Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota


Nawyk

Pomocna odpowiedź

e mam jeszcze naprawde ostatnie pytanie czy ma znaczenie jakby w ktora strone zalutuje elementy np;elementy zalutuje jakby do tylu płytki bo nie wiem jak ją trzymac nie wiem gdzie jest przód.Musze lutowac elementy z orzodu płytki czy obojetnie z ktorej strony jak wezme bo niewiem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Układ l293ne nie ma wbudowanych diod zabezpieczających, musisz je dodać samemu, czego na początek przygody z robotyką nie polecam ( zobacz datasheeta ( dokumentacje ) tego układu, wpisując "l293ne datasheet" w google, a nastepnie porównaj z l293d, l293dne).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam !! Jestem nowy i cały zielony 🙁😕 . Mam pytanie dot lutowania. Nie posiadam ( jeszcze )

tej umiejętności. Lutuje się z jednej strony płytki czy... nie wiem. I proszę też o objaśnienie

co i jak na płytce czyli co czerwone co jest czarne. Z góry dziękuję za odpowiedż.

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie to wyszukiwarka forum albo google, bo pytasz o podstawy. Przejrzyj zasoby forum. Najlepiej wejdź na stronę główną forum i przeczytaj nazwy działów. Po chwili będziesz wiedział od czego powinieneś zacząć.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam Was!

Zbudowałem mojego pierwszego światłoluba zgodnie ze schematem przedstawionym w temacie.

Miałem na stanie 2 rodzaje silniczków:

- Hextronic HXT900

- Pololu HP 30:1.

Zgodnie z kursem spróbowałem silniczki Hextronic lecz one nie działały (działają jeśli podłącze bezpośrednio baterie). Pomyślałem, że coś źle zrobiłem lecz z ciekawości podłączyłem Pololu i układ działa jak należy. Gdy przesłaniam fototranzystor to silnik przestaje działać czyli pełen sukces. Silniki Pololu mają zasilanie od 3 do 9V. Hextronic HXT900 chyba 4,8V

Moje pytanie brzmi: dlaczego silniki Hextronic nie działają? Czy mogę używać silniczków Pololu HP 30:1 z takim mostkiem? Czy nie przegrzeje się?

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź!

Czy możesz mi jeszcze napisać jaka może być przyczyna tego, że silniczki Hextronic'a nie działają w tym układzie? Opór rezystorów to 100 kOhm czyli tak jak w artykule.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.