Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Witam, mam na imię Maciek, mam 16 lat i jestem tu nowy.

Robotyką interesuję się od miesiąca, lecz narazie poszerzałem wiedzę teoretyczną ponieważ dopiero w następnym miesiącu zakupię podstawowe narzędzia oraz podzespoły elektryczne.

Nie mieszkam w polsce, lecz zamawiam materiały w polskim sklepie internetowym AVT, wszystko dojdzie do koleżanki rodziców a gdy się wybierzemy do Polski to będę mogł to odebrać. Tak się składa że za miesiąc się wybieramy.

Oto moje pytanie: czy kiedy zbuduję mojego pierwszego światłoluba, i będę się zabierał za LineFollowera, to czy będę mógł ponownie wykorzystać te podzespoły elektryczne ze światłoluba. Następna wycieczka do Polski będzie na sylwestra, więc czegoś zawsze może zabraknąć.

Sory że taki długi wstęp.

Link do komentarza
Share on other sites

Od razu najlepiej olej AVT bo jest drogo i zajrzyj do botlandu i elektroparku.

Co do wykorzystania części to zależy na jakim poziomie chcesz zrobić LFa. Jeżeli to ma być prosta konstrukcja ro możesz wziąć ten sam napęd i mostek co w kursie budowy światłoluba.

Tylko nie bierz elementów na styk, bo jak coś się spali to będzie kłopot. Lepiej mieć zawsze jakiś zapas bo 5zł za mostek to nie jest fortuna.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Listę robiłem z linków jakie dodał Nawyk a tam było wzzystko z AVT. I jutro zamawiam więc nie zrobię nowej listy. Ale przy nastepnych zakupach popatrze na inne sklepy.

A polecisz jakąś książkę? Jestem tu dopiero rok, i jako że nie rozmawiałem dobrze po tutejszym to zostałem przydzielony do szkoły o słabym poziomie nauczania, i raczej nic na temat elektroniki się nie nauczę.

Silników i napędu nie muszę kupywać. Mój przyszły sąsiad ma wszystko na ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie do końca chodziło mi o książkę z językiem C. Najpierw potrzebowałym czegoś na temat elektroniki podstawowej.

Wolałbym się także najpierw nauczyć lutowania itp.

Co do książki, to znalazłem interesując: "Budowa robotów dla początkujących".

Co możecie o niej powiedzieć?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Chciałem zrobić światłoluba z tego tematu. Sterowanie polega na tym, że po oświetleniu prawego fototranzystora rusza lewy silnik, a gdy świeci się na lewy jedzie prawy silnik. 2 koła napędowe + jedno podporowe z przodu. Tutaj jest schemat. Problem w tym, że gdy świecę na lewy fototranzystor nic się nie dzieje, a po oświetleniu prawego uruchamia się prawy silnik zamiast lewego. Zasilanie to 3 baterie AA razem 4,5V, a silniki to przerobione serwa Turnigy TG 9. Szukałem złych lutów i te podejrzane naprawiłem. Próbowałem już odwrócić układ scalony o 180 stopni i było tak samo. Zwarcie nóżek fototranzystorów też nie przyniosło efektu. Co jeszcze może być nie tak? Proszę o pomoc.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Scaliłem, nie ma potrzeby zakładania nowego tematu.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Chciałem zrobić światłoluba z tego tematu. Sterowanie polega na tym, że po oświetleniu prawego fototranzystora rusza lewy silnik, a gdy świeci się na lewy jedzie prawy silnik. 2 koła napędowe + jedno podporowe z przodu. Tutaj jest schemat. Problem w tym, że gdy świecę na lewy fototranzystor nic się nie dzieje, a po oświetleniu prawego uruchamia się prawy silnik zamiast lewego. Zasilanie to 3 baterie AA razem 4,5V, a silniki to przerobione serwa Turnigy TG 9. Szukałem złych lutów i te podejrzane naprawiłem. Próbowałem już odwrócić układ scalony o 180 stopni i było tak samo. Zwarcie nóżek fototranzystorów też nie przyniosło efektu. Co jeszcze może być nie tak? Proszę o pomoc.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Scaliłem, nie ma potrzeby zakładania nowego tematu.

Zamień miejscami kabelki silnikow (1Y z 3Y, a 2Y z 4Y), to będzie się odpowiedni załączać, a nie na odwrót. To ze jeden silnik nie działa, to może być wina albo silnika albo zwalonego fototranzystora (przy założeniu, ze wszystkie połączenia i luty masz ok). Mostek jest sprawny, skoro mówisz ze odwrociles i dalej kręci się ten sam silnik co wcześniej.

P.S: tak na przyszłość, to odwracanie scalaka o 180 stopni to kiepski pomysł! Akurat w Twoim przypadku to zdało egzamin, bo ten mostek ma symetryczne wprowadzenia za wyjątkiem napięcia logiki i napięcia silników - akurat u Ciebie, to to samo napięcie, więc po obróceniu nie spaliłes mostka, ale w 90% przypadków to będą inne napięcia - pamiętaj o tym na przyszłość.

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem tak jak napisałeś i teraz gdy świecę na lewy tranzystor włącza się prawy silnik, ale gdy oświetlam prawy czujnik nie dzieje się zupełnie nic. Oba fototranzystory są sprawne, bo zamieniłem je miejscami i nadal jest tak samo. Silniki też są w porządku. A co do tego obracania scalaka to ktoś już mi kiedyś o tym mówił i będę pamiętał, żeby tak nie robić w innych układach. Nie wiem co mam teraz zrobić, bo niewiele się zmieniło, ale jest to chociaż jakiś krok naprzód.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli fototranzystor jest sprawny, silnik jest sprawny i mostek jest sprawny, to na 100% błąd jest w połączeniach. Przypadkowe zwarcie, zimne luty itp. Najlepiej pokaż zdjęcie płytki z dołu i z góry, będzie łatwiej cokolwiek powiedzieć na ten temat

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mam pewności, czy układ jest w 100% sprawny, więc podaję napięcia na nóżkach układu, może to jakoś pomoże:

1. 1-2EN - 4,5V

2. 1A - 0V

3. 1Y - 0V

4. GND1 - 0V

5. GND2 - 0V

6. 2Y - 0,1V

7. 2A - 0V

8. VCC2 - 4,5V

9. 3-4EN - 4,5V

10. 3A - 0V

11. 3Y - 0,1V

12. GND4 - 0V

13. GND3 - 0V

14. 4Y - 4,5V

15. 4A - 4,35V

16. VCC1 - 4,5V

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na zadane sygnały sterujące, układ reaguje prawidłowo. Pokaż zdjęcie, żeby można było zobaczyć jak wyglądają luty. I jeśli już biegasz z miernikiem, to więcej osiągniesz mierząc testerem ciągłości wszystkie ścieżki. Pamiętaj, żeby dotykać sondami wystające "nóżki" elementów, a nie same luty (luty mogą nie przewodzić).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.