Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Ehh.. skopiuję to co wysłałem na PW (wtedy nie wiedziałem że to serwa, zatem punkt 2 odpada):

Po 1) zmierz prąd jaki pobierają silniki przy podłączeniu napięcia jakim je zasilasz (5-6V?) L293D da radę wyciągnąć bodajże do 600mA na kanał (silnik) - po szczegóły odsyłam do noty katalogowej (google.pl -> "L293D datasheet"). Po 2) masz przekładnie na silnikach? Możliwe że moment obrotowy jest zbyt mały. Po 3) Sprawdź czy na pewno dobrze ustawiasz stany na wejściach mostka. Po 4) może być też tak, że silniki sieją straszne zakłócenia do układu i restartują procka - w tej sytuacji trzeba dodać kilka kondensatorów filtrujących. Bierzesz kilka 100nF ceramicznych, lutujesz po jednym między zaciskami silnika (inaczej mówiąc - równolegle do silnika) i między VCC a GND blisko procesora (możesz kilka w różnych miejscach).
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc. Robot działa, dodałem 100nF przy silnikach, blisko podłączenia gnd i vcc atmegi oraz l293D i zmieniłem monstek z l293dne na l293D (podobno ten ma zabezpieczenie przeciw zmianie napięcia a temten był najprawdopodobniej uwalony)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

jak będzie wyjeżdżał za linie wystarczy zmienić pwm na niższą wartość[w programie, w miejscach gdzie pwm1a lub pwm1bjest przypisywana wartość 255 wstawiasz mniejszą]

Link do komentarza
Share on other sites

Ja niedługo będę zaczynał robić tego robota. Mam już prawie wszystkie części.

Ja w robotyce musze mieć wszysto krok po kroku.

Mam pytanie według mnie ważne:

-Jak można inaczej przymocować serwa do laminatu? Wiem że klej to najlepszy sposób, ale ja niechcę zniszczyć serw. Będą mi potrzebne do innego jeszcze robota.

Link do komentarza
Share on other sites

ten termoglut to taki trochę "PIC na wodę" 😉 Od serw odchodzi bez problemu i nie zostawia śladu (co innego od dziurkowanej płytki uniwersalnej - trzeba wydłubywać go z otworów).

Link do komentarza
Share on other sites

WItam! zrobiłem tego robota. Bardzo mi się podoba, lecz jest pewien problem.

Gdy puszczam go na linie która skręca w lewo to radzi sobie doskonale.

ALe gdy linia skręca w prawo to gdy dojedzie do zakrętu to zamiast skręcić w prawo po lini to skręca w lewo.

Program mam ten testowy.

Czego to wina???? Programu czy robota.

A może po prostu lewy czujnik jest zepsuty.

Proszę o pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli masz telefon komórkowy z aparatem, to spójrz z włączonym podglądem na czujniki z dołu (oczywiście robot musi być włączony) - wszystkie powinny świecić na taki...fioletowy kolor. Może być słabo widoczny (wyłącz i włącz robota dla porównania efektu). To najszybszy sposób żeby sprawdzić czy diody IR z czujników są podłączone prawidłowo. Potem pozostaje multimetrem ustawionym na test zwarcia posprawdzać każdą ścieżkę (dotykając "nóżek" elementów, które powinny być ze sobą połączone).

Warto sprawdzić czy trasa nie ma w miejscach zakrętów dołków/pagórków czy innych defektów, które mogłyby wpływać na takie zachowanie robota.

Program jest dokładnie ten sam co na filmie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk zanim odczytałem twoją odpowiedź to zamieniłem lewy czujni z prawym.

Co nie dało żadnej zmiany. Caly czas nie skręca w jedną stronę po linii.

Teraz zrobiłem fotki telefonem.

I z tego co widzicie wydaje mi się że wszystkie czujniki działają.

Więc w czym jest problem??? Sprawdzałem wszystkie połączenia na module z czujnikami.

POMOCY!

Link do komentarza
Share on other sites

Tak! sprawdzałem. To są te 3 białe kable.

A nie dość że nie skręca w jedną stronę to jeszcze jedzie tak jak by go ktoś co 1sekunde włączał i wyłączał. Dioda tak miga szybko a powinna wolno bo jest pulsująca. No rozumieie o co mi chodzi. Tak się zacina. Jakby włączać i wyłączać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.