Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #6 - diody krzemowe oraz świecące (LED)

Pomocna odpowiedź

14 godzin temu, ujmi napisał:

Czy na ilustracji po lewej podpisanej "rezystor umieszczony przed diodą" dioda nie powinna być zainstalowana na odwrót (anoda z prawej strony)?

@ujmi witam na forum 🙂 Jeśli patrzę na tę samą ilustrację, a raczej tak, to wszystko się tam zgadza. Katoda jest tam podłączona do "minusa", a anoda przez rezystor z "plusem".

Dnia 9.12.2019 o 11:50, Treker napisał:

@ujmi witam na forum 🙂 Jeśli patrzę na tę samą ilustrację, a raczej tak, to wszystko się tam zgadza. Katoda jest tam podłączona do "minusa", a anoda przez rezystor z "plusem".

Cześć 🙂

Bazowałem na poprzedniej ilustracji diody (nie schemacie), zrozumiałem ją tak, że pokazuje ona jak trzeba "włożyć" diodę aby świeciła. Żeby być pewnym, w przypadku "dobrego" schematu poprawne jest takie ułożenie diody: z lewej -, a z prawej + (czerwone 1 i 2) czy się mylę i jednak jest na odwrót (zielone 1 i 2)?

kurs_elektroniki_zasilanie_rezystor_dioda_led_kolejnosc_2-350x166.png

@ujmi krótsza nóżka wychodząca z obudowy diody (obok ścięcia) to katoda, która powinna być podłączona do masy - wtedy dioda będzie świeciła. Liczy się podłączenie symbolu na schemacie 🙂 W tym nakreślonym i trochę pomieszanym schemacie z Twojego posta świecić będzie dioda podłączona zgodnie z czerwonymi oznaczeniami. Zachęcam do testów w praktyce - wtedy najszybciej rozwiejesz wszelkie wątpliwości 😉

@kasyx masa w tym przypadku to "minus" baterii 🙂

@Treker A gdyby na tym schemacie było kilka diod połączonych szeregowo to cały odcinek począwszy od minusa baterii do minusa diody włącznie to jest masa? A przykładając sondę pomiarową do pozostałych minusów na pozostałych diodach to mówimy że przykładamy do katiod?

@kasyx tak, masa byłaby wtedy tylko na tym krótkim odcinku. Nie wiem po co i w jakim celu w takim przypadku mielibyśmy mówić o przykładaniu sondy do katod diod, ale byłoby to poprawne 🙂

• Pomogłeś! 1

14 godzin temu, Treker napisał:

@kasyx tak, masa byłaby wtedy tylko na tym krótkim odcinku. Nie wiem po co i w jakim celu w takim przypadku mielibyśmy mówić o przykładaniu sondy do katod diod, ale byłoby to poprawne 🙂

A to takie ogólne pytanie było co do masy. Dzięki za odpowiedź 🙂

(edytowany)

A dlaczego, podczas pomiaru przewodzenia diody elektroluminescencyjnej na mierniku nie wyświetla się jakaś wartość (różna od 1) tak jak w przypadku diody prostowniczej, za to dioda się świeci jeśli odpowiednio przyłożę sondy pomiarowe?

Edytowano przez Bsatola

Jak podłączysz multimetr w trybie pomiaru diod do innego miernika, to można zmierzyć, że podaje on napięcie 3V i prąd tu zależy 0,6-1mA. Czyli prąd nie popłynie większy niż ta wartość. Tak jak w zasilaczu laboratoryjnym - ustawiasz tryb CC, popłynie maksymalny prąd ale spadek napięcia wyjdzie jaki wyjdzie, do pewnej granicy.

Podłączając diodę krzemową patrzysz na charakterystykę i szukasz prądu na pionowej osi - w okolicy 1mA będzie te teoretyczne 0,7V - tyle też pokazuje ci miernik.

Jak weźmiesz charakterystykę prądowo-napięciową LED np czerwonego to napięcia są wyższe - tu zaczyna się od około 1,6V.

Do momentu dopóki nie przekroczysz ustalonej granicy napięcia możesz nawet mierzyć spadek napięcia na rezystorach - będzie on oczywiście liniowy - wstaw np 100R, jeżeli prąd jest 1mA to wyświetli się 0,100V. Wstawisz 330R to będzie około 0,333V. Możesz wstawić potencjometr i sprawdzić do jakiego napięcia uda się dojść.

Dlaczego się nie wyświetla? Jest jakiś parametr w mierniku "max open voltage", który informuje jaki maksymalny spadek napięcia dopuszcza test diod. W jednym z mierników udało się pomierzyć czerwoną diodę i wyszło coś blisko 3V, ale są mierniki co ucinają przy 1,8V a i tak test diod kierowany jest do napięć poniżej 1V.

• Pomogłeś! 1

Witam, Mam dostęp do dwóch nowo kupionych mierników UT33B i UT33D. W obu nie mogę przeprowadzić badania diody w pozycji Test diody/ciągłości obwodu. W obie strony wskazanie "OL". Dioda 1N4148. Z pomiaru spadku napięcia wynika, że jej rezystancja wynosi ok,150R. > 70R więc miernik nie brzęczy, czyli wskazuje brak ciągłości. A miał wskazywać napięcie przewodzenia. Co ja robię źle?. Jestem bardzo początkujący :-(

Dnia 22.12.2019 o 08:39, Kubartek napisał:

Witam, Mam dostęp do dwóch nowo kupionych mierników UT33B i UT33D. W obu nie mogę przeprowadzić badania diody w pozycji Test diody/ciągłości obwodu. W obie strony wskazanie "OL". Dioda 1N4148. Z pomiaru spadku napięcia wynika, że jej rezystancja wynosi ok,150R. > 70R więc miernik nie brzęczy, czyli wskazuje brak ciągłości. A miał wskazywać napięcie przewodzenia. Co ja robię źle?. Jestem bardzo początkujący 😞

Możliwe, że dioda jest uszkodzona, ale na wszelki wypadek zapytam czy wetknąłeś przewody miernika w odpowiednie miejsca COM i VΩmA ?

• Lubię! 2

Do zadania 6.20a fajnie by było gdyby w zestawie był "krokodylek" żeby złapać jedna sondę do pomiarów i wtedy można swobodnie jedną ręką trzymać drugą sondę i druga ręką kręcić wkrętakiem w rezystorze i sprawdzać prąd "na żywo". A i tak po za tym przewody od baterii są znacznie wygodniejsze jak są zakończone drucikiem tak jak zwykle przewody wtedy nie wypadają z płytki 😉

Chciałem podłączyć diody w sposób z zadania 6.10.2 pkt 2 i wziąłem czerwoną, zieloną i niebieską diodę połączyłem w szereg i do tego dołożyłem dwa rezystory po 100om (2x100) w szereg i nie zaświeciły, a ostatni rezystor się mocno zaczął się grzać po chwili, błąd w obliczeniach zrobiłem?

@Szejker9 witam na forum i dziękuję za sugestię w sprawie przewodów - zapisuje gdzie trzeba 🙂

6 godzin temu, Szejker9 napisał:

Chciałem podłączyć diody w sposób z zadania 6.10.2 pkt 2 i wziąłem czerwoną, zieloną i niebieską diodę połączyłem w szereg i do tego dołożyłem dwa rezystory po 100om (2x100) w szereg i nie zaświeciły, a ostatni rezystor się mocno zaczął się grzać po chwili, błąd w obliczeniach zrobiłem?

Jeśli żadna dioda się nie zaświeciła, a rezystor zaczął się grzać to raczej dopatrywałbym się jakiegoś błędu w połączeniu układu na płytce stykowej. Możesz wstawić zdjęcie swojego układu? Sprawdzimy go dla pewności 🙂

Wczoraj coś źle musiałem podłączyć, dzisiaj spróbowałem jeszcze raz i jest wszystko dobrze 😉pozdrawiam i życzę miłego dnia.

• Lubię! 1