KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Japoński robot do gry w baseball

Japoński robot do gry w baseball

Baseball nie jest popularny w Polsce, jednak w USA czy w Japonii to prawie sport narodowy.

Dlatego w Europie buduje się roboty grające w piłkę nożną, natomiast tam opracowuje się nowych baseballistów. Zobaczcie najnowszą sportową konstrukcję.

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego pracują nad nowym sportowcem. Była już piłka nożna, był też słynny, rozczarowujący mecz ping ponga Kuka vs. Timo Boll, ale robota - baseballisty jeszcze chyba nie było. Zwłaszcza takiego, który miałby szansę w prawdziwym meczu – czyli takiego, który nadążałby bez problemu za piłką.

Nie było i jeszcze nie ma. Ale są jego najważniejsze elementy. Japończycy opracowywali każdy moduł osobno. W ten sposób uzyskali nogi humanoida, które potrafią szybko biegać, ramiona, które potrafią celnie odbić piłkę, złapać ją, rzucić lub śledzić nawet przy dużej prędkości. Udało im się to osiągnąć dzięki zastosowaniu szybkich systemów wizyjnych i poprzez sprzężenie zwrotne dostarczające informacji właściwie w czasie rzeczywistym.

Doskonały chwyt, celne odbicie, dokładny rzut

Najpiękniejsze zdanie wypowiedziane przez naukowców brzmi:

Przed złożeniem tych elementów w jednego robota humanoidalnego, chcieliśmy podsumować wyniki swojej pracy.

Co to implikuje?
Naprawdę powstanie robot, który zagra z nami w baseball i właśnie trwają nad nim prace. Sądzicie, że uda się złożyć do wszystko w jedną konstrukcję? Kto będzie miał mimo wszystko większe szanse – człowiek czy robot?

Źródło: IEEE

baseball, robot, sportowiec

Trwa ładowanie komentarzy...