Skocz do zawartości
Nawyk

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota

Pomocna odpowiedź

Jeżeli po tym mostek jest gorący to na pewno jest to.

Witam,
Mam problem z działaniem robota. Wytrawiłem płytkę, użyłem rezystorów 100kOhm, zasilenie z czterech baterii AA - w sumie ~5,4V. Oba silniki kręcą się nieprzerwanie bez zmian niezależnie od oświetlenia (światło dzienne/ciemności). Mierzyłem opór na fototranzystorach przy podłączonym napięciu - jest on stały niezależnie od świetlenia i wynosi 903kOhm. Wystarczy wymienić fototranzystory, czy jeszcze jest coś nie tak?

Dodam jeszcze, że od nowości w jednym z fototranzystorów nóżki były odwrotnie niż powinny. Porównałem "główki" obu, po stwierdzeniu problemu, który wyglądał tak, że jeden silnik pracował nieprzerwanie, a drugi w ogóle. Po poprawieniu zaczął występować problem opisany wyżej.

Pozdrawiam

FAQ - pytanie 4:

...lub czułość jest zbyt duża - możesz zmienić rezystory przy fototranzystorach na mniejsze...

Jak silniki się nie kręcą to chyba czułość jest zbyt mała, a nie zbyt duża?

Czyli jak mój robot reaguje tylko na bardzo mocne światło to muszę zmienić rezystory na mniejsze, żeby układ był bardziej czuły.

Jesteś pewien, że wszystkie połączenia są dobrze? Jeśli tak, to istotnie, spróbuj wymienić fototranzystory.

Czyli jak mój robot reaguje tylko na bardzo mocne światło to muszę zmienić rezystory na mniejsze, żeby układ był bardziej czuły.

Żeby układ był bardziej czuły musisz zwiększyć wartość rezystorów, rezystor z fotoelementem tworzy zawsze dzielnik napięcia, jeśli w tej chwili układ reaguje tylko na bardzo mocne światło to oznacza, że rezystor bardziej podciąga pin do swojego napięcia niż fotoelement do swojego. Napisałem ogólnie bo nie chciało mi się oglądać schematu.

• Lubię! 1

Wymieniłem fototranzystory i działa. 😉 Tylko, że jak świecę na lewy fototranzystor to uruchamia się lewy silnik. Myślałem, że powinno być na odwrót... Przy takim działaniu robot będzie raczej uciekał od światła...

Wymieniłem fototranzystory i działa. 😉 Tylko, że jak świecę na lewy fototranzystor to uruchamia się lewy silnik. Myślałem, że powinno być na odwrót... Przy takim działaniu robot będzie raczej uciekał od światła...

Przelutuj kabelki od silników na odwrót to rozwiąże twój problem 🙂. Na odwrót rozumiem przez to, że te kable co szły do lewego silnika przylutuj do prawego i odwrotnie.

mrsajm0n, bo powinny być podłączone "na krzyż" 😉

IMG_4d03d618c0c703708.jpg

Nie no, bez przesady. Może to trochę tak zabrzmiało dziwnie ale na tyle to sam rozkminiłem. 😉 Tylko się zastanawiałem jak to zrobić, żeby było tak jak należy, a nie z krzyżowaniem kabli. Tylko układ by się musiał skomplikować albo ścieżki prowadzić naokoło trzeba.

jak to zrobić, żeby było tak jak należy, a nie z krzyżowaniem kabli

No to "skrzyżuj" sobie ścieżki od silników albo od fototranzystorów. Będziesz miał bardziej "jak należy"?

Aby ułatwić początkującym użytkownikom dostęp do elementów udostępniliśmy zestaw zawierający wszystkie potrzebne komponenty elektroniczne do budowy robota typu światłolub: link.

Witam wszystkich forumowiczów 🙂

Mam problem z tym robotem, mianowicie zlutowałem wszystko ładnie, podłączyłem zasilanie i działa tylko 1 strona układu. W działającej stronie silniczek reaguje na to czy świecę na fototranzystor, czyli działa jak należy. A druga strona nic. Ani silniczek się nie kręci ani fotorezystor nie reaguje na światło. Jak zamiast fototranzystora dam zworkę też silniczek nie reaguje. Co może być źle ?

Z góry dziękuję za wszystkie pomysły 🙂

Przypadkowe zwarcie, przerwany obwód, padnięta połowa mostka albo silnik. Myślę, że któreś z tych rzeczy. Pierwsze dwa sprawdzisz multimetrem, potem polecam sprawdzić silnik, można jeszcze pomierzyć czy napięcia są ok, czy akumulatory się nie grzeją i wtedy spróbować wymienić mostek na nowy.

dziwne, przez chwilę działało, a jak coś zacząłem z mechaniką kombinować, to znaczy ustawiać na podstawce to znowu działa tylko 1 strona...

a mam jeszcze pytanie co do zasilania, obecnie zasiliłem 3 bateriami AAA i na początku miały one odpowiednio 1,5v ; 1,5v ; 1,2v a teraz czyli po jakichś może 30-45 sekundach pracy mają 1,4v ; 1,4v ; 1,1v . Czy to o czymś świadczy, czy po prostu to normalne ?

Wydaje mi się że bateria o napięciu 1,1V jest dość mocno rozładowana.