Skocz do zawartości

Jakie Silniki?


soban

Pomocna odpowiedź

Jeśli chodzi o te tunelowe silniczki

Tu chodzi tylko o przysysanie robota do podłoża, są zamontowane tak aby wysysały spod niego powietrze. I silniczek tam jest zwykły szczotkowy najczęściej, lub BLDC.

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n, w minisumo też by się przydało. W Japonii, w sumo używają magnesów neodymowych, więc warto. Jednak chyba w Polsce w minisumo i sumo takie "pomoce" są zabronione, czy nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hmm, chyba w PAR widziałem artykuł nt. robota minisumo wykorzystującego turbinkę nie do zwiększania nacisku na koła, tylko jako dodatkowy napęd. Nie wiem niestety jak to się sprawdziło w praktyce.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, chyba w PAR widziałem artykuł nt. robota minisumo wykorzystującego turbinkę nie do zwiększania nacisku na koła, tylko jako dodatkowy napęd.

Jeśli robot nie przekracza prędkości 100km/h to pomysł poroniony. Napędy EDF mają małą sprawność i mały ciąg-są zbudowane do dużych prędkości strumienia. Tysiąc razy lepszy byłby zwykły silnik z małym kv i dużym śmigłem. Ze 100W, <40g silnika można by wtedy wycisnąć ~pół kilo ciągu.

Link do komentarza
Share on other sites

Słucham? edf jest wydajnym(jeżeli chodzi o ciąg nie prądowo) napędem pod warunkiem, że mądrze się go zamontuje i ma się odrobinę pojęcia o aerodynamice, wcale nie są wymagane ogromne prędkości modelu czy robota, minusem tego rozwiązanie jest bardzo wysoki prąd min ok 40A. Jeżeli chodzi o napęd wyposażony w zwykłe śmigło to z 120W na silniku 3f można uzyskać ok 500g ciągu. Tylko że te parametry dotyczą modeli gdzie napędy mogą pracować na "wolnym powietrzu" (ich opływ nie jest w żaden sposób utrudniony). Widzę że po raz kolejny pojawia się pomysł docisku w robotach, otóż w minisumo oraz sumo jest to nie możliwe do zrealizowania (zgodnie z regulaminami). Można albo złamać regulamin albo uzyskać skrajnie niski ciąg. Wiem co piszę ponieważ sam poważnie myślałem o tym w minisumo zrobiliśmy nawet w aeroklubie turbinę z dobranym dyfuzorem, ale wytwarzała ona zbyt dużą różnicę ciśnień by mogła pracować w robocie a ponadto mała odległość pomiędzy wlotem a podłożem sprawiała że uzyskiwany ciąg był w granicach 10-20g, mimo że nieodgraniczona konstrukcją robota uzyskiwała całkiem sensowne parametry. Jedynie w lf docisk ma jakiś tam sens chociaż nie wiem jaki ciąg uzyskują, widziałem robota tej klasy z jakimś wentylatorem i całkiem nieźle sobie radził.

Link do komentarza
Share on other sites

W Japonii, w sumo używają magnesów neodymowych, więc warto. Jednak chyba w Polsce w minisumo i sumo takie "pomoce" są zabronione, czy nie?

Również w Europie staje się to popularne. Magnesy neodymowe wykorzystywane były w tym roku na RobotChallenge we Wiedniu (głównie przez Litwinów) i muszę przyznać, że roboty wyposażone w nie nie miały tam sobie równych. Ring był metalowy.

W Polsce ringi do sumo (o MS nie wspominając) są drewniane, więc magnesy nie pomogą. Jeżeli chodzi o regulamin to wydaje mi się, że na zawodach wykonywany jest test polegający na tym, że robot podniesiony z kartki papieru, nie może pociągnąć jej za sobą. To eliminuje wszelkie przyssawki, jednak nie do końca zadziała w przypadku turbiny - test jest wykonywany przy wyłączonym zasilaniu. Myślę dlatego, że niedługo w regulaminach pojawią się jasne sformułowania dotyczące turbin.

Inaczej ma się trochę sprawa z LFami, w których to turbiny zostały już praktycznie zaakceptowane. Hurricane, pierwszy polski robot wykorzystujący takową praktycznie nie ma sobie równych nie tylko u nas w kraju, ale też w Europie. We Wiedniu startował jeszcze jeden robot z napędem tunelowym - rumuński Eclipse, który zajął drugie miejsce.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem pewien co do tego sprawdzania przy wyłączonym zasilaniu, pytałem sędziego głównego na jednych zawodach i powiedział mi że test musiałby być wykonywany z pracującą turbiną jeżeli takowa byłaby zamontowana.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze jest jeszcze ten punkt regulaminu, że regulamin może zostać zmieniony na zawodach, więc tak czy inaczej to czy będzie można wystartować z turbinką czy nie zależy od "widzimisię" sędziego i nie ma na to regulaminu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawe kiedy w regulaminie mini sumo doczekamy się punktu zezwalającego na stosowanie dział pneumatycznych , albo manipulatorów do przesuwania przeciwnika ?

Moim zdaniem zezwalania na magnesy, to taki znak małego kryzysu w konstrukcjach który powoduje że zezwala się na rozwiązane nieregulaminowe, aby uatrakcyjnić zawody.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem zezwalania na magnesy, to taki znak małego kryzysu w konstrukcjach który powoduje że zezwala się na rozwiązane nieregulaminowe, aby uatrakcyjnić zawody.

Jako laik (tylko 1 robot na koncie i bez żadnych kategorii) pozwolę sobie na drobną uwagę.

Widocznie poziom dotarł do takiego samego momentu jak wyścigi F1, czyli konstrukcje tak wyrównane, że niewiele się dzieje.

Co zrobiono w F1? Sztucznie dano większe szanse zawodnikowi z tyłu, który może schować tylne skrzydło co pozwala zwiększyć tylko jemu prędkość, by wyprzedzić poprzednika.

I od razu dużo się dzieje na torze, tylko czy to fair?

Ale tak jak wspomniałem, w robotach laik ze mnie totalny. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Widocznie poziom dotarł do takiego samego momentu jak wyścigi F1, czyli konstrukcje tak wyrównane, że niewiele się dzieje.

Akurat to jest kwestia wprowadzenie naprawdę makijażowych zmian w obecnym regulaminie, bez posuwania się do dopuszczania magnesów.

Wystarczyło by w 1 punkcie regulaminu zmienić stwierdzenie o wymiarach robota minisumo z dosyć nierzyciowego określanie MAX 10x10cm na 10x10cm lub o powieżchni nie przekraczajacej 100cm², i od razu pojawiła by się większa swoboda konstrukcyjna.

Link do komentarza
Share on other sites

Czemu ograniczenie wymiarów do max 10x10cm jest niedu*ne? Ograniczenia są ważne, bo uczą dobrych nawyków - bądź co bądź wszyscy jesteśmy elektronikami i ograniczenie wymiarów jest najbardziej podstawowym na jakie się będziemy zawsze napotykali.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.