Skocz do zawartości

Premiera: Raspberry Pi Pico (za 4$) z nowym układem RP2040

Pomocna odpowiedź

Faktycznie PIO to ciekawy moduł - chyba zbyt pobieżnie przeglądałem dokumentację 😉

A co do przydatności to pierwsze co mi przyszło do głowy to 1-wire, albo diody WS2812 - ale trzeba byłoby więcej poczytać o możliwościach PIO.

• Lubię! 1

@Elvis jakbyś miał jakieś ciekawe wnioski na temat PIO to chętnie poczytam, bo dla mnie też jest to coś nowego właściwie i analizuję dopiero temat - nie korzystałem z tego nigdy wcześniej.

Jeżeli oryginał kosztuje 20zł, ciekawe czy pojawią się odpowiedniki od wschodnich przyjaciół i za ile 🤔 Ciekawe też, czy obecność symbolu maliny coś zmieni, bo płytki z STMami kosztują ok. 8zł - i mimo większej "mocy" - nie zdobyły tak ogromnej popularności.

@Leoneq fundacja Raspberry Pi stawia bardzo mocno na edukację. Na pewno Pico dotrze do wielu osób, które nawet nigdy nie myślały o rozpoczęciu swojej przygody z mikrokontrolerami. Na pewno próg wejścia w Pico będzie też po prostu niższy niż w przypadku STM-ów, które jednak wymagają jakiejś większej wiedzy na temat elektroniki.

Za tą cenę oryginał to z chęcią kupie. Porównując do Arduino oryginalnego to wypada o niebo lepiej. Jeszcze jak by dodali WI-FI oraz do tego fajną biblioteke do komunikacji "w czasie rzeczywistym"(cos w stylu ESP_NOW, tylko łatwiejsze) to było by coś naprawdę fajnego. Z checią zobacze czy MicroPython pasuje mi do projektów. mam nadzieje, że będzie łatwiejsze do ogarnięcia niż STM, bo to mi nie podpasowało. 

• Lubię! 1

Ciekawe jak ze sprawami licencyjnymi, jeśli by porównywać do takich Nucleo.

Dla przypomnienia samego Nucleo czy Discovery od ST nie można używać w produktach komercyjnych, a taką Malinkę?

1 godzinę temu, Leoneq napisał:

Jeżeli oryginał kosztuje 20zł, ciekawe czy pojawią się odpowiedniki od wschodnich przyjaciół i za ile 🤔 Ciekawe też, czy obecność symbolu maliny coś zmieni, bo płytki z STMami kosztują ok. 8zł - i mimo większej "mocy" - nie zdobyły tak ogromnej popularności.

Raczej wątpliwe, bo to jest własny chip, więc ciężko sklonować...

Popularność nie zależy od "mocy" tylko od dokumentacji, a w to fundacja malinkowa umie.

• Lubię! 2
20 minut temu, deshipu napisał:

Raczej wątpliwe, bo to jest własny chip, więc ciężko sklonować...

@deshipu niby tak, ale jakoś STM32F1 udało się skopiować 😉

(edytowany)

Ja tam swój egzemplarz zamówiłem. 20 zł. Za taka cenę to szkoda stawiać na chińczyków. Szczególnie ze trzeba patrzeć na to że cześć tych pieniążków idzie na utrzymanie fundacji, czytaj utrzymanie dokumentacji i powstawanie większej ilości takich tworów.

@Treker te bloki PIO nadrabiają spore braki w bardziej specjalizowanych peryferiach. Miła rzecz bym powiedział.

Tak też mnie teraz naszło, może fundacja celuje w wydanie nowego pi na własnym układzie? Może to tylko przystawka przed głównym daniem.

Edytowano przez zook
  • Lubię! 1
(edytowany)
6 godzin temu, Treker napisał:

@radziopoke intensywnie o tym myślę 🙂 Niestety dla mnie to też jest "news", nie miałem kontakt z tą płytką wcześniej. Zobaczymy co da się zrobić. Jak nie pełny kurs to może jakiś mini-kurs, bo zapowiada się ciekawa płytka! Jednak oczywiście najpierw trzeba domknąć inne tematy (np. aktualizacja głównego kursu RPi). W każdym razie zobaczę co da się zrobić 🙂

z tego co na szybko wywnioskowałem, to jeśli ktoś na płytkach esp bawił się micropythonem to nie będzie to nic nowego dla takiej osoby. Co do kursu rpi - mogę pomóc. Wyślę prywatną wiadomość z konkretami. 

Zainteresowanym rpi pico polecam ESP8266. Niewiele droższe, a ma wbudowane wifi 🙂

Edytowano przez Inari
1 godzinę temu, Treker napisał:

@deshipu niby tak, ale jakoś STM32F1 udało się skopiować 😉

Tylko STM32F1 ma trochę zastosowań poza hobbystycznymi, więc może się taka inwestycja opłacić.

No powiem że tak średnio... Na tle takiego ESP8266 ta malinka wypada dość słabo, ten brak WiFi jest na prawdę dużą wadą. 

• Lubię! 2

Mam nadzieję, że szybko pojawi się płytka kompatybilna z Micro:Bit-em. Połączenie bazy peryferiów M:B i parametrów RP2040 może być ciekawe dla "młodszej" edukacji.

• Lubię! 1

@Fear witam na forum 🙂 Faktycznie brak WiFi to minus, ale z drugiej strony chyba nie taki był cel RPi. Zresztą osobiście jestem dobrej myśli. To nowy projekt, mają czas na tworzenie kolejnych wersji, a ich największą siłą jest rozpoznawalność marki i potężna społeczność 😉

25 minut temu, Pyth0n napisał:

Mam nadzieję, że szybko pojawi się płytka kompatybilna z Micro:Bit-em. Połączenie bazy peryferiów M:B i parametrów RP2040 może być ciekawe dla "młodszej" edukacji.

@Pyth0n micro:bit wcale nie jest taki słaby, nie wiem czy łącznie tych dwóch platform dałoby dużo. Jaki dokładnie widzisz cel łączenia tych platform? Równie dobrze dzieciaki będą mogły działać do razu na Pico 😉

@Fear - ten artykuł wymienia kilka płytek innych producentów wkrótce dostępnych na bazie RP2040. Na przykład Arduino Nano RP2040 Connect ma (mieć) Wifi i BT, 9-osiowy akcelerometr/żyro/kompas, mikrofon i pełne obsadzenie 16MB FLASH.

@Treker - istnieje na przykład kilka szkolnych platform robotycznych pędzonych z M:B. A co do mocy: M:B'owy nRF jest jednak mocno słabszy od RP2040. Pół zegara (64MHz), jeden rdzeń, tylko 512kB FLASHa (i chyba nie cały dostępny, nie pamiętam), tylko 128kB RAM.

• Lubię! 1
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay