KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy kurs elektroniki jest już dostępny! Co warto wiedzieć?

Nowy kurs elektroniki jest już dostępny! Co warto wiedzieć?

Tym razem bardzo dobra wiadomość dla osób, które korzystały z naszego kursu elektroniki (lub mają taki zamiar) - cała seria została odświeżona!

Pojawiły się nowe ćwiczenia i wyjaśnienia, setki zdjęć, schematów oraz ilustracji. Wszystko po to, aby z kursu mogło korzystać więcej osób.

Na pewno część z czytelników zauważyła już, że pod koniec grudnia 2018 został zaktualizowany nasz cały kurs podstaw elektroniki. Informację na blogu publikuję dopiero teraz, ponieważ w styczniu były jeszcze wprowadzane drobne zmiany. Nadszedł jednak moment, aby ogłosić, że prace nad nową wersją kursu zostały ukończone. Wiadomość ta powinna więc dotrzeć do szerszego grona czytelników!

1 - Cały kurs został przepisany

Praktycznie cały kurs został napisany od nowa. Nie zmienił się zakres poruszanego materiału, większość ćwiczeń również jest taka sama, ale wszystkie artykuły zostały przepisane. Dzięki czemu całość jest teraz przyjemniejsza w odbiorze. Wprowadziłem również dodatkowe poprawki, które powinny wyeliminować pytania pojawiające się często w komentarzach.

Przykładowe zmiany widać dobrze w tej części (jeśli pamiętacie jak kurs wyglądał poprzednio):

Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór
Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór

Coraz więcej osób zaczyna traktować elektronikę jako ciekawe zajęcie dodatkowe lub umiejętność, która będzie przydatna w przyszłej pracy.... Czytaj dalej »

2 - Doszły setki nowych zdjęć i ilustracji

Kurs elektroniki był pierwszą serią publikowaną na Forbocie "w formie kursu", więc (delikatnie mówiąc) zdjęcia i grafiki ilustrujące te artykuły nie były najwyższych lotów... Cały czas uczymy się tworzyć lepsze poradniki, dlatego w tej chwili przygotowaliśmy ponad 200 nowych zdjęć oraz ilustracji. Przykłady:

Od teraz nikt nie powinien mieć już problemów z dokonaniem odpowiednich pomiarów lub wybraniem elementów. Jednak zdjęcia to nie wszystko!

3 - Przygotowaliśmy schematy montażowe

Osoby korzystające z poprzedniej wersji kursu elektroniki mogły mieć pewne problemy z pomiarem parametrów pracy tranzystorów, złożeniem układu z przekaźnikiem lub wykonaniem innych ćwiczeń. Zdajemy sobie sprawę, że czytanie schematów może na początku sprawiać problemy. Właśnie dlatego nowa wersja kursu została uzupełniona o dziesiątki schematów montażowych.

Przykładowy schemat montażowy

Przykładowy schemat montażowy

Bazą do wykonania tych schematów był oczywiście darmowy program Fritzing, ale wykonaliśmy sami wszystkie biblioteki. Dzięki czemu na schematach widoczne są dokładnie takie same elementy jak te, które są częścią naszych zestawów. Oprócz tego, na schematach udało nam się umieścić nawet miernik wskazujący właściwie pomiary!

4 - Pojawiły się nowe ćwiczenia

Podczas przepisywania tekstów dodane zostały drobne, ale ważne ćwiczenia. Mowa między innymi o eksperymentach związanych z szeregowym i równoległym łączeniem rezystorów oraz zasilaniem diod świecących. W poprzedniej wersji kursu, zagadnienia te były omawiane w teorii - od teraz są częścią ćwiczeń praktycznych. Oprócz tego pojawiły się większe zmiany, jak np. budowa koguta policyjnego:

Przykładowy projekt zbudowany z wykorzystaniem tranzystorów

Przykładowy projekt zbudowany z wykorzystaniem tranzystorów

Powyższe ćwiczenie jest częścią zupełnie nowego artykuły o tranzystorach, w którym pokazana została jeszcze m.in. budowa przerzutnika bistabilnego. Poprzednio ćwiczenie to było zadaniem domowym, ale wielu osobom sprawiało ono sporo problemów. Od teraz nikt nie powinien mieć już wątpliwości jak złożyć ten układ na płytce stykowej.

5 - Doszły drobne usprawnienia

Częściowo zrezygnowaliśmy z dotychczasowych zadań domowych, które od teraz stały się normalnymi ćwiczeniami wykonywanymi podczas kolejnych artykułów. W wielu miejscach zostały również dodane linki do materiałów powiązanych, które dokładniej wyjaśniają wybrane tematy. Dobrym przykładem jest np. dodatkowy artykuł dotyczący różnych metod zasilania diod:

Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!
Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!

Diody znajdują zastosowanie w wielu projektach. Niestety nie wszyscy potrafią dobrać rezystor do LEDa lub całkiem go pomijają. Wtedy... Czytaj dalej »

Oprócz tego wprowadzone zostały drobne ułatwienia techniczne. Kurs elektroniki został przystosowany do urządzeń mobilnych, więc nie powinno być teraz większych problemów podczas nauki na telefonie lub tablecie. Wprowadzone zostały nawet specjalne poprawki dla osób, które chciałyby czytać nasze poradniki przez Internet Explorera (chociaż nie wiem dlaczego ktoś miałby to robić).

6 - Od teraz można oceniać artykuły

Nowe artykuły zostały wyposażone w system gwiazdek, który pozwala na ocenę każdej części kursu. Dzięki temu szybciej zauważymy teraz, że któryś z artykułów wymaga zmian.

Animacja - przykładowa ocena

Animacja - przykładowa ocena

Przy okazji wielka prośba - jeśli nowa wersja całego kurs Wam się spodoba to wystawcie pozytywną ocenę za pomocą gwiazdek w tym artykule: kurs elektroniki – wstęp. Dobra ocena będzie sygnałem dla nowych czytelników, że warto skorzystać z tego kursu!

7 - Przygotowaliśmy pakiety mistrzów

Na koniec pewien drobiazg. Zestawy w wersji PLUS oraz tablice do kursu elektroniki są od teraz częścią pakietów Mistrz Elektroniki oraz Mistrz Majsterkowania. Pierwszy z nich to komplet pozwalający na wykonanie ćwiczeń z 3 kursów elektroniki (podstawy, projekty oraz technika cyfrowa). Drugi pakiet, pozwala na wykonanie ćwiczeń z kursu podstaw elektroniki oraz kursu podstaw Arduino.

Pakiety Mistrzów polecamy szczególnie: dla osób, które chcą dobrze poznać elektronikę w praktyce i mają w planach wykonanie kilku naszych kursów (jak większość czytelników). Mistrzowie sprawdzą się również świetnie w roli zestawów prezentowych.


Podsumowanie, plany na przyszłość

Przepisanie takiej serii to ogrom pracy. Mam nadzieję, że było warto i nowa wersja kursu będzie się Wam podobała - mile widziane wszelkie komentarze. Nie jest to jednak ostateczny koniec prac nad tą serią. W planach jest jeszcze m.in. profesjonalna korekta językowa, która pozwoli "wyłapać literówki".

Do tego pojawi się kilka krótkich artykułów uzupełniających. Pracuję również nad małymi, ale niezwykle przydatnymi internetowymi kalkulatorami, które ułatwią wykonywanie ćwiczeń. Zmiany te nie będą jednak już tak duże, więc z nowego kursu można śmiało korzystać już teraz!

elektronika, forbot, kurs

Trwa ładowanie komentarzy...