Platforma micro:bit z każdym miesiącem staje się coraz popularniejsza. Dzięki inicjatywie BBC powstał świetny zestaw, który pomaga dzieciom wejść w świat programowania.
Wielu producentów elektroniki zaczęło tworzyć akcesoria kompatybilne z nową platformą. Nie było jednak prób tworzenia klonów - do teraz!
O płytce micro:bit pisałem pierwszy razy w 2015. Dla przypomnienia, inicjatywę zapoczątkowało BBC. Dzięki współpracy z gigantami branży elektronicznej powstała platforma do nauki programowania, która została później rozdana uczniom w Wielkiej Brytanii. Płytka zyskała szybko na popularności, trafiła do regularnej sprzedaży i zaczęła być wykorzystywana w różnych krajach.
Pamiętacie Micro:bit, o którym pisałem w marcu? Stary prototyp urządzenia widoczny jest obok. Przez ostatnie miesiące trwały intensywne prace... Czytaj dalej »
Aktualna wersja micro:bit wyposażona jest w procesor z rdzeniem ARM Cortex-M0. Na jej pokładzie znajdziemy akcelerometr, magnetometr, matrycę diod świecących, dwa przyciski oraz moduł Bluetooth.
Charakterystycznym elementem platformy są nietypowe (jak na zestawy uruchomieniowe) krawędziowe złącza - a właściwie "gołe" sygnały wyprowadzone w formie złoconych padów.
BPI:bit - płytka inspirowana micro:bit
Niedawno swoją premierę miała platforma BPI:bit. Płytka jest wyraźnie inspirowana micro:bit'em, a za jej produkcją stoi chińska firma SinoVoIP odpowiedzialna za Banana Pi.
Główną zmianą względem pierwowzoru jest wykorzystanie, zyskującego na popularności, modułu ESP32. Dzięki niemu płytka może komunikować się z innymi urządzeniami przez Bluetooth oraz WiFi. Drugą ciekawą różnicą jest zastosowanie diod RGB, dzięki czemu matryca staje się jeszcze lepszym, kolorowym wyświetlaczem.
Platforma ta wpisuje się więc idealnie w trend urządzeń IoT.
Specyfikacja płytki BPI:bit:
Moduł bezprzewodowy: ESP-WROOM-32 (WiFi oraz Bluetooth LE).
Ogłoszony w grudniu projekt BBC polegający na rozdaniu wszystkim 12-latkom w Wielkiej Brytanii płytek z mikrokontrolerem posuwa się do... Czytaj dalej »
Krótkie demo działania płytki w praktyce widoczne jest na poniższym wideo:
Za sukcesem platform takich jak Arduino, Raspberry Pi, czy micro:bit stoi w dużej mierze świetna dokumentacja oraz społeczność. Niestety w chińskich produktach często brakuje tych czynników.
Trudno oczekiwać, aby płytka, która nie ma dobrej dokumentacji stała się popularna wśród początkujących elektroników i progrmiastów.
Wygląda na to, że obecnie producent skupia się na promowaniu platformy w Chinach i Tajwanie. Jednak, jeśli jesteście zainteresowani BPI:bit, to możecie już teraz zamówić je na Aliexpress za 19,5$ z dostawą do Polski za 7,79$.
Którą wersje wybralibyście do nauki: BPI:bit czy BBC micro:bit? Dajcie znać w komentarzach!
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...