Skocz do zawartości
Nawyk

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota

Pomocna odpowiedź

Witam, może było już takie pytanie, ale trudno przeczytać całe 16 stron, mam pytanie tego typu: czy Układ L293D można zastąpić jakimś innym?

A czemu nie chcesz użyć L293D na początek?

Masz jakiś inny na oku?

Oczywiście możesz zamienić, no ale po co? Jakie masz silniki? Ile prądu pobierają na biegu jałowym i przy zatrzymanym wale?

Chciałem, zastosowac inny, bo nie było go w sklepie w moim mieście, Znalazłem go w Internecie, więc teraz nie widzę, większego sensu zamieniiac.

Jeszcze mam pytanie, mam w domu kilka płytek PCB, lepiej kupić nową PDU-21, czy próbować zrobić na zwykłej płytce?

Jak chodzi o płytkę, to zależy od Ciebie, czy chcesz na tej, czy na innej.

Witam

Być może dla niektórych pytania poniżej będą trywialne, ale nie mogę poukładać sobie tego poprawnie w głowie.

Usuwając całą elektronikę z serwa, mamy do czynienia jak ze zwykłym silnikiem DC. W jaki sposób regulowana jest prędkość obrotu silników w takim razie, skoro nie mamy sygnału PWM? Czy działa to na zasadzie im większy prąd tym większa prędkość obrotowa silników?

Datasheet układu L293 nie mówi nic o PWM, jednak na innej stronie poświęconej mostkowi H napisane jest "Prędkość obrotową można sterować za pomocą tzw. PWM, który obrazowo pisząc reguluje średnią ilość prądu, który przepływa przez silnik."

Pomieszało mi się już wszystko, proszę o pomoc w naprowadzeniu mnie na poprawny tor myślenia.

Witam nową koleżankę i już tłumaczę.

W układzie L293D wejścia oznaczone jako EANBLE odpowiadają za PWM. W tym robocie oba podłączone zostały do dodatniej szyny zasilania, więc "symuluje to" sygnał PWM o wypełnieniu 100%. Silniki cały czas kręcą się z maksymalną prędkością.

Tak jak wyżej, L293D może być sterowany sygnałem PWM, wtedy oprócz dwóch sygnałów oznaczających kierunek obrotów należy podać sygnał PWM na wspomniane wcześniej wejścia ENABLE. Dzięki temu możliwe będzie sterowanie prędkością silników.

Dziękuję za szybką odpowiedź. W takim razie rodzi się kolejne pytanie. Z jaką prędkością obrotową będą się kręciły silniki? Zastanawiam się czy nie dojdzie do momentu, w którym świecąc na jedną fotodiodę, robot nie zwariuje i nie zacznie kręcić się wokół własnej osi.

Podczas obrotu światło złapie też drugi fototranzystor, więc uruchomi się drugi silnik i robot nie będzie kręcił się w miejscu.

Dziękuję za odpowiedź, jednak wciąż nurtuje mnie pytanie odnośnie prędkości obrotu silników. Jaka będzie i czy da się ją w tym układzie regulować?

Będzie maksymalna osiągalna przez silnik pod danym obciążeniem.

Można ją regulować poprzez zmianę napięcia, dodanie rezystancji lub PWM.

Prędkość obrotu silników zależy od wybranego serwa. Jeśli chcesz szacunkowo zobaczyć jak jeździ to sprawdź na YT jak jeżdżą inne światłoluby, ewentualnie tutaj w poprzednich kartach może ktoś się pochwalił działającym robotem.

Odnośnie regulacji prędkości to Treker wyżej wspomniał o wejściu Enable i możliwości podania na nie sygnału PWM (Pulse Width Modulation, czyli Sterowanie Szerokością Impulsu) wprost z procesora lub innego układu, ale to już trochę dalsza lekcja programowania lub elektroniki.

W sumie można wstawić tam potencjometr, ale wydaje mi się to mało eleganckie.

Mam jeszcze pytanie natury czysto technicznej. Przy odizolowywaniu kawałków przewodu (żeby przepchać je przez dziurkę na płytce) kilka drucików odpadło razem z odizolowanym fragmentem. Czy będzie to miało jakiś wpływ na działanie układu?

Możesz spokojnie podłączyć taki kabelek - jednak zawsze można obciąć ten kawałek bez izolacji i delikatnie ściągnąć ją na nowo 🙂

Kolejne pytanie: Dlaczego żółty przewód w mikroserwie wlutowujemy do silnika, skoro i tak jego drugi koniec nie jest do niczego podłączony? To po prostu ma sobie być gdzieś przylutowane i wisieć w powietrzu czy miejsce przylutowania żółtego przewodu ma znaczenie?

Możesz go spokojnie zaizolować lub usunąć.