KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Lista 10 najpopularniejszych wiadomości technicznych z lutego

Lista 10 najpopularniejszych wiadomości technicznych z lutego

Pora, aby podsumować najciekawsze publikacje, które pojawiły się na Forbocie w lutym 2019 roku, a działo się naprawdę wiele ciekawego!

Sprawdźcie, które teksty cieszyły się największym zainteresowaniem w ubiegłym miesiącu i na co warto jeszcze zwrócić uwagę.

Tym razem na liście najpopularniejszych wpisów znalazło się kilka tematów dla fanów Arduino. Dużym i przyjemnym zaskoczeniem okazał się m.in. bardzo prosty, darmowy symulator. Za pomocą opisanego narzędzia można sprawdzić działanie zaprogramowanego układu przed fizycznym zbudowaniem urządzenia. Oprócz tego (już standardowo) dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje na temat nowych SBC, które miałyby stać się konkurencją dla Raspberry Pi.

Miejsce 10: Rekrutacja do Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Rekrutacja do Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Minister obrony narodowej ogłosił wczoraj, że utworzona została nowa struktura, która ma zająć się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Ruszyła rekrutacja specjalistów, którzy chcieliby zacząć pracę dla wojska. Poszukiwani… Czytaj dalej »


Miejsce 9: Arduino IoT Cloud – ruszyły testy darmowej chmury!

Arduino IoT Cloud – ruszyły testy darmowej chmury!

Hobbyści, pomimo głośnych premier, nie sięgali zbyt chętnie po nowe płytki z serii Arduino MKR. Mało kto widział realne zalety tych modułów. Sytuacja ta niewątpliwe ulegnie zmianie.… Czytaj dalej »


Miejsce 8: STM32 ze wsparciem dla Linuksa – coś dla fanów RPi?

STM32 ze wsparciem dla Linuksa – coś dla fanów RPi?

Firma ST wprowadziła na rynek nową rodzinę mikrokontrolerów. Układy oznaczone STM32MP1 posiadają kilka rdzeni, zdolnych do uruchomienia dedykowanej dystrybucji Linuksa. Oprócz standardowych peryferiów, wyposażono je także w… Czytaj dalej »


Miejsce 7: Domowa metoda na wykonanie PCB przy użyciu lasera

Domowa metoda na wykonanie PCB przy użyciu lasera

Nawet mały, amatorski ploter laserowy można wykorzystać do stworzenia PCB. Nie potrzebna jest duża moc, wystarczy dobry pomysł i trochę cierpliwości. Pewien majsterkowicz pokazał jak w dość… Czytaj dalej »


Miejsce 6: Kurs Raspberry Pi, projekty - konsola do gier retro

Kurs Raspberry Pi, projekty - konsola do gier retro

Pora na prosty, ale bardzo ciekawy projekt, który zamieni Raspberry Pi w konsolę do gier. Ten temat powinien zainteresować wszystkich fanów takich tytułów jak Super Mario Bros… Czytaj dalej »


Miejsce 5: Co nowego w DIY? 10 projektów naszych czytelników

Co nowego w DIY? 10 projektów naszych czytelników

Na naszym forum cały czas pojawiają się ciekawe projekty, których autorami są czytelnicy Forbota. Czy widzieliście już najnowsze DIY? Pora na listę kolejnych 10 konstrukcji. Tym razem… Czytaj dalej »


Miejsce 4: Prosty program do symulacji układów z Arduino

Prosty program do symulacji układów z Arduino

Czy możliwe jest sprawdzenie działania układu elektronicznego bez jego wykonania? Oczywiście, wystarczy, że wykorzystamy program, za pomocą którego przeprowadzimy symulację. Jednym z takich narzędzi jest SimulIDE. Prosty,… Czytaj dalej »


Miejsce 3: Poznaj MicroPythona z nową, miniaturową płytką

Poznaj MicroPythona z nową, miniaturową płytką

Miłośnicy MicroPythona mają powód do radości. Wkrótce w sprzedaży pojawi się nowa płytka rozwojowa, zaprojektowana specjalnie z myślą o programistach wykorzystujących ten język. Nowy Pyboard wyposażono w potężniejszy… Czytaj dalej »


Miejsce 2: CQH6 – nowy konkurent dla RPi (2GB, USB 3.0, 1Gb/s)

CQH6 – nowy konkurent dla RPi (2GB, USB 3.0, 1Gb/s)

Od premiery Raspberry Pi CM3+ nie minęło zbyt dużo czasu, a do sprzedaży trafił już godny rywal nowej malinki. Qihua CQH6 to stosunkowo tani moduł, który oferuje wszystko to,… Czytaj dalej »


Miejsce 1: ODROID-N2 komputer, który rozłoży RPi na łopatki

ODROID-N2 komputer, który rozłoży RPi na łopatki

Po wycofaniu się z produkcji ODROID-N1, firma Hardkernel przedstawiła nowszy model tego komputera, który wkrótce zadebiutuje na rynku.  ODROID-N2 swoją wydajnością przewyższa kilka razy Raspberry Pi 3… Czytaj dalej »


Bonus: ciekawostki ze świata elektroniki

Oprócz tego warto również śledzić temat na forum, w którym staram się dodawać ciekawostki związane z elektroniką i mechaniką. Najczęściej są to zdjęcia lub krótkie filmiki, czasami mogą one rozbawić, innym razem nauczyć czegoś ciekawego. Przykładowy wpis z lutego dotyczył np. produkcji radiatorów:

Bonus: co jeszcze warto przeczytać?

W ubiegłym miesiącu pojawiło się znacznie więcej nowych wpisów, część z nich mogła więc umknąć Waszej uwadze. Oto, dodatkowo wybrane, 3 artykuły - były mniej popularne, a warto je przeczytać:

Miejsce 3: Nowy Bluetooth 5.1 z możliwością dokładnej lokalizacji

Nowy Bluetooth 5.1 z możliwością dokładnej lokalizacji

Grupa Bluetooth SIG wprowadziła do swojego standardu nowe, ciekawe możliwości. Zarówno specyfikacja, jak i narzędzia dla inżynierów są już dostępne. Nowe funkcje dodane do Bluetooth 5.1 mogą… Czytaj dalej »


Miejsce 2: Jak zresetować zgubione hasło do Raspberry Pi?

Jak zresetować zgubione hasło do Raspberry Pi?

Może się zdarzyć, że zapomnimy hasła do naszej malinki. Co wtedy? Niestety nie znajdziemy opcji, która pozwoli łatwo przypomnieć hasło. Na szczęście za pomocą kilku operacji możemy… Czytaj dalej »


Miejsce 1: Nowy HAT pozwala podłączyć 4 dyski przez SATA

Nowy HAT pozwala podłączyć 4 dyski przez SATA

Nowa nakładka do SBC NanoPi M4 nareszcie wykorzystuje pełnię możliwości PCIe 2x, które wyprowadzono, na bardzo nietypowym dla tego zastosowania, złączu typu goldpin. Rozwiązanie pozwala osiągnąć lepsze… Czytaj dalej »


Koniecznie dajcie znać w komentarzach co bardziej przykuło Waszą uwagę. Które wpisy były dla Was najciekawsze? Jakie wpisy chcielibyście czytać na Forbocie częściej? Wszelkie sugestia mile widziane!

arduino, elektronika, forbot, raspberrypi, top

Trwa ładowanie komentarzy...