Skocz do zawartości
Nawyk

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota

Pomocna odpowiedź

Niestety, dzisiaj robot znowu nie działa jak należy. Znów działa tylko jedna strona. Jeszcze jedna rzecz która mnie zaciekawiła, podczas pracy robota, układ scalony nagrzewa się dość szybko do temperatur bardzo ciepłych, prawie sobie palec poparzyłem. Czy waszym zdaniem powinienem wymienić scalaka? Dodam jeszcze jedną rzecz, że tego robota składałem 2 razy, za pierwszym razem, układ w ogóle nie działał, a był zrobiony na innej płytce uniwersalnej, więc wylutowałem elementy i zamówiłem tą odpowiednią płytkę tj PDU-21.

Mało prawdopodobne ale jest szansa, że masz tak prądożerne silniki, że mostek nie wytrzymuje.

mam mostek i silniki podane w artykule, tj mikroserwa HXT900, układ L293D. Czyli kupić nowy mostek czy nie ?

jak masz porządny aparat to zrób ostre zdjęcia góry i dołu płytki i wrzuć

Edit: Nowy mostek też możesz kupić. Nawet jak ten stary się okaże dobry to drugi sie przyda na przyszlosc

Zdjęcia:

Mam taki pomysł, kupię mostek, oraz koszyk na 4 baterie AAA i wtedy może zwiększy się napięcie i zacznie działać. Bo coś mi się wydaje że to może być sprawa napięcia, że jak jest za niskie to nie działa. Jak sądzicie ?

Komentarz dodany przez: Nawyk

Poprawiłem zdjęcia. Pierwsze upomnienie. Następnym razem wszelkie graficzne załączniki dodawaj w tej sposób:

https://www.forbot.pl/forum/topics1/wysylanie-zdjec-na-serwer-vt802.htm

Spróbuj zasilić kolejno silniki (same, bezpośrednio) i sprawdź jaki prąd pobierają. Przy tych serwach mostek nie powinien się mocno grzać, może jakieś zwarcie w uzwojeniu?

Ok, będę dodawał w taki sposób, co do silniczków, to tak: nie wiem czy na dobrym ustawieniu miernika sprawdziłem, ale sprawdzałem na: AC V 200m i mierząc jeden wyszło koło 52.0 a na drugim koło 15.0 więc coś jest nie tak. Co mam teraz zrobić ?

A może zrobiłeś coś źle przy przeróbce i masz jakieś mechaniczne utrudnienie ruchu? Spróbuj pokręcić ręcznie, zobacz czy jeden silnik nie ma większych oporów niż drugi.

wyoyo, AC? WEź sprawdź na DC 🙂 i nie 200m, tylko pierwszy powyżej 5V.

pogrzebałem w jednym z miniserw, podłączyłem i działa 😃 mam jeszcze pytanie odnośnie podwozia, za pomocą czego mogę przyłączyć koła do orczyków ?

Przy pomocy śrub? Kleju? Gumy do żucia? To zależy od kół i Twojej wyobraźni 😉

To tak, jeszcze mam pytanko, czy aby zwiększyć szybkość tego robota trzeba po prostu zwiększyć troszkę napięcie ? to znaczy jak mam 4,2v i jedzie dość wolno, to jak włączę 6v to będzie zdecydowanie szybciej ?

wyoyo może nie zdecydowanie, ale na pewno będzie szybszy 😉 Im większe napięcie tym większe obroty, im większy prąd tym większy moment 😉

piotreks-89, im większe napięcie tym większy również popłynie prąd (Prawo Ohma), a więc zwiększy się moc.

Prawo Ohma: I=U/R

Moc: P=U*I

Podstawiając za I otrzymujemy: P=U^2/R

Moc więc rośnie z kwadratem napięcia.