KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

BPI:bit – chiński zestaw z ESP32 inspirowany BBC micro:bit

BPI:bit – chiński zestaw z ESP32 inspirowany BBC micro:bit

Platforma micro:bit z każdym miesiącem staje się coraz popularniejsza. Dzięki inicjatywie BBC powstał świetny zestaw, który pomaga dzieciom wejść w świat programowania.

Wielu producentów elektroniki zaczęło tworzyć akcesoria kompatybilne z nową platformą. Nie było jednak prób tworzenia klonów - do teraz!

O płytce micro:bit pisałem pierwszy razy w 2015. Dla przypomnienia, inicjatywę zapoczątkowało BBC. Dzięki współpracy z gigantami branży elektronicznej powstała platforma do nauki programowania, która została później rozdana uczniom w Wielkiej Brytanii. Płytka zyskała szybko na popularności, trafiła do regularnej sprzedaży i zaczęła być wykorzystywana w różnych krajach.

Micro:bit nadchodzi – BBC wspiera przyszłych programistów
Micro:bit nadchodzi – BBC wspiera przyszłych programistów

Pamiętacie Micro:bit, o którym pisałem w marcu? Stary prototyp urządzenia widoczny jest obok. Przez ostatnie miesiące trwały intensywne prace... Czytaj dalej »

Aktualna wersja micro:bit wyposażona jest w procesor z rdzeniem ARM Cortex-M0. Na jej pokładzie znajdziemy akcelerometr, magnetometr, matrycę diod świecących, dwa przyciski oraz moduł Bluetooth.

Charakterystycznym elementem platformy są nietypowe (jak na zestawy uruchomieniowe) krawędziowe złącza - a właściwie "gołe" sygnały wyprowadzone w formie złoconych padów.

BPI:bit - płytka inspirowana micro:bit

Niedawno swoją premierę miała platforma BPI:bit. Płytka jest wyraźnie inspirowana micro:bit'em, a za jej produkcją stoi chińska firma SinoVoIP odpowiedzialna za Banana Pi.

Główną zmianą względem pierwowzoru jest wykorzystanie, zyskującego na popularności, modułu ESP32.  Dzięki niemu płytka może komunikować się z innymi urządzeniami przez Bluetooth oraz WiFi. Drugą ciekawą różnicą jest zastosowanie diod RGB, dzięki czemu matryca staje się jeszcze lepszym, kolorowym wyświetlaczem.

Specyfikacja płytki BPI:bit:

 • Moduł bezprzewodowy: ESP-WROOM-32 (WiFi oraz Bluetooth LE).
 • Czujniki:
  • 2x czujnik światła,
  • czujnik temperatury (termistor),
  • akcelerometr, żyroskop, kompas (MPU-9250).
 • Matryca LED: 24 programowalne diody RGB,
 • Pozostałe:
  • 2x przycisk użytkownika,
  • buzzer,
  • przycisk RESET.
 • Zasilanie: 3V przez okrągłe pady na płytce lub przez złącze baterii.
 • Możliwość programowania z: Arduino IDE, Platform IO lub Webduino. 
Micropython na BBC micro:bit
Micropython na BBC micro:bit

Ogłoszony w grudniu projekt BBC polegający na rozdaniu wszystkim 12-latkom w Wielkiej Brytanii płytek z mikrokontrolerem posuwa się do... Czytaj dalej »

Krótkie demo działania płytki w praktyce widoczne jest na poniższym wideo:

Za sukcesem platform takich jak Arduino, Raspberry Pi, czy micro:bit stoi w dużej mierze świetna dokumentacja oraz społeczność. Niestety w chińskich produktach często brakuje tych czynników.

Wygląda na to, że obecnie producent skupia się na promowaniu platformy w Chinach i Tajwanie. Jednak, jeśli jesteście zainteresowani BPI:bit, to możecie już teraz zamówić je na Aliexpress za 19,5$  z dostawą do Polski za 7,79$.

Którą wersje wybralibyście do nauki: BPI:bit czy BBC micro:bit? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: [1]

arduino, BPI:bit, esp32, micro:bit, STEAM

Trwa ładowanie komentarzy...