Skocz do zawartości
Komentator

Kurs Arduino - #9 - Czujnik odległości HC-SR04, funkcje

Pomocna odpowiedź

12 godzin temu, Slowik napisał:

Gdyby wywołać funkcję bezpośrednio w instrukcji warunkowej w pętli,

@Slowik nie jest to dobry pomysł z 2 powodów:

1. wywołasz tę funkcję 7 razy zamiast 1,
  2. za każdym razem możesz uzyskać inny pomiar, raczej chcesz zwizualizować tylko jeden.

Mogę Ci jeszcze doradzić co zrobić żeby poprawić kod 🙂

1. wyrzuć tzw. magiczne liczby i zastąp je dyrektywami preprocesora #define na górze kodu
  2. osobiście nie podobają mi się jednolinikowe warunki ale tu się nie upieram
  3. dla poprawy czytelności możesz wydzielić funkcjonalność czyli pomiar i wyświetlanie do osobnej funkcji.

W programowaniu bardziej istotna jest czytelność kodu, a nie jego upakowanie. Często dzięki ładnym nazwom zmiennych i funkcji możesz zrezygnować z komentarzy - patrz funkcja zmierz_odleglosc(). Niedawno pojawił się na forum artykuł o pisaniu czystego kodu, możesz na niego zerknąć 🙂 

• Pomogłeś! 1

(edytowany)

Powiem inaczej: skracanie kodu nie polega na usuwaniu spacji (bo to tak, jakbyś z książki chciał usunąć myślniki i znaki nowej linii, co byłoby pewnie szczególnie przydatne przy dialogach), ale na zastępowaniu jakichś długaśnych konstrukcji prostszymi, krótszymi i bardziej czytelnymi. Oto przykład:

13 godzin temu, Slowik napisał:

if (odleglosc < (i * mnoznik)) digitalWrite(i, HIGH); // to wyjasnione ponizej poniewaz komentarz bylby zbyt dlugi :D
else digitalWrite(i, LOW);

Bez usuwania znaków nowej linii i wiodących spacji byłoby to:

if (odleglosc < (i * mnoznik))
  digitalWrite(i, HIGH); // to wyjasnione ponizej poniewaz komentarz bylby zbyt dlugi :D 
else
  digitalWrite(i, LOW);

Trochę czytelniejsze, prawda? Zapoznaj się z programami typu indent czy clang-format, one potrafią skrócić zapis nie tracąc czytelności.

Ale rozumiem, że chcesz to koniecznie i bezwarunkowo skrócić. Proszę bardzo:

digitalWrite(i, odległość < i * mnożnik);

Wypadł jeden if, z dwóch instrukcji zrobiła się jedna, a czytelność nawet większa[1]. To jest skracanie kodu. To, co pokazałeś, to nie jest skracanie kodu (bo kod przecież się nie zmienia, zmienia się tylko jego zapis z czytelnego na nieczytelny).

Aha, sensowności takiego czegoś nie komentuję. Nie ma o czym mówić.

---

[1] pod warunkiem że wie się o C/C++ trochę więcej niż po przeczytaniu pierwszego rozdziału podręcznika

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 2

@Gieneq @ethanak Dziękuję za uwagi i rady 🙂 

Jeśli chodzi o "skracanie kodu" to nie miałem na myśli usuwania jakichkolwiek spacji (chociaż w mojej opinii zapis jednolinijkowy jest bardziej czytelny niż ze wcięciami, jak się scrolluje bardzo długi kod, to można więcej objąć wzrokiem). Raczej o coś jak zrezygnowanie z kilkudziesięciolinijkowej instrukcji switch lub if/else w której każda dioda jest opisana osobno. Albo możliwość regulacji czułości układu za pomocą jednej zmiennej, czy też możliwość dodawania/odejmowania diod, również w jednej zmiennej. Nie wiem skąd pojawił się szalony pomysł, że chodzi o usuwanie spacji, ale mimo wszystko dzięki za podsunięcie pomysłu na tą linijkę: 

digitalWrite(i, odległość < i * mnożnik);

To upraszcza kod jeszcze bardziej 🙂 

Dodam, że przejrzałem cały temat i nie znalazłem rozwiązania podobnego do tego które zaproponowałem, dlatego też opublikowałem wcześniejszy post. Zaznaczyłem również, że zdaję sobie sprawę, że nadmierne 'skracanie' kodu może powodować utrudnienia w czytelności. Żeby nikt niepotrzebnie się nie denerwował, następnym razem zanim wrzucę jakiś kod to postaram przeczytać chociaż 2 rozdziały z podręcznika o C/C++😎

Cytat
11 godzin temu, Gieneq napisał:

wyrzuć tzw. magiczne liczby i zastąp je dyrektywami preprocesora #define na górze kodu

Co mam rozumieć poprzez magiczne liczby? Chodzi o to, żeby zastąpić numery pinów dla echo i trigger dyrektywami preprocesora? 

PS Komentarze dodawałem tylko i wyłącznie dlatego, że na tym forum spotykałem się z opinią, że kod należy komentować nawet kiedy piszemy na własne potrzeby (o ile pamiętam w którejś lekcji z kursu jest taka uwaga). Mnie uczono, że kod ma być samokomentujący się a komentarze tylko w przypadku jakichś egde-case.

36 minut temu, Slowik napisał:

w mojej opinii zapis jednolinijkowy jest bardziej czytelny niż ze wcięciami

if (a) fun1(); else if (b) {if (c) fun2(); else fun3()} else fun4();

Co o tym sądzisz?

38 minut temu, Slowik napisał:

jak się scrolluje bardzo długi kod, to można więcej objąć wzrokiem

Jak się skroluje kod który ma np. 1000 linii to i tak całego wzrokiem nie obejmiesz, a zaręczam że 1000 linii to wcale nie jest tak dużo.

Przerabiałem kiedyś kod (w sumie kilka tysięcy linii) pisany przez niewidomego, który co prawda wszystko pięknie umieszczał w oddzielnych linijkach, ale nie wpadł na to żeby robić wcięcia (choć to trochę dziwne, zarówno brajlowski monitor jak i gadacz czytają poziom wcięć). Niestety - bez użycia indenta się nie obeszło...

A co do komentarzy - nie chodzi tu o jakieś komentowanie każdej linii, ale raczej o napisanie czegoś w stylu "a to jest po to". Rozumiem, że bez problemu za pięć lat będziesz wiedział, co robi linia 4276 w Twoim pisanym dzisiaj kodzie nawet i bez komentarza... ale zastanów się, czy na 100% będziesz pamiętał po kiego grzyba ją tam wsadziłeś i co, do ciężkiej cholewy, robi ta funkcja... 🙂

42 minuty temu, ethanak napisał:

Co o tym sądzisz?

To już popadanie w skrajność 🙂 Prawie klasyfikuje się do udziału w IOCCC 😁