Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich. Chciałbym prosić o pomoc ponieważ dopiero zaczynam i na samych początku mam dużo problemów. Z tymi łatwiejszymi dla mnie daje sobie radę ale nie umiem zbudować prostego układu z l293dne bez którego nic nie zrobie.

poniżej znajduje sie zdjecie jak ja zmontowałem układ i proszę żeby ktoś wskazał mi błędy i powiedział jak mam je poprawić, bo sam nie mam pomysłu dlaczego to nie działa

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_510e88eb70b9d3168.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

udało mi się to poprawić. odziwo jakos sobie poradziłem z pomocą na yt. niestety tylko pojednej stronie serwo działa po drugiej już nieche i nie wiem dlaczego (na zaznaczonych wyjsciach nie ma napięcia).

Z góry dzięki za pomoc

[ Dodano: 03-02-2013, 19:15 ]

to jest wczesniej wspomniane zdjęcie

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_510ea91e40764728.jpg

[ Dodano: 03-02-2013, 19:24 ]

Input 1 miałem podłączony do GND i dlatego nie działał poprawnie cały układ. Za Twoją wskazówka zmieniłem na VCC i działa.

Dzięki za pomoc. dziś jest moj pierwszy dzień z elektroniką itp.

Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie jak podłączyłem fototranzystor i świeciłem lataka na niego to nie było żadnej zmiany ani na woltomierzu ani obroty silnika nie uległy zmianie ja już go podłączyłem. kazda wskazówka jest bardzo cenna. Dzięki !!

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_510eab28cbea1761.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z prawej strony mostka masz

Input3 do Vcc,

Input4 do GND i

Enable2 do Vcc

- czyli silnik zadziała.

Z lewej strony (tam gdzie zaznaczyłeś) masz

Input1 do GND

Input2 do GND,

Enable do Vcc

- silnik nie zadziała.

Czemu masz podłączoną masę i Input2 przez rezystor?

[ Dodano: 03-02-2013, 19:33 ]

Widzę, że już doszedłeś sam do tego.

Żeby fototranzystor zadziałał podłącz z jednej strony go do Vcc z drugiej do Input'a na którym ma byc Vcc i dodatkowo ten pin (input) podłącz przez rezystor (10k-100k) do masy. Jak poświecisz silnik zacznie działac.

Link do komentarza
Share on other sites

korzystam z kilku stron jednocześnie i na kilku z nich były w tych miejscach rezystory. Jezeli zamiast nich wsadziłbym zwykłe druciki nic by to nie zmieniło wiec zostawiłem to w spokoju.

[ Dodano: 03-02-2013, 21:43 ]

szukałem ale niestety nie mam w domu rezystora 100 kohm. najwiekszy jaki znalazlem to 47 kohm ale nie działa wiec chyba jednak za słaby jest. I tak bardzo dobrze ze wgl udalo mi sie to zlozyc.

Dzieki za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dobry jest. To ma działać tak, że jak tranzystor nie przewodzi, to pin ma mieć ustalony "stan" masy. Czyli zero. Natomiast gdy tranzystor zaczyna przewodzić, to część leci normalnie do pinu, a część ucieka przez rezystor. Im większy rezystor, tym teoretycznie mniej zwieje, ale nie ma to większego znaczenia. Gdyby natomiast podłączyć samym kablem, bez rezystora, to po otwarciu tranzystora miałbyś zwarcie (bo całość chętnie by uciekła takim przejściem bez przeszkód).

To tak w uproszczeniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, znalazłem kolejny błąd i faktycznie wielkość rezystancji nie była powodem dlaczego układ nie działał. dzięki wielkie, pierwsze koty za płoty 😋

Link do komentarza
Share on other sites

W poradniku są podane jako możliwe do wyboru silniki kątowe Polulu, ale wcześniej napisane jest aby wybrać taki silnik, którego pobór nie wynosi więcej niż 600mA. W sklepie Botland.com.pl w specyfikacji tych właśnie silników podana jest własność: prąd szczytowy: 800 mA przez co nie wiem czy mogę takich silników użyć. Jeśli źle rozumiem termin "prąd szczytowy" i "maksymalny prąd pobierany", proszę poprawcie mnie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pololu mają 2 wersje silników - zwykłą i HP. HP ma znacznie większy pobór prądu, możesz poszukać czegoś słabszego albo obniżyć napięcie poniżej znamionowych 6 V (na mostku i tak będzie spadek).

Zerknij sobie tutaj:

LINK

Masz wyróżnione silniki w wersji HP, MP (podobna do HP) i zwykłej

__________

Komentarz dodany przez: Bobby

Skróciłem tego linka, bo forum się rozjeżdżało 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli mówisz, że tych kątowych Polulu to tak niezbyt używać? Czy może dzięki (?) spadkowi napięcia, nie muszę się bać i mogę wydać te 4 dyszki na dwa silniki, zamiast setki 😋?

Bo niestety dwa silniki Polulu nawet nie w wersji HP będa mnie sporo kosztowały i miałem nadzieję na oszczędzenie na kupnie dwóch kątowych konkretnie tych : http://botland.com.pl/silniki-katowe/452-silnik-dc-katowy-180-1.html

lub: http://botland.com.pl/silniki-katowe/121-silnik-dc-katowy-120-1.html

Link do komentarza
Share on other sites

Będą działać 😉 Teoretycznie powinno dawać się zapas prądu mostka w stosunku do silników, ale dadzą radę 🙂 Pamiętaj tylko, by nie blokować kół robota bo mooooże spalić się mostek. Ale prawdopodobnie napięcie na Twoim zasilaniu siądzie na tyle, że prąd silników wcale nie będzie taki spory. Czym zasilasz? Lipol czy paluszki?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.