KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot, który wyczyści kanały wentylacyjne

Robot, który wyczyści kanały wentylacyjne

Niska jakość powietrza w budynkach wynika najczęściej z tego, że czyszczenie systemów ogrzewania i klimatyzacji wymagałoby rozbiórki części sufitu lub nawet dachu.

Z pomocą przychodzi opisywany dziś robot, który składa się z dwóch czworościanów połączonych ze sobą w układzie tensegrity.

Urządzenie składa się ze sztywnych rurek i wiotkich linek, które przesuwają się względem siebie. Dzięki temu cała struktura dynamicznie zmienia kształt i rozmiary. Może to być wykorzystane do poruszania się, np. pełzając. Robot on nazwie DuCTT (Duct Climbing Tetrahedral Tensegrity) przemieszcza się wewnątrz kanałów wentylacyjnych, zarówno poziomo, jak i pionowo.

Tensegrity – wyraz pochodzenia angielskiego, złożony z tension – naprężenie pochodzące od rozciągania oraz integrity – integralność. Układy przestrzenne składają się ze sztywnych elementów (najczęściej prętów, ale też elementów trójwymiarowych), połączonych między sobą za pomocą elementów wiotkich (naprężone liny, cienkie pręty itp.). Elementy sztywne nie mogą się przy tym stykać.

Źródło: Wikipedia

Odcinki rurek mogą się wydłużać lub skracać dzięki linkom znajdującym się w ich wnętrzu. Robot opiera swoją górną część o ściany kanału wentylacyjnego, podciąga do góry część dolną, po czym opiera ją o ściany i wydłuża część górną. Poprzez powtarzanie tych prostych czynności, możliwe jest wspięcie się na znaczną wysokość.

Żywotność baterii wynosi aż 6 godzin. W środku rurek mogą być umieszczone również czujniki lub inne potrzebne elementy. Samo czyszczenie kanałów nie stanowi najmniejszego problemu (można wykorzystać np. sprężone powietrze, a nawet najzwyklejsze szczoteczki).

Prawdziwym wyzwaniem było poruszanie się, które DuCTT w pełni opanował. Prototyp robota nie przetrwał upadku podczas testów. Aktualna rozwijana wersja jest znacznie bardziej odporna dzięki wykorzystaniu włókien węglowych.

Kształt urządzenia przypomina ludzki staw barkowy. Oznacza to nadzieje na przyszłość dotyczące wykonywania przez roboty precyzyjnych ruchów np. podczas pisania czy rzucania. Być może kształt czworościanu okaże się bardziej skuteczny przy budowaniu ramion niż kształt kuli.

Źródło: [1]

czyszczenie, poruszanie, robot, wentylacja

Trwa ładowanie komentarzy...