Skocz do zawartości

Manipulator DS3


Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Solidny i starannie wykonany. Brawa za trud, ale mogłeś napisać kod 🙂 . Łap piwo!

Sęk w tym, że do niego nie potrzebowałem kodu, sterowanie oparte jest na układzie NE555.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak na pracę inżynierską to powiem ci szczerze, że bardzo olałeś temat. Jedynie wygląd ratuje całość, a sterowanie potencjometrami to już jest makabra. Mogłeś spokojnie podpiąć się pod jakiś dżojstik analogowy zamiast robić cztery pokrętła.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na pracę inżynierską to powiem ci szczerze, że bardzo olałeś temat. Jedynie wygląd ratuje całość, a sterowanie potencjometrami to już jest makabra. Mogłeś spokojnie podpiąć się pod jakiś dżojstik analogowy zamiast robić cztery pokrętła.

W 100% się z Tobą zgadzam, niestety czas naglił i szukałem jak najprostszych rozwiązań.

Link do komentarza
Share on other sites

Porcjometry nie są złe

Mogłeś spokojnie podpiąć się pod jakiś dżojstik analogowy zamiast robić cztery pokrętła.

to o najmniej 2 analogi a jak ma być jeszcze chwytak 3 a to wydatek co najmniej 100 złotych

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem można było to zrobić lepiej i taniej na jakimś popularnym procku. Wsadziłeś tam 8szt. 555+elementy dyskretne. Za same scalaki zapłaciłeś pewnie koło 8zł, a za to kupił być już megę 8. Płytka była by zdecydowanie prostsza i mniejsza(pomijając zasilanie i filtrację była by tam tylko mega i kilka złączy), a możliwości zmian ogromne-np. "miękki start", hamowanie, zaprogramowanie sekwencji ruchów itd.

Myślę, że napisanie prostego programu, niekoniecznie w C zajęło by mniej niż czas zaoszczędzony dzięki zdecydowanie prostszej płytce.

Link do komentarza
Share on other sites

w najbliższym czasie zamierzam rozebrać manipulator i sprzedać serwomechanizmy, które nie są używane, a słono wszystkie kosztowały

To u was tak można? Ja dostałem co prawda na pracę około 500zł z uczelni, ale i tak musiałem sporo dopłacać (rzędu 200-300zł)... Mimo wszystko gotowy, działający model robota (jako element pracy dyplomowej) jest uznawany za własność uczelni i tylko dzięki sympatycznemu promotorowi mogłem go zatrzymać. Zastrzegł jednak, że "jak będzie potrzebny, to da mi znać", czyli zbytnie rozkręcanie nie wchodzi w grę 😉

Co do zastąpienie 555 mikrokontrolerem to "oczywista oczywistość" jeśli myślisz o rozwoju konstrukcji, póki co z robotem to nie ma w zasadzie nic wspólnego. Szkoda, że nie skorzystałeś chociażby z gotowych płytek w stylu Arduino, zastąpiłbyś tym w zasadzie całą elektronikę (nie trzeba dodatkowych układów do sterowania serwami), dodał bajery w stylu wyświetlacza i nagrywania sekwencji ruchu...

Link do komentarza
Share on other sites

Mi promotor powiedział, że gdyby dałby mi nawet 10zł to potem nie mógłbym tych pieniędzy oddać uczelni i robot byłby jej współwłasnością. Dlatego robię za własne i zamierzam robota zostawić u siebie.

Manipulator pod względem wyglądu ładny, mechanika niezła (chociaż mogła by być lżejsza, lepiej by działał). Za sterowanie analogowe powinniście dostać po tyłku 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Razonek, wybacz, ale od pracy dyplomowej można, a nawet powinno się wymagać znacznie więcej. Powinien mieć albo bardzo dobrą mechanikę (a tutaj brakuje np. przeciwwagi) albo minimum średnie sterowanie (czyli minimum to trapezoidalny profil prędkości, ale dobrze by było gdyby była kinematyka odwrotna zrobiona, albo chociaż prosta, nawet na papierze). Zresztą autor sam przyznał, że poświęcił tylko miesiąc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcą, projekt nie należy do tych z górnej półki, a raczej do tych z dolnej. Trochę olałem sobie temat i za późno za wszystko się zabrałem. Jednakże jak widziałem inne prace dyplomowe, gdzie ponad 90% to sama opisówka bez wykonania to tak blado nie wypadłem.

Konstruktywna krytyka zawsze się przydaje, troszkę się jej obawiałem, dlatego ociągałem się z wstawieniem tego projektu na ten portal.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny projekt. Ode mnie leci piwo! A ty Sabre jeśli uważasz że się nie postarał to zrób lepszy i zaprezentuj nam go tutaj...

zgadzam się

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.