KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Karaluchy-cyborgi w służbie Jego Cesarskiej Mości

Karaluchy-cyborgi w służbie Jego Cesarskiej Mości

Grupa naukowców z japońskiego uniwersytetu w Tsukuba pracuje nad wykorzystaniem żywych karaluchów do zbudowania roju robotów.

Idea kontrolowania tych zwierząt nie jest nowa, wystarczy stymulować elektrycznie czułki owada, aby poruszał się w zamierzony sposób.

Niewątpliwą zaletą wykorzystania tego gatunku jako podstawy do zbudowania cyborgów jest ich samowystarczalność. Daje im to przewagę nad zastosowaniami w pełni elektronicznymi, gdyż karaluch sam zdobywa pożywienie.

Kolejnym atutem jest wysoka efektywność wykorzystania energii przez te zwierzęta, a także dobry stosunek siły do masy. Póki co, w udostępnionych filmach naukowcy pokazują, jak sterując cyborgami można np. przesuwać niewielkie przedmioty. Docelowo można by to wykorzystać do przemieszczania większych ładunków.

Naukowcom udało się opanować ruchy karaluchów w dość precyzyjny sposób. Poniżej widoczny jest jeden z dowodów! Oto zegarek, w którym role wskazówki pełni sterowany karaluch.

 

Dla odważnych przedstawicielek płci pięknej Japończycy również znaleźli zastosowanie dla swojego wynalazku. Przytwierdzając do twarzy karaluchy z pawimi oczkami (przyczepionymi do ich odnóży) można przenieść sztukę makijażu na zupełnie inny poziom.

Projekt naukowy wykorzystania rojów karaluchów w ten sposób może otwierać zupełnie nowe możliwości w dziedzinie mikro robotyki. Wiąże się to jednak z kontrowersjami i pytaniami. Czy takie wykorzystywanie zwierząt jest w porządku? Zachęcam do dyskusji na ten temat w komentarzach.

Genetycznie zmodyfikowana ważka-cyborg
Genetycznie zmodyfikowana ważka-cyborg

Owady od dawna są inspiracją dla wielu twórców robotów. Zwinniejsze od dronów naśladujących ich budowę mogą być tylko... prawdziwe... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

japonia, karaluchy, nauka, projekty, roboty, rój

Trwa ładowanie komentarzy...