Skocz do zawartości
Komentator

Podstawy elektroniki - #5 - cewki, dławiki

Pomocna odpowiedź

Wygląda na błąd, jest tak jak piszesz, indukcyjność wyrażana jest w henrach (H).

kojderek, faktycznie wkradł się błąd. Dzięki, zgłaszam do poprawy 🙂

Dziś podłączyłem cewkę z zestawu 1mH szeregowo do obwodu gdzie Uzas = 5V. Starałem się szybko zamykać i otwierać obwód. W efekcie cewka mocno się zagrzała i pękła w połowie. Dlaczego tak się stało? Dlatego, że przy zaniku prądu napięcie na cewce rośnie?

r_bot, a co jeszcze było w tym obwodzie oprócz cewki? Jeśli tylko ona (a charakteryzuje się bardzo małą rezystancją) to przez obwód popłynął po prostu duży prąd.

Była jeszcze wpięta dioda z rezystorem ale równolegle względem cewki...

r_bot, prąd zawsze popłynie po linii najmniejszej oporu (jak na powyższym obrazku) 🙂

Treker, "po linii najmniejszego oporu". Nie istnieje "najmniejsza linia oporu" 😋

Marooned, ehhh złapałem się na to już drugi raz w ciągu ostatnich kilku dni. Czas chyba na żółtą karteczkę przy monitorze 🙂

W tekście przy "Filtracji zasilania" jest chyba błąd.

Rozdzielenie zasilania części analogowej (nóżka AVCC) i cyfrowej (VCC) przydaje się, kiedy chcemy korzystać z wbudowanego w układ przetwornika ADC. Elementy L1, C1 i C2 tworzą filtr LC, który bardzo skutecznie tłumi zakłócenia rozchodzące się po obwodzie zawierającym układy CYFROWE.

Chyba powinno być ANALOGOWE na końcu gdyż opisywana jest nóżna AVCC i tam są podłączone L1, C1 i C2 ?

Pozdr,

W tej części artykułu chodzi o filtrację zasilania mikrokontrolera, czyli układu cyfrowego. Zasilanie tego typu układów jest o tyle problematyczne, że pobiera stosunkowo dużo prądu w pojedynczych pikach (oczywiście w dłuższym czasie też). Dlatego stosuje się pary kondensatorów ceramiczny i elektrolityczny, i dławik aby zapewnić zasilanie pomimo pobieranych impulsów.

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap

Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

Mam pytanie - czy to normalne, że przy zwieraniu sond miernika podczas mierzenia oporu (200) wskazania multimetru nie są stabilne? Wskazania co około 0.5s zmieniają się losowo z zakresu 1.2-120 (około). Co prawda najwięcej "wskazań" jest między 1.2-6 ale wciąż. Podczas mierzenia elementów, skoki są zaniedbywalne, mieszczące się w zakresie błędu pomiarowego, sytuacja pojawia się zawsze podczas zwierania sond (miałem to samo przy pierwszych lekcjach, ale nie zatrzymałem się dłużej przy tym).

5 godzin temu, Asentinn napisał:

Mam pytanie - czy to normalne, że przy zwieraniu sond miernika podczas mierzenia oporu (200) wskazania multimetru nie są stabilne? Wskazania co około 0.5s zmieniają się losowo z zakresu 1.2-120 (około). Co prawda najwięcej "wskazań" jest między 1.2-6 ale wciąż.

Nie, nie jest to normalne. Pomiar nie powinien skakać w takim zakresie. Może po prostu za słabo dociskasz do siebie sondy? Spróbuj je skrzyżować i zetknąć dość mocno. Oczywiście nie tak, aby połamać plastikowe obudowy, ale dość "stanowczo" 😉

Witajcie. Mam pytanie: Czy mogę ściągnąć piankę z płytki stykowej (trochę mi przeszkadza w tworzeniu układów)?

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »