Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Prędkość obrotu silników zależy od wybranego serwa. Jeśli chcesz szacunkowo zobaczyć jak jeździ to sprawdź na YT jak jeżdżą inne światłoluby, ewentualnie tutaj w poprzednich kartach może ktoś się pochwalił działającym robotem.

Odnośnie regulacji prędkości to Treker wyżej wspomniał o wejściu Enable i możliwości podania na nie sygnału PWM (Pulse Width Modulation, czyli Sterowanie Szerokością Impulsu) wprost z procesora lub innego układu, ale to już trochę dalsza lekcja programowania lub elektroniki.

W sumie można wstawić tam potencjometr, ale wydaje mi się to mało eleganckie.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie natury czysto technicznej. Przy odizolowywaniu kawałków przewodu (żeby przepchać je przez dziurkę na płytce) kilka drucików odpadło razem z odizolowanym fragmentem. Czy będzie to miało jakiś wpływ na działanie układu?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kolejne pytanie: Dlaczego żółty przewód w mikroserwie wlutowujemy do silnika, skoro i tak jego drugi koniec nie jest do niczego podłączony? To po prostu ma sobie być gdzieś przylutowane i wisieć w powietrzu czy miejsce przylutowania żółtego przewodu ma znaczenie?

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie silnik jest wciśnięty, nie da się od góry pchnąć ośki żeby wyszedł? Poza tym silniczek ma pewnie kabelki przylutowane do płytki albo jego wyprowadzenia są bezpośrednio przylutowane do płytki (z tym jest różnie a nie wiem jak jest w Twoim serwie). Daj zdjęcie od spodu.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, mam pytanie odnośnie dzielnika napięcia.

Czy wykorzystując wzór na dzielnik napięcia

(Uwe * R)/(R+R1) = Uwy

gdzie Uwe - 4,5 [v], Uwy - 2,3 [V] (stan wysoki na pinie od 2,3[V]), R i R1 - ???

mogę obliczyć jakie mniej więcej rezystory powinnam zastosować? Gdzie w powyższym wzorze jest rezystancja fototranzystora? Zastanawia mnie po prostu skąd taka a nie inna wartość rezystorów.

Pozdrawiam gorąco 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Fototranzystora nie powinno traktować się jak rezystora. W rzeczywistości jest to źródło prądowe, czyli prąd przez niego płynący jest zależny od ilości światła, która na niego pada. Zobacz w dokumentacji jaki prąd może przepływać przez fototranzystor w zależności od punktu pracy i na tej podstawie, z prawa ohma (I=U/R -> R=U/I, gdzie I to prąd płynący przez ft, U napięcie odkładane na rezystorze, R jego rezystancja) dobierz rezystor.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.