Skocz do zawartości

Skarabeusz


KD93

Pomocna odpowiedź

Robi wrażenie, zwłaszcza mechanika. Wzorowałeś się na jakimś projekcie?

I od dzisiaj też jestem za rytualnym paleniem kostek rubika 😉

Zostało Ci trochę tego futerka? Może przyklej do robota - nabierze jeszcze więcej owadziego wdzięku 😉

Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie nie znalazłem żadnego innego podobnego projektu oprócz MSR µBug, ale przyznam że nawet nie szukałem. W tamtym robocie jest 18 serw i inaczej rozwiązane połączenia: przeważnie stosuje się połączenia orczykiem do korpusu a obudową do nogi, u mnie jest inaczej. Więc w zasadzie nie wzorowałem się na niczym.

Futerka już nie mam, poza tym jest ono w paskach i szare, więc nie nadaje się do oklejenia robota. Jedna pani mi to proponowała na zawodach, ale boję się że śmiesznie by to wyglądało.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałeś nad zastąpieniem go czymś?

Dotychczas nie, ale zaczyna mi on już przeszkadzać. Problemem u mnie jest to że nigdy nie bawiłem się z przetwornicami, więc muszę najpierw się zorientować co i jak. Przy zmianie płytki będzie to zmienione na 100%, tym bardziej że koszty wcale nie wyjdą dużo większe (o ile wogóle), ponieważ tak jak pisałem wentylatorek jest dość drogi.

Dodatkowo muszę ulepszyć przełącznik, po zrobiłem raster pod który przełączniki są tylko na TME (nie spodziewałem się że nie dostanę w elektroniku), w związku z czym jeden rozsypałem i teraz jest załączanie jumperkiem. Nie wiedziałem również że nie da się programować przy pomocy bootloadera z podłączonym modułem radiowym - to także będzie zmienione, bo każdorazowe wyjmowanie modułu z ciasnej obudowy jest niewygodne.

Ja bym na twoim miejscu uzył BEC. Prosty i skuteczny. Daje na wyjściu 5V lub 6V. Jeśli byś chciał te 6V to użyj jakiegoś LDO 5V na elektronikę i masz całkiem spoko zasilanie;)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za podpowiedź. Natomiast nie będę rezygnował ze stabilizatora LDO dla elektroniki, bo osobna stabilizacja i dobre filtrowanie to warunek dobrego działania programu i układu. Przetwornica będzie potrzebna do zasilania serw.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ja w swoim hexapodzie też mam zasilanie na akumulatory. tez miałem kłopot przy tym, na początku elektronikę i serwa zasilałem z tego samego aku, co skutkowało podczas chodu dużym spadkiem napięcia i resetowanie się uC. Ostatecznie elektronike zasilaną mam osobno. a serwa bez stabilizatora wprost z akumulatorów li-Fe które całkowicie naładowane maja 7.2V.

też poczytaj sobie o tych akumulatorach, nie musiał byś stosowa radiatorów.

Link do komentarza
Share on other sites

serwa bez stabilizatora wprost z akumulatorów li-Fe które całkowicie naładowane maja 7.2V

Więc to rozwiązanie już dla mnie odpada, ponieważ przy takim napięciu dla serw na 95% spalą się. Przypominam że to są HXT900, badziewiaki.

Pomijając ten fakt są one większe od li-po, więc nie zmieszczą się u mnie. Dodatkowo z tego co wyczytałem wymagają specjalnej ładowarki, czyli to znowu będzie koszt około 150zł - na tą chwile nie mogę tyle wydać. Co więcej, jak by wyglądała wymiana takich akumulatorów na zawodach? Wydaje mi się ze bardziej kłopotliwa niż li-po, gdzie odkręcam 4 śrubki, podnoszę nieco obudowę i wysuwam płaski akumulatorek.

Rozwiązanie dobre być może do większych robotów, do mojego się nie nadaje. Ale dzięki za podpowiedź.

Edit:

Szukam i szukam tej przetwornicy na TME i nie potrafię znaleźć. Nada się LM2576S (5V, 3A, nieregulowana)? Tyle tylko że w dużej obudowie, a w SO8 nie potrafię nic takiego znaleźć, nie ułatwiają mi tez powierzchowne opisy na TME.

Strona ze stabilizatorami impulsowymi: klik

Link do komentarza
Share on other sites

Na 3A ciężko byłoby Ci znaleźć coś w małej obudowie, niekorzystającego z zewnętrznego tranzystora (który pewnie byłby duży). Poza tym w tym temacie już Ci pisałem o LM2576.

@sobal44: mówisz o LiFePO4? Są raczej dość drogie i ich jedyną zaletą w stosunku do LiPo i LiIon jest wolniejsze starzenie się.

Link do komentarza
Share on other sites

Niektóre serwa mają tendencję do zmiany położenia wraz ze spadkiem napięcia zasilania, więc zasilanie bezpośrednio z akumulatora raczej odpada... Poza tym nie uważam, że HXT900 to badziewiaki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Będziem poprawiać 😉 Jeżeli uda mi się te wszystkie niedociągnięcia popoprawiać, to kto wie, może powstanie 2 wersja. Taki jest właśnie urok robotów, że jak budujesz jednego to zawsze będzie to prototypowy i w zasadzie nie da się uniknąć pomyłek czy niedociągnięć.

Dziękuję za wszystkie miłe komentarze i oceny, ciesze się że robot się podoba i został tak dobrze przyjęty 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluję udanej konstrukcji! Bardzo mi się podoba. Natomiast mam pytanie - czy nóżki Skarabeusza nie ślizgają się po gładkich powierzchniach? Nie myślałeś np. o tym aby na końcach nóżek założyć jakieś gumowe podkładki?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.