KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Elastyczny egzoszkielet

Elastyczny egzoszkielet

Większość osób, kiedy słyszy „egzoszkielet” wyobraża sobie człowieka skrzyżowanego z robotem, który może wykazać się super siłą, jednocześnie dźwigając na sobie ogromną, ciężką konstrukcję.

Jeśli ktoś słyszał o projekcie z Wyss Institute na Harvardzie to wie, jak mylny jest to obraz.

Prace nad Soft Exosuit trwały już od jakiegoś czasu, ale ich tempo znacznie się zwiększyło, kiedy DARPA dofinansowała Instytut (2,9 miliona dolarów piechotą nie chodzi). Seft Exosuit jest lekki i bardziej przypomina inteligentne ubranie niż średniowieczną zbroję.

Jak poprawić ludzką mobilność?

Celem naukowców było stworzenie egozszkieletu, który byłby tak lekki i elastyczny, jak to tylko możliwe. Spodnie naśladują ruchy mięśni oraz stawów i wspomagają je, kiedy użytkownik się porusza. Jest to możliwe dzięki pasom z elastycznymi czujnikami umieszczonymi na nogach. Silniki, które zapewniają zwiększoną siłę i mobilność znajdują się w pasie wokół talii.

Strój naszpikowany sensorami

Strój naszpikowany sensorami

Program DARPy Warrior Web poszukuje rozwiązań, które uchronią żołnierzy od obrażeń i ran. Mimo oczywistego zastosowania Soft Exosuit, jego twórcy mają nadzieję, że przyda się on nie tylko wojsku. Strój mógłby znaleźć zastosowanie u zwykłych ludzi, pomóc im wydłużyć dystans, jaki są w stanie przejść bez przemęczania się. Dodatkowo naukowcy z Wyss współpracują z oddziałami klinicznymi i mają nadzieję, że z wynalazku skorzystają również osoby o ograniczonej mobilności.

Może wkrótce zamiast na wózkach osoby w pewnym stopniu niepełnosprawne będą mogły poruszać się dzięki takim egzoszkieletom?

Źródła: Engadget, The Verge, Eyss, Biodesign Lab

DARPA, Egzoszkielet, Harvard, Soft, wojsko, wspomaganie

Trwa ładowanie komentarzy...