działał właściwie i niezawodnie. To czy będzie on napisany w C, Basicu, Pythonie czy innym języku programowania to przecież rzecz drugorzędna.

poźniej

13 minut temu, Belferek napisał:

Ja bym chętnie poczytał nie tyle o LUA co o np. timerach, przerwaniach, interfejsach, pamięci .... itd. w języku C z poziomu np. Arduino IDE

Więc jest ta jakościowa różnica czy nie ma? Dlaczego lepiej coś napisać w C niż w "dialekcie" Arduino? 

Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, SOYER napisał:

Więc jest ta jakościowa różnica czy nie ma? Dlaczego lepiej coś napisać w C niż w "dialekcie" Arduino? 

To pewnie nie ten wątek ale powiem tak. Dziś zainstalowałem Eclipse i Visual Code, wcześniej doposażyłem się w Atmel Studio z głębokim przeświadczeniem, że przesiądę się na któryś z tych IDE gdyż standardowe Arduino IDE wiesza mi komputer (nowy Win 10 Home, aktualny i legalny bez udziwnień) i ..... ja stary człowiek zostałem przytłoczony ogromem ustawień, konfiguracji itp. tych środowisk. Kompilując program w efekcie końcowym mam to samo co w konsoli Arduino IDE, wielkość pliku wynikowego jest podobna (jak nie taka sama) i program .... działa oczywiście tak samo. Dla wyjadaczy i miłośników szczegółowej konfiguracji środowiska (np. definiowania includowanych ścieżek, workspac-ów, itd.) to te kombajny są super. Są super także dla tych, którzy nie ograniczają się do Arduino. Można w nich tworzyć projekty w C/C++ praktycznie na każdą platformę sprzętową (no może za wyj. Atmel Studio bo to "fabryczny soft") - więc to plus. Przytłaczają mnie trochę te programy tym bardziej, że okazało się iż np. Arduino IDE LLC (to nie to samo IDE co z arduino.cc) dostępne w Microsoft Store działa u mnie prawidłowo - nie zawiesza mi komputera więc sobie spokojnie działam, a nie działa z Visual Code. 

Piszesz o dialekcie Arduino - takiego moim zdaniem nie ma. Są za to dedykowane biblioteki producenta z ich funkcjami np. digitalWrite(); pinMode() itd. ale to przecież C/C++ a nie żadna odmiana, dialekt języka. Tak więc moim zdaniem jeśli poruszamy się w świecie Arduino to IDE producenta jest wystarczające i najłatwiejsze do opanowania. Obsługa tego środowiska to praktycznie OTWÓRZ, ZAPISZ, CTRL+R i CTRL+U - czy da się prościej?

Wracając do tematu ponieważ Arduino IDE wspiera ESP8266 i większość użytkowników forum z pewnością też z tego środowiska korzysta więc proponuję by dalszą część tego kursu (jeśli będzie) oprzeć na tym właśnie IDE. Kto korzysta z Eclipse czy innych kombajnów z pewnością sobie poradzi.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Eclipse to chyba pod wszystko jest. Tam także wszystko chyba jest 😛 Swoją drogą, ostatnio zauważyłem że nawet w codeblocksach jest specjalny szablon pod projekt Arduino. Tak więc wybór środowiska jest i to duży.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakiś czas programowałem AVRy w atmel studio i mi w arduino brakuje delikatnie niższego poziomu. Nawet nie chodzi mi o jakieś wstawki w ASM tylko bardziej właśnie o dokładną konfiguracje timerow, adc, uart etc, także podział projektu na pliki. Wiem, że generalnie kompilator zrobi robotę i pewnie w 99% bede mial to czego potrzebuje no ale taki przywilej hobbysty, że mogę się rozdwodzic nad prescalerem adc i sleep mode żeby osiągnąć lepsze rezultaty a nie tylko wystarczające. Oczywiście na obecnym etapie w modulach ESP to ciesze się, że w ogóle wiem jak wgrać program :)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.