KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Prusament – nowy filament prosto od Prusa Research

Prusament – nowy filament prosto od Prusa Research

Czystość i średnica filamentu mają duży wpływ na jakość wydruków 3D. Niedawno pojawił się nowy producent filamentów, który ma szansę zyskać w krótkim czasie olbrzymią popularność.

Prusament, czyli filament produkowany przez Prusa Research powinien zadowolić najbardziej wymagających klientów.

Jeśli nie interesujecie się drukiem 3D od wczoraj, to nazwisko Prusa powinno brzmieć znajomo. Josef Prusa jest człowiekiem, który nie tylko stworzył, ale też spopularyzował swoje projekty drukarek 3D RepRap, udostępniając je całemu światu jako open source i open hardware. Obecnie jego firma znana jest ze świetnych drukarek pracujących w technologi FDM, a od niedawna w ich ofercie znaleźć można również drukarkę MSLA.

Original Prusa SL1 – nowa jakość drukarek 3D open source?
Original Prusa SL1 – nowa jakość drukarek 3D open source?

Czeska firma Prusa Research do tej pory kojarzyła się głównie ze świetnymi drukarkami 3D, które pracowały w najpopularniejszej technologii... Czytaj dalej »

Od momentu upowszechnienia się drukarek 3D, rynek filamentów jest zalewany przez coraz tańsze tworzywa niskiej jakości. Ich właściwości często znacznie odbiegają od tych deklarowanych przez producenta. Niestety nawet niewielkie wahania średnicy lub drobne nieczystości filamentu potrafią zepsuć wydruk, a nawet zatkać głowicę drukarki.

Korzystając ze swojego doświadczenia Prusa postanowił uruchomić własną produkcję filamentów, które mają się charakteryzować świetnymi parametrami. Co ważne uruchomienie produkcji nie oznacza zlecenia tego innej firmie - maszyny do produkcji znajdują się w czeskiej siedzibie Prusa Research. 

Wszyscy producenci filamentów dbają o idealną średnicę swojego produktu. Jednym wychodzi to lepiej, a innym gorzej. Aktualnie za średnią całej branży podaje się dokładność na poziomie ±50 µm. Prusa poszedł krok dalej, zgodnie z deklaracjami producenta Prusament ma charakteryzować się dokładnością na poziomie ±20 µm.

Czujniki monitorujące parametry filamentu.

Czujniki monitorujące parametry filamentu.

Proces produkcji jest monitorowany ponad 4700 razy na sekundę. Zebrane podczas produkcji dane nie są przechowywane tylko do celów zarządzania jakością w firmie. Każda wyprodukowana szpula posiada kod QR. Po jego zeskanowaniu klient będzie przenoszony na stronę z dokładnymi danymi opisującymi proces produkcji tego filamentu.

Dokładne informacje na temat każdej rolki filamentu.

Dokładne informacje na temat każdej rolki filamentu.

Na stronie znaleźć można:

  • dokładny czas produkcji,
  • kolor filamentu,
  • masę,
  • dokładną długość,
  • średnicę z faktycznie zmierzoną tolerancją,
  • odchylenie standardowe średnicy,
  • pomiar owalności,
  • oraz dokładny wykres z całego procesu produkcji.

Sprawdź przykładową rolkę »

Granulat do produkcji filamentu.

Granulat do produkcji filamentu.

Cena kilograma Prusamentu PLA ma wynosić około 99 zł za kilogram. Produkcja dopiero ruszyła, więc aktualnie realizacja zamówienia trwa około tygodnia.  W planach jest także wprowadzenie do sprzedaży PETG oraz ASA. Stopniowo będzie również zwiększana gama dostępnych kolorów.

Nowy filament może nie jest najtańszy, ale celem producenta raczej nie było konkurowanie z tanimi produktami konkurencji. Tutaj główną rolę ma odgrywać jakość. Warto pamiętać, że Prusa Research części do swoich drukarek drukuje na innych swoich drukarkach (mają pokaźną "farmę" drukarek). W tym celu zużywają tony filamentu rocznie - można więc śmiało założyć, że wiedzą jak powinien wyglądać dobry filament, który nie sprawia problemów podczas drukowania.

Źródło: [1]

druk 3d, filament, prusa

Trwa ładowanie komentarzy...