KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Mayku Formbox – formowanie próżniowe dla każdego?

Mayku Formbox – formowanie próżniowe dla każdego?

Jak zrealizować w domu wymarzone projekty DIY zaoszczędzając czas i pieniądze? Pomoże w tym przedstawione dzisiaj urządzenie do termicznego formowania próżniowego.

Czym właściwie jest Mayku Formbox - formierka, która przyspieszy proces produkcji niezależnie od branży i zainteresowań?

Wpis sponsorowany.

Możliwości Mayku Formbox

Urządzenie do formowania próżniowego przyda się zarówno w warsztacie jak i w domu. Zagadkowa nazwa nie obejmuje jednak wszystkiego, do czego zdolne jest to urządzenie. Najciekawszą korzyścią płynącą z termoformowania (tworzenia kształtów z materiałów podgrzanych do odpowiedniej temperatury) jest otrzymywanie różnego rodzaju form z wykorzystaniem wcześniej wydrukowanych na drukarce 3D obiektów.

Gotowe odlewy powstają na platformie o wymiarach 200 x 200 mm. Mayku Formbox został stworzony tak, aby modele można było tworzyć szybko, precyzyjnie i bezpiecznie. Przeźroczyste, lekkie i uniwersalne arkusze nie kleją się do powierzchni formierki, więc odlewy można łatwo usunąć. Dzięki temu obsługa tego urządzenia jest bezproblemowa i intuicyjna również dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności z podobnymi urządzeniami.

Niezależnie od tego, czy planujemy pracę w parze z drukarką 3D, z którą przygotowujemy szablony, czy zechcemy korzystać z urządzenia samodzielnie, Mayku Formbox z sprawdzi się w roli pełnoprawnej linii produkcyjnej, która zamknięta jest w rozmiarach tradycyjnego laptopa.

Mayku to oszczędność czasu –  czekanie na produkty z urządzeniem jest ograniczone do minimum, a formy powstają nawet w kilka sekund. Otrzymujemy zatem coś więcej niż małą fabrykę – rozpoczyna się zamienianie pomysłów na przedmioty, o których do tej pory tylko marzyliśmy.

Upragnione gadżety, dekoracje i przysmaki ze sklepowych półek zawsze będą miały dla nas jakiś defekt kosmetyczny. Pozorne, lecz ważne błahostki, takie jak choćby w najmniejszym stopniu niekoniecznie pożądany kształt czy wymiar, przestaną być problemem dla posiadaczy Mayku Formbox.

Jak działa Mayku Formbox?

Formy powstają poprzez odciśnięcie podgrzanego arkusza na umieszczonym na platformie obiekcie. Konieczne jest odessanie powietrza za pomocą dowolnego odkurzacza - wystarczy podpiąć go do portu z tyłu formierki. Dla lepszego zobrazowania zamysłu warto spojrzeć na urządzenie przez pryzmat tego, co do zestawu dołączył producent.

30 szt. Mayku Cast Sheet - przezroczyste arkusze, które są bezpieczne dla żywności. Mają grubość 0,5 mm i służą do wielokrotnego użytku. W pełni nadają się do recyklingu.

30 szt. Mayku Form Sheet - łatwe w użyciu arkusze o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu.  Białe, o grubości 0,5 mm. Nadają się idealnie do pakowania produktów, tworzenia form i ulepszania projektów dekoracyjnych. Tak jak poprzednie w pełni nadają się do recyklingu. 

1 kg Mayku Pour - prosty w użyciu, nietoksyczny materiał odlewniczy zaprojektowany dla Mayku Formbox oraz Cast Sheets. Wystarczy wymieszać proszek z wodą za pomocą dołączonych miarek. Płyn łatwo się rozlewa i tworzy twardy, gładki, biały odlew, który odwzorowuje najdrobniejsze szczegóły. Nadaje się do malowania i dekoracji po całkowitym wyschnięciu. 

Zawartość zestawu Mayku Formbox

Zawartość zestawu Mayku Formbox

W pracy z Mayku można stosować szeroką gamę materiałów - oferowane na oficjalnej stronie produkty obejmują m.in. łatwy do zmieszania z wodą beton, gips, mydło, jesmonit czy pigmenty. Mogą to być wszelkie płyty termoplastyczne, PETg, HIPS, ABS, polistyren, polipropylen, polietylen, poliwęglan czy silikon, ale także galaretka, czekolada, żywica czy lód.

Wsparcie producenta i społeczność Mayku  

Producent udostępnia dla widzów i posiadaczy formierki fascynujące inspiracje w przystępnej formie Stories. Czasami zwyczajnie nie chcemy zaczynać wszystkiego od zera - zgromadzona wokół Mayku społeczność dzieli się pomysłami, które można swobodnie wykorzystać lub przetworzyć. Poruszając się wśród tych historii możemy między innymi obejrzeć:

  • projektowanie samochodów,
  • pobudzanie wyobraźni dzieci i realizację sugerowanych przez nie pomysłów,
  • warsztaty tematyczne w pracowniach szkolnych.
  • formowanie czekoladowych słodyczy,
  • bananowo-kawowe desery mistrza kucharskiego Damiena Wagera,
  • modele szklanych wiosek artystki i architektki Tanyi Eskander,
  • wytwarzanie spersonalizowanych opakowań dla produktów.

Mayku to firma business-to-developer (B2D). W ubiegłym roku egzemplarze produktu sprzedano w ponad 35 krajach. Formbox trafił w ręce gigantów NASA, Adidas czy IKEA. Trafił również do Cambridge University jako wsparcie do badań nad bioniką, do mistrzów czekolady z Honolulu oraz do browaru Heaney Brewery.

Przykładowe wykorzystanie urządzenia w szkole

Przykładowe wykorzystanie urządzenia w szkole

Co na ten temat producenci? Mayku podaje, że produkt zakupił niedawno nawet development team brytyjskiego Rolls-Royce’a. Sprzedano też 77 egzemplarzy w Botswanie - tamtejsi pracownicy edukacji zdecydowali się na produkt Mayku zamiast planowanego zakupu 21 konkurencyjnych formierek. Formbox nabyły również 24 nowojorskie szkoły. W wydanym oświadczeniu Mayku Environmental Promise firma prezentuje swoją misję - jest to m.in. korzystanie z materiałów wielokrotnego użytku, pochodzących z recyklingu i bezpiecznych dla środowiska.

Wpis sponsorowany dla firmy Botland.

druk 3d, formowanie, próżnia

Trwa ładowanie komentarzy...