Skocz do zawartości

Robot Photon Interceptor - to pursue waves and particles


NegativeONE

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Sylwetka bardzo ładna, przywodzi na myśl samochody F1, choć gdyby porównywać do dzisiejszych standardów LFów - robi wrażenie ciężkawej. Przesunięcie środka ciężkości do przodu odciążyło niepotrzebnie koła napędowe i zwiększyło moment bezwładności na zakrętach. Rozumiem, że chciałeś dotknąć wielu różnych technologii za jednym podejściem (LCD, PWM, IR, BT, detekcja linii, druk 3D itd), co spowodowało lekki przerost formy nad treścią, ale jako platforma doświadczalna - super.

Duży plus za odejście od AVR. Nie dlatego, że ich nie lubię tylko za niepowielanie standardów. Czy ten nonkonformizm jest planowy (na pohybel AVRom), czy miałeś z PICami wcześniejszy bliski związek z obowiązku (szkoła?) czy po prostu masz to środowisko, piszesz w nim, lubisz je i jest to naturalna kontynuacja Twoich wcześniejszych prac?

Kolejny plus za sporą inwestycję: projekty amatorskie zwykle kończą się na jednej płytce bo tak taniej - i to jest zrozumiałe. Tu mamy aż trzy różne (plus rama) co dało ładną bryłę 3D zamiast płaskiego naleśnika i otworzyło możliwości modyfikacji fragmentów pojazdu w przyszłości.

W sumie bardzo fajny, niewyglądający na podpierany sztachetami i sznurkiem kompletny projekt 🙂 Oby takich więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

NegativeONE, w jakiej firmie były wykonywane te płytki? Pytam bo bardzo podoba mi się ta czarna soldermaska, a nie wszędzie czarna jest czarna. Czasami są dość prześwitujące i wyglądają jak blady brązowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Cieszę się że robot się podoba 🙂

Filmik niedługo się pojawi.

Robot nie był projektowany z myślą o nawiązaniu walki z czołowymi LFami, a przy prędkościach które rozwija, środek ciężkości ma marginalne znaczenie. Dokładnie miała to być platforma doświadczalna która nie miała zdefiniowanego finalnego wyglądu i ewoluowała w trakcie projektowania - taki pierwszy robocik którego celem było przejechać trasę na RA i sprawdzić różne rozwiązania do przyszłych projektów.

Co do wyboru procesora - zrealizowałem już kilka projektów na AVRach (ATtiny, mega168 , mega32), pobawiłem się różnymi ARMami (ST Discovery, Freescale Freedom), XMOSem Starter kit; w końcu przyszła kolej na PICki i akurat pierwszy trafił do robota. Wychodzę z założenia że trzeba eksperymentować, poznać różne architektury i pomału samemu dochodzić do różnych rozwiązań. Następca pojedzie z PIC32 na pokładzie - prace projektowe już ruszyły a konstrukcja poza fajnym wyglądem nawiąże walkę w kategoriach LF light i LF enchanced 👹

Odnośnie PCB: płytki do robota były wykonane w Chinach - testowałem firmę Elecrow stąd różne wykończenie i grubości. Jakość płytek w stosunku do ceny wypada rewelacyjnie, i poza warstwą opisową w opcji standard niczym nie ustępuje krajowym producentom (wcześniej zamawiałem w TechnoSerwis PCB) - niedługo opiszę na swojej stronie całą procedure zamawiania u nich. @Harnas - lutowanie na takim wykończeniu (ENIG) jest przyjemniejsze, pady wyglądają lepiej a koszt niewielki do całości PCB.

Układ czujników - chciałem sprawdzić kilka ustawień - linia prosta, łuk w jedną i drugą stronę, większe zagęszczenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Koszt ok 250 zł, na który składa się:

- 5 x płytka główna - tu jeszcze była dopłata 10$ do plated gold jak zamawiałem, obecnie jej nie ma.

- 6 x płytka z czujnikami

- 10 x płytka górna - zamawiamy 5 dostajemy co najmniej 5 🙂

- 2 x razy przesyłka - zamawiałem najpierw główną potem pozostałe.

Czas oczekiwania ok 3 tygodni od momentu zamówienia pocztą standardową:

- 1 tydzień produkcja - kiedy płytka jest gotowa przysyłają zdjęcie i nr listu

- 3-7 dni droga od nich przez Hong Kong Post do samolotu: śledzimy paczkę na stronie HK

- ląduje w PL dzień poźniej: śledzimy tym samym numerem na stronie poczty polskiej

- listonosz 2 dni: raz mi się zdażyło że przez 5 dni nie pojawiło się info na stronie poczty - paczka leżała na celnym - bez dodatkowych opłat.

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz zamówić jedną sztukę po kontakcie z nimi ale odpiszą ci że jest to nieopłacalne bo w tej samej cenie dostaniesz 5.

//---------------

Uzupełniłem opis o link do filmiku.

@Treker co sądzisz o możliwości wyświetlania filmów z innych serwerów przez tagi

IMHO przydała by się taka możliwość 🙂
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry, proszę wybaczyć, jeśli to necroposting czy coś w ten deseń, bo przed chwilą założyłem konto, ale...

Ja właśnie kilka dni temu znalazłem płytkę główną i parę innych elementów pozostałych po robocie we wrocławskim HackerSpace, gdzie był pozostawiony w kącie "do wzięcia".

Wpadłem na pomysł, by wykorzystać płytkę oraz parę innych części do przerobienia hulajnogi trzykołowej (sportowej, nie zabawkowej), którą mam od dawna, na elektryczną - nie chce mi się bulić za Volty i inne Lime'y, a tak użyłbym starej hulajnogi, starej deski elektrycznej z jakiegoś OLXa w granicach 100 zł i pozostałości twojego robota, by dać im nowe życie i ułatwić sobie dojazd w różne miejsca.

Nie mam wątpliwości, że byłoby to wykonalne nawet dla względnego nowicjusza jak ja, ale chciałbym poprosić z twojej strony o informacje, które by mi pomogły, czyli pełną dokumentację projektu (oprogramowanie, elektronika, mechanika itd.), a także konsultacje merytoryczną na jej temat.

Jeśli byłaby taka możliwość, to moglibyśmy się nawet spotkać osobiście, bo jak już mogłeś się domyślić, też jestem z Wrocławia.

IMG_20240418_034731.jpg

IMG_20240418_034739.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.