KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Otwarto najdłuższy na świecie most wydrukowany w 3D

Otwarto najdłuższy na świecie most wydrukowany w 3D

Coraz częściej słyszmy o wielkich przedmiotach, które powstają w technice druku 3D. Firmy, które zajmują się takimi konstrukcjami lubią chwalić się m.in. drukowaniem mostów.

Niedawno w Chinach powstała kolejna tego typu konstrukcja. Nowy most ustanowił rekord dla najdłuższego mostu z drukarki 3D.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o testach ogromnej drukarki 3D, której obszar roboczy pozwalał na wykonanie prawdziwego mostu. Okazało się, że to nie jedyne tego typu przedsięwzięcie. Media donoszą o zakończeniu budowy podobnej konstrukcji w Szanghaju. Tym razem most wykonano jednak w trochę innej technologii. Nowy most ma aż 26 metrów długości i został wykonany z betonu.

Most przed oddaniem do użytku

Most przed oddaniem do użytku

Podobny, zabytkowy most o nazwie Zhaozhou, wybudowany na przełomie V i VI wieku, wymagał 11 lat wytężonej pracy kilkudziesięciu budowniczych i projektantów. Współczesny most drukowany powstał w zaledwie 450 godzin, a zaangażowanych było zaledwie 10 pracowników. To doskonale pokazuje możliwości nowoczesnych technologii budowlanych i stanowi świetną wizytówkę dla przemysłowo-budowlanego druku 3D, który coraz bardziej zyskuje na popularności.

Most łączy dwa brzegi sztucznej rzeki w Wisdom Bay Innovation Park

Most łączy dwa brzegi sztucznej rzeki w Wisdom Bay Innovation Park

Most składa się ze 132 elementów złączonych na miejscu, co czyni go mniej efektownym od mostu wydrukowanego w "w jednym kawałku", ale stawia go wyżej w kwestii efektywności (przynajmniej dopóki technologia się nie rozwinie).

Most zbudowano z 68 części

Most zbudowano z 68 części "bocznych" i 64 części "płaskich"

Rozwiązanie można uznać za drogę na skróty, ale być może to dzięki niemu most stał się największym obiektem tego typu i już dzisiaj możemy się nim przespacerować, jeśli odwiedzimy okolice Muzeum Druku 3D w Szanghaju.

Most wyposażono w zestawy czujników, które mają monitorować wszelkie zmiany w przesunięciach elementów, co pozwoli poprawić projekty kolejnych mostów tego typu. A wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku zobaczymy ich jeszcze co najmniej kilka. Macie pomysł jaki inny obiekt 3D tych rozmiarów warto byłoby jeszcze wydrukować?

Most w 30 dni? Testy wielkiej drukarki 3D!
Most w 30 dni? Testy wielkiej drukarki 3D!

Firma Shanghai Construction Group rozpoczęła testy wielkiej drukarki 3D, której obszar roboczy pozwala na wykonanie prawdziwego mostu. Druk takiego... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

chiny, druk 3d, most, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...