Skocz do zawartości

pierzchan

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Całkiem niezły bocik wykonany niedużym nakładem finansowym 🙂

Z tego co piszesz wynika, że czytasz stan czujników wejściami cyfrowymi, nie używasz żadnego bufora nawet? Domyślam się, że nie masz nawet możliwości kalibracji. Użyty przez Ciebie mostek L298 ma spore spadki napięcia, gdybyś zastosował coś nowszego technologicznie lub pokusił się o samodzielne zaprojektowanie mostka H na MOSFETach prędkość mogłaby być większa.

Link do komentarza
Share on other sites

B. Fajny Robocik 🙂 W miarę możliwości i pieniędzy dałbym mu lepsze silniczki żeby mógł coś wygrać 🙂 Ale jakbym miał oceniać to spokojnie 5- dla Ciebie za niego ^^

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

B. Fajny Robocik 🙂 W miarę możliwości i pieniędzy dałbym mu lepsze silniczki żeby mógł coś wygrać 🙂 Ale jakbym miał oceniać to spokojnie 5- dla Ciebie za niego ^^

Zgadzam się z tobą sob4n, lepsze silniki i by "wymiatał"

5/5 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zamalowałem powierzchnię czarnym markerem celem zniwelowania przenikania światła przez płytkę, która jest wykonana z cienkiego laminatu (0,7mm) i jest dość "prześwitująca". Prawdopodobnie za wiele na tym nie zyskałem, ale w fazie testów sądziłem, że może to być przyczyną nieprawidłowego zbierania odczytów z czujników. Potem okazało się, że wystarczy zmienić kolejność sczytywania w programie, (tu właśnie przejawia się brak bufora). O rozpraszaniu światła IR nawet nie pomyślałem, cenna uwaga Treker.

Link do komentarza
Share on other sites

A nie myślałeś żeby maznąć tą miedź z podwozia jakiś lakierem? To są pierdoły, ale robot mógłby zyskać na estetyce. Ewentualnie ładnie wypolerować i bezbarwnym, bo kolor "miedziany" też ma swój urok.

Link do komentarza
Share on other sites

A nie myślałeś żeby maznąć tą miedź z podwozia jakiś lakierem? To są pierdoły, ale robot mógłby zyskać na estetyce. Ewentualnie ładnie wypolerować i bezbarwnym, bo kolor "miedziany" też ma swój urok.

Raczej przerost formy nad treścią, główną przyczyną "brzydoty" Teofila jest wisząca wiązka przewodów. Gdyby nie to, to istotnie można by pomyśleć o położeniu jakiegoś lakieru.

Pozdrawiam i dziękuję za komentarze.

Link do komentarza
Share on other sites

A w jaki sposób odczytujesz stan czujników? Bo kanałów ADC mega8 ma chyba za mało.

Bocik fajny, myślę że jeśli to nie jest max PWM to można by było powalczyć, może nie o pierwsze miejsce, ale zawsze 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A w jaki sposób odczytujesz stan czujników? Bo kanałów ADC mega8 ma chyba za mało.

Bocik fajny, myślę że jeśli to nie jest max PWM to można by było powalczyć, może nie o pierwsze miejsce, ale zawsze 😉

Pewnie sprawdza stan niski/wysoki bezpośrednio na pinach albo Inwerter Schimitta.

Trzeba przyznać, że dobrze sobie radzi Teofil z nawet ostrymi zakrętami 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

chciałbym się coś dowiedzieć więcej o silnikach ... mianowicie ile pobierają prądu przy obciążeniu i na biegu jałowym ? ... czy aby na pewno osiągasz taką prędkość jaką podajesz ?

Link do komentarza
Share on other sites

chciałbym się coś dowiedzieć więcej o silnikach ... mianowicie ile pobierają prądu przy obciążeniu i na biegu jałowym ? ... czy aby na pewno osiągasz taką prędkość jaką podajesz ?

Na biegu jałowym silnik pobiera 110mA przy napięciu 9,8V z mostka H (napięcie na Li-Polu 11,4V), przy zatrzymaniu koła pobór wzrasta do 1,3A (pomiar był krótkotrwały ~2 sek. bo nie mam radiatora na mostku).

Prędkość obliczyłem na odstawie nagrania wideo, robot pokonuje 10metrowy odcinek trasy zataczając podwójną pętlę w czasie równym 16s z dokładnością do około 0.5s. Z tego prędkość przejazdowa jest w granicach 0.625 m/s, być może jest to i równe 0,6 m/s, nie jest to dla mnie tak istotne bo zawodów to on i tak nie wygra 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie gadaj hop puki nie przeskoczysz;D

Ja kiedyś w na zawodach w Rybniku też myslałem ze nie zajmę żadnego miejsca a zająłem 3 🙂 chociaż mój pierwszy robot strasznie falował na boki a zakrety proste ledwo co wykrywał raz na 10 razy

🙂

Ale jak już zrobiłes sobie pomiary w różnych konfiguracjach to nie zastanawiałes sie nad zrobieniem nowego szkieletu ? w wymiarach takich jakie Ci odpowiadają najbardziej?🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jak już zrobiłeś sobie pomiary w różnych konfiguracjach to nie zastanawiałeś się nad zrobieniem nowego szkieletu ? w wymiarach takich jakie Ci odpowiadają najbardziej?🙂

Budowa nowego szkieletu z wykorzystaniem podzespołów takich jak płytka z czujnikami, płyta główna czy silniki mija się z celem. Ten szkielet radzi sobie całkiem nieźle i w sumie nie wiem jak bym miał zbudować nowy, skoro płytki i tak są przykręcane na śrubki. Sens ma natomiast budowa nowego LFa z pojedynczą płytką wykonaną w SMD i lepszymi silnikami, ale tym zajmę się gdy mój portfel będzie nieco grubszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.