Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Bardzo przepraszam za, kolokwialnie mówiąc, "trucie d*py".. Okazało się, że problemem było napięcie, które było za niskie. Te 6,5 pochodziło z innej baterii ograniczanej przez rezystor bodajże około 400k. Nie wiem dlaczego mimo ostatecznego napięcia na wyjściu tego rezystora 6,5 v silnik się nie kręcił, może ktoś mi to tylko objaśni 🙂?

Połączyłem układ pod zasilanie z 4 baterii 1,5 V, dające 5,9 V i układ działa. Pierwszy w życiu działający robot, a czuję się jakbym obudził Frankensteina 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
jestem nowym raczkującym pasjonatem, który nie może przebrnąć przez tą konstrukcje.

Zmontowałem układ na 3 rożnych płytkach jednakże za każdym razem jest to samo, fototranzystory nie maja żadnego wpływu na prace silników, gdyż pracują one bez względu na to czy jest całkowicie ciemno czy oświetlone są bezpośrednio. Dzieje się coś takiego jakby wcale ich nie było, ponieważ spróbował je wylutować (także zamienić stronami, dać mniejszy rezystor itd) silniczki i tak dalej się kręcą. Ścieżki sprawdzałem, zimnych lutów brak jak i zwarć, fototranzystory także działają. Proszę o pomoc lub wskazówki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie to wszystko tutaj w miarę ładnie wygląda.

Poprawnie przerobiłeś serwa?

I czy te fototranzystory na pewno reagują na światło widzialne (bo sa też popularne wersje na podczerwień)?

Może jakoś przez przypadek uszkodziłeś mostek (wysokim prądem, albo przegrzaniem przy lutowaniu, ewentualnie radze sprawdzić czy robot bedzie działał na innym egzemplarzu mostka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wszystko wygląda dobrze, najważniejsza sprawa czym zasilasz układ? Próbowałeś zamiast fototranzystorów wlutować potencjometry dla testu? Sprawdź miernikiem czy na "wyjściu" czujników coś się zmienia w zależności od oświetlenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Dopiero zaczynam swoją przygodę z robotami. Mam pytanie w związku z zawartym tutaj poradnikiem. Czy do zbudowania tego typu robota może zostać użyty zestaw podwozia Magician Chassis?

http://botland.com.pl/redbot-kit/1637-magician-chassis-podwozie-robota-sparkfun.html

Zawiera w sobie m. in. podwozie, koła i silniki. Czy może ktoś potwierdzić czy te silniki nie będą zbyt dużym obciążeniem dla mostka L293D? W poradniku jest napisane, że prąd pobierany przez silniki nie może przekraczać 600mA na silnik. Wg opisu zestawu z podwoziem, pobór prądu silnika przy zatrzymanym wale wynosi 1A. Stąd moje pytanie, czy mogę bez obaw wykorzystać ów zestaw i zawarte w nim silniki, czy też nie? Czy konieczne będą ewentualne zmiany w schemacie? Czy może lepiej kupić osobno 2 serwa, przerobić i mieć spokój?

Z góry dziekuję za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy może ktoś potwierdzić czy te silniki nie będą zbyt dużym obciążeniem dla mostka L293D?

Mogą być, jednakże prąd obciążenia wynosi 1A, a mostek ma na pojedynczy kanał tylko 600mA (jak dobrze pamiętam) i chwilowy prąd obciążenia 1,2A. Ogólnie mostek da radę.

Czy konieczne będą ewentualne zmiany w schemacie?

Raczej nie bo tylko kupujesz same podwozie z silnikami i kołami.

Link do komentarza
Share on other sites

A czemu nie chcesz użyć L293D na początek?

Masz jakiś inny na oku?

Oczywiście możesz zamienić, no ale po co? Jakie masz silniki? Ile prądu pobierają na biegu jałowym i przy zatrzymanym wale?

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem, zastosowac inny, bo nie było go w sklepie w moim mieście, Znalazłem go w Internecie, więc teraz nie widzę, większego sensu zamieniiac.

Jeszcze mam pytanie, mam w domu kilka płytek PCB, lepiej kupić nową PDU-21, czy próbować zrobić na zwykłej płytce?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Być może dla niektórych pytania poniżej będą trywialne, ale nie mogę poukładać sobie tego poprawnie w głowie.

Usuwając całą elektronikę z serwa, mamy do czynienia jak ze zwykłym silnikiem DC. W jaki sposób regulowana jest prędkość obrotu silników w takim razie, skoro nie mamy sygnału PWM? Czy działa to na zasadzie im większy prąd tym większa prędkość obrotowa silników?

Datasheet układu L293 nie mówi nic o PWM, jednak na innej stronie poświęconej mostkowi H napisane jest "Prędkość obrotową można sterować za pomocą tzw. PWM, który obrazowo pisząc reguluje średnią ilość prądu, który przepływa przez silnik."

Pomieszało mi się już wszystko, proszę o pomoc w naprowadzeniu mnie na poprawny tor myślenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam nową koleżankę i już tłumaczę.

W układzie L293D wejścia oznaczone jako EANBLE odpowiadają za PWM. W tym robocie oba podłączone zostały do dodatniej szyny zasilania, więc "symuluje to" sygnał PWM o wypełnieniu 100%. Silniki cały czas kręcą się z maksymalną prędkością.

Tak jak wyżej, L293D może być sterowany sygnałem PWM, wtedy oprócz dwóch sygnałów oznaczających kierunek obrotów należy podać sygnał PWM na wspomniane wcześniej wejścia ENABLE. Dzięki temu możliwe będzie sterowanie prędkością silników.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za szybką odpowiedź. W takim razie rodzi się kolejne pytanie. Z jaką prędkością obrotową będą się kręciły silniki? Zastanawiam się czy nie dojdzie do momentu, w którym świecąc na jedną fotodiodę, robot nie zwariuje i nie zacznie kręcić się wokół własnej osi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.