Skocz do zawartości

Premiera: Raspberry Pi Pico (za 4$) z nowym układem RP2040


Komentator

Pomocna odpowiedź

23 godziny temu, Gieneq napisał:

Ktoś może próbował jakieś bardziej rozbudowane środowiska do Pythona np. PyCharm?

PyCharm ma co prawda oficjalnego JetBrainsowego plugina do MicroPythona, ale obecnie obsługuje on tylko PyBoard-a, Micro:Bit-a i ESP8266. Jest duża szansa, że szybko uaktualnią.

Raz, - nie potrafi zaprogramować (w każdym razie nie udało się mi go zmusić w żadnym trybie), dwa - nie rozumie Pico-wych urządzeń (na przykład nie wie, że konstruktor SPI ma pod Pico dodatkowe parametry). EDIT: podobno chodzi jako tako w trybie pyboard, ale ma problemy z resetem.

Jak na razie bawiłem się IDE thonny: na chama

pip install thonny

pod moim Linuksem i wszystko działa.

Edytowano przez Pyth0n
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzisiaj pozwoliłem sobie potestować Pico i poniżej jest moja recenzja:

Kontekst

Wcześniej korzystałem z kilku MCU (ATMega - Arduino, Atmel Studio; STM32 - STM32CubeIDE), aczkolwiek względem nich RP2040 ma całkiem ciekawą rzecz do zaoferowania - 125MHz z dwoma rdzeniami w cenie 20 PLN per płytka (botland). Akurat jako, że jestem programistą gier mobilnych to współbieżność zadań stosuję dość często, gdyż po coś telefony mają te 8 rdzeni 🙂

Zalety

  • 125MHz - są MCU w podobnej cenie z większym taktowaniem, aczkolwiek to nie umniejsza tej zalety RP2040
  • niski pobór prądu - przydałby się dokładniejszy miernik na USB...
  • dwa rdzenie - mało osób z tego korzysta, aczkolwiek jest to ogromna zaleta np. przy GUI czy przesyłaniu danych, gdyż jeden rdzeń może pracować obliczeniowo, a drugi np. obsługiwać wyświetlanie danych i ekran dotykowy, co znacząco wpływa na latency ekranu, co za tym idzie na płynność funkcjonowania
  • mały rozmiar - porównuję względem Arduino Nano
  • obsługa USB Device - gdy UART nie wystarcza możemy zaimplementować pełnoprawne USB i napisać sterownik
  • debugowanie SWD 
  • ilość interfejsów...
  • obsługa zarówno Pythona jak i C (mimo, że jestem zwolennikiem tego drugiego)
  • cena (klony arduino to koszt ok. 14 PLN w Polsce, gdzie Pico kosztuje 20 PLN, a blue pill STM32 ok. 17 PLN)
  • poziom dokumentacji i ilość przykładów
  • przejrzyste API (znacznie lepsze niż HAL od STM, mowa o języku C)
  • PIO

Wady

  • brak RP2040 jako osobnego MCU... no cóż może po pewnym czasie się pojawi...
  • zastosowanie portu microUSB zamiast USB-C (to jest akurat dość neutralna wada, zależy od podejścia)
  • INSTALACJA TOOLCHAINA DO C (Windows)... polecam spróbować by zrozumieć 😄
  • brak wsparcia PlatformIO (pewnie po pewnym czasie dojdzie)
  • konieczność rozłączania USB by wgrać nowy firmware (polecam HUB z przełącznikiem)
  • nie działa z STLink 😞 

Ocena

9.75/10, jak dla mnie idealna płytka do zastąpienia zarówno Arduino jak i STM32 ze względu na większą wydajność i znacznie prostsze API (-0.25 za toolchain)

Jak dla mnie najlepszym dodatkiem jest to, iż płytka ma dwa rdzenie, czego próżno szukać u konkurencji w tym progu cenowym.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Jak dla mnie najlepszym dodatkiem jest to, iż płytka ma dwa rdzenie, czego próżno szukać u konkurencji w tym progu cenowym.

Słyszałeś o ESP32?

8 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

poziom dokumentacji i ilość przykładów

Właśnie jestem na etapie prób zrozumienia o co chodzi w tej dokumentacji - niestety, nie wszystko jest takie śliczne. A przykłady... cóż, dla co ciekawszych bibliotek (np. audio pwm) można znaleźć co najwyżej wpis w TODO typu "przydałby się przykład, ale to potem" 😉

No, ale to za świeża płytka, żeby za dużo wymagać.

8 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

INSTALACJA TOOLCHAINA DO C (Windows)... polecam spróbować by zrozumieć 😄

Jakby tu powiedzieć... to nie jest przypadkiem wada Windowsa?

 

8 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

brak wsparcia PlatformIO (pewnie po pewnym czasie dojdzie)

Kluczowe jest tu "po pewnym czasie". A jak Ci brakuje to sobie dopisz (programista podobno jesteś), wrzuć na githuba i przestanie być wadą. Mnie nie brakuje.

Pewnie też coś napiszę, ale ja razie mój Pico czeka na wlutowanie pinów (paczka przyszła wieczorem a w nocy już mi się nie chciało siedzieć).

Na razie widzę jedną drobną wadę, ale ważną w przypadku kogoś kto pierwszy raz w życiu ma to w ręku i chciałby poeksperymentować na stykówce: każdy pin jest bardzo ładnie opisany... pod spodem płytki 😞

 

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, ethanak napisał:

Na razie widzę jedną drobną wadę, ale ważną w przypadku kogoś kto pierwszy raz w życiu ma to w ręku i chciałby poeksperymentować na stykówce: każdy pin jest bardzo ładnie opisany... pod spodem płytki

Dla mnie największą wadą jak dotychczas jest brak przycisku reset. To w połączeniu z brakiem programatora mnie na razie zniechęciło do dalszych eksperymentów. Ale magia nazwy "Raspberry" zobowiązuje, więc pewnie do modułu jeszcze wrócę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Elvis napisał:

Dla mnie największą wadą jak dotychczas jest brak przycisku reset.

A, do włączenia jeszcze nie dotarłem, na razie lutownica się grzeje 🙂 Ale wietrzę tu pewną niewygodę... cóż, zobaczymy w praniu.

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, ethanak napisał:

Słyszałeś o ESP32?

Tak, używałem, nie polecam... Po prostu mi nie pasuje... Poza tym patrzę bardziej od strony implementacji tego w przyszłości na PCB (o ile RP2040 wyjdzie jako osobne MCU)... ESP są dobre, ale jednak ich pobór prądu (dopisać komentarz samemu)... 😄 

8 minut temu, ethanak napisał:

Jakby tu powiedzieć... to nie jest przypadkiem wada Windowsa?

Linux też ma tą samą wadę... To właśnie jest zaleta Windowsa, że wszystko łatwo się instaluje... O ile ktoś zaprojektuje instalator tego, co jest niezbędne do funkcjonowania aplikacji...
Dla porównania - toolchain C pod Obj-C na i86/amd64 instaluje się jednym instalatorem...

12 minut temu, ethanak napisał:

Na razie widzę jedną drobną wadę, ale ważną w przypadku kogoś kto pierwszy raz w życiu ma to w ręku i chciałby poeksperymentować na stykówce: każdy pin jest bardzo ładnie opisany... pod spodem płytki 😞

Zawsze można wlutować piny z drugiej strony 😉

13 minut temu, ethanak napisał:

Kluczowe jest tu "po pewnym czasie". A jak Ci brakuje to sobie dopisz (programista podobno jesteś), wrzuć na githuba i przestanie być wadą. Mnie nie brakuje.

Kluczowe jest to, że wymaga to czasu... A takich luksusów czasem się nie posiada. Poza tym ta wada była napisana z punktu widzenia użytkownika końcowego, który niekoniecznie musi chcieć pisać sobie API pod PlatformIO, a tworzyć projekty. Ostatnio i tak korzystam z dedykowanych narzędzi (nawet na Arduino piszę w Atmel Studio), ale wiem, że są osoby, które uznają to za znaczącą wadę.
Dodatkowo wsparcie dla PlatformIO znacząco by ułatwiło pracę z płytką dla osób, które chcą zacząć pracować z elektroniką, a mogą się odbić od instalacji narzędzi do C (no, chyba, że piszą w Pythonie...) 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

Podobno Steve Jobs był przeciwnikiem wyłączników w urządzeniach Apple - Raspberry chyba pozazdrościło, a skoro wyłączniki już były, więc stara się pozbyć resetu. W przypadku SBC to może ma jakiś (niewielki) sens, ale konieczność odłączania pico od USB przy każdym programowaniu jest .... nieidealna.

Co ciekawe Botland ma już w ofercie "klona" Pico gdzie przycisk resetu został uwzględniony: https://botland.com.pl/raspberry-pi-pico/18865-sparkfun-pro-micro-rp2040-sparkfun-dev-17717.html Ale to chyba reset z czystego złota 😞

Edytowano przez Elvis
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Elvis napisał:

Ale to chyba reset z czystego złota

Skala się kłania. Adafruuit, Sparkfun i Pimoroni też mają swoje płytki z tym czipem, ale nigdy nie będą one tak tanie, bo po prostu nie są produkowane w takich ilościach.

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Tak, używałem, nie polecam... Po prostu mi nie pasuje...

Nie uważasz, że te zdania są sprzeczne? Nie polecasz (czyli obiektywnie jest do kitu), czy "Tobie nie pasuje" (subiektywnie)?

A ja na przykład używałem, używam i polecam.

10 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

ESP są dobre, ale jednak ich pobór prądu

ESP32 - pobór prądu całego układu (płytka DevKit, zasilanie bezpośrednio z 7.4V, jakiś wyświetlacz i niewiele więcej) - 70 mA bez WiFi. Z włączonym WiFi nie będę porównywać bo nie ma do czego.

 

12 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Linux też ma tą samą wadę... To właśnie jest zaleta Windowsa, że wszystko łatwo się instaluje...

E... jaką wadę? Nie zauważyłem jakichś specjalnych trudności w instalacji na Ubuntu... ale może ja już na starość nie wszystko zauważam 😞

A co do łatwości instalacji na Windows - po pierwsze sam temu zaprzeczyłęś, po drugie ośmielam się mieć na ten temat inne zdanie.

15 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Kluczowe jest to, że wymaga to czasu...

A co nie wymaga? Do PlatformIO siadasz a program się sam pisze?

Poza tym masz tu nową płytkę a uznajesz za wadę to, że jeszcze nie ma integracji z PlatformIO, pewnie za chwilę będzie ała że się nie da programować w Arduino IDE. Odpowiedz (nie nam, sobie) - kiedy to miało powstać?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Elvis napisał:

Dla mnie największą wadą jak dotychczas jest brak przycisku reset. To w połączeniu z brakiem programatora mnie na razie zniechęciło do dalszych eksperymentów. Ale magia nazwy "Raspberry" zobowiązuje, więc pewnie do modułu jeszcze wrócę.

Można wgrywać program po SWD, nie trzeba wtedy odpisać kabelka.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że argument o skali produkcji jest znacznie trafniejszy niż wycenianie pamięci flash, jej koszt to niewiele ponad 1$. Pamięci QSPI flash są teraz zaskakująco tanie, szkoda że nadal mało popularne np. dla STM32.

Ale nie chciałem się czepiać ceny modułu, po prostu wydał mi się trochę za drogi, szczególnie jeśli porównamy z Raspberry Zero. Natomiast fajnie że moduły zgodne z Pico już się pojawiają, większy wybór to zawsze zaleta dla kupujących 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.