KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

10 najpopularniejszych wpisów z listopada 2018 + bonus

10 najpopularniejszych wpisów z listopada 2018 + bonus

Początek grudnia przyniósł nam trochę mrozu. Warto więc przypomnieć sobie 10 najgorętszych wpisów opublikowanych na blogu w listopadzie.

Sprawdźcie, które teksty cieszyły się największym zainteresowaniem w ubiegłym miesiącu i na co warto jeszcze zwrócić uwagę.

Za nami kolejny miesiąc pełen ciekawych rozwiązań, które mają konkurować z Raspberry Pi - jednak spokojnie, pozycja lidera jest chyba nadal niezagrożona. Oprócz tego pojawiło się kilka interesujących artykułów dla zaawansowanych czytelników.

Dużą popularnością cieszyła się również wiadomość na temat satelity PW-Sat2, którego zbudowali polscy studenci - w przypadku tego wpisu szczególnie warto zwrócić uwagę na komentarze. Znaleźć tam można sporo ciekawostek jak np. odpowiedzi na pytania o zabezpieczanie układów przed szkodliwym działaniem promieniowania kosmicznego oraz ile trzeba zapłacić, aby nasza konstrukcja została wyniesiona na orbitę przez Falcon 9 od SpaceX.

Miejsce 10: Kopia Raspberry Pi – jak skopiować kartę microSD?

Kopia Raspberry Pi – jak skopiować kartę microSD?

Jak to mawiają: ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić. Wiele osób ma już nawyk robienia kopii np.… Czytaj dalej »


Miejsce 9: Falcon 9 wyniesie polskiego PW-Sat2 w kosmos

Falcon 9 wyniesie polskiego PW-Sat2 w kosmos

Na 19 listopada 2018 planowane jest wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity PW-Sat2, którego skonstruowali polscy studenci. Urządzenie jest wyposażone w nadajnik radiowy, dzięki któremu każdy będzie mógł… Czytaj dalej »


Miejsce 8: Robot z Raspberry Pi zautomatyzował testy pociągów

Robot z Raspberry Pi zautomatyzował testy pociągów

W niektórych branżach od poprawnego działania elektroniki zależy ludzkie życie. Dlatego ważne są dokładne testy wszystkich systemów. Inżynierowie z Sii stworzyli robota testującego system sterowania pociągiem za… Czytaj dalej »


Miejsce 7: Zbuduj zwinnego robo-kota z Arduino i Raspberry Pi

Zbuduj zwinnego robo-kota z Arduino i Raspberry Pi

Nybble to ciekawy projekt mechatronicznego kota. Głównym celem autorów było stworzenie platformy edukacyjnej, dzięki której każdy będzie mógł rozwijać algorytmy chodu robotów. Zestaw do budowy konstrukcji można… Czytaj dalej »


Miejsce 6: Kompendium pamięci: EEPROM, FLASH, FRAM

Kompendium pamięci: EEPROM, FLASH, FRAM

Wybór rodzaju używanej pamięci zewnętrznej ma wpływ na działanie całego urządzenia. Jak dobrać pamięć, która pozwoli na szybki odczyt, zapewni bezawaryjność i pomieści wszystkie dane? Kompendium pamięci… Czytaj dalej »


Miejsce 5: Komputer wyposażony w procesor z RISC-V już za 20 zł?

Komputer wyposażony w procesor z RISC-V już za 20 zł?

Nowa, wyjątkowo tania platforma sprzętowa od fundacji RISC-V ma szanse pomóc w zwiększeniu popularności procesorów z tą architekturą. C-SKY Linux Development Board, to mały SBC, który znacznie… Czytaj dalej »


Miejsce 4: Nowe Raspberry Pi – dobra wiadomość dla fanów RPi

Nowe Raspberry Pi – dobra wiadomość dla fanów RPi

Jeszcze nie wszyscy mieli okazję sprawdzić nowy, oficjalny uHAT w praktyce, a już kolejna premiera od fundacji Raspberry Pi! Tym razem znacznie ciekawsza informacja: nowa wersja malinki trafiła do… Czytaj dalej »


Miejsce 3: Co przynosi nowa wersja Raspbiana?

Co przynosi nowa wersja Raspbiana?

Nowa wersja Raspbiana, popularnej dystrybucji Debiana dla Raspberry Pi, jest już dostępna. Oprócz wyeliminowania błędów i wprowadzenia wielu usprawnień, system doczekał się nareszcie kilku zmian, których już od… Czytaj dalej »


Miejsce 2: Różnice w programowaniu: hobbystycznie vs. komerc...

Różnice w programowaniu: hobbystycznie vs. komerc...

W pewnym momencie każdy programista musi przestawić się z hobbystycznego kodowania na bardziej profesjonalne podejście do tematu. Czym różni się komercyjne pisanie programów na mikrokontrolery od podejścia… Czytaj dalej »


Miejsce 1: Rock Pi – tańszy i lepiej wyposażony następca RPi?

Rock Pi – tańszy i lepiej wyposażony następca RPi?

Niedługo do sprzedaży trafi Rock Pi, czyli moduł, którego specyfikacja z pewnością zadowoli osoby czekające na Raspberry Pi 4. Rock Pi wyposażono m.in. w USB 3.0, złącze dla… Czytaj dalej »


Bardzo dużą popularnością cieszyły się również wpis z okazji promocji w księgarni eBookPoint oraz te, które dotyczyły rabatów na zestawy do kursów z okazji Black Friday. Artykuły został jednak wyłączony z powyższego zestawienia, ponieważ wspomniane promocje już się zakończyły.

Bonus: ciekawostki ze świata elektroniki

Oprócz tego warto również śledzić nowy temat na forum, w którym staram się dodawać ciekawostki związane z elektroniką i mechaniką. Najczęściej są to zdjęcia lub krótkie filmiki, czasami mogą one rozbawić, innym razem nauczyć czegoś ciekawego.

Oryginalny sposób budowania układów elektronicznych:

Roboty sortujące paczki w jednym z magazynów grupy Alibaba:

Test nowoczesnego systemu do automatycznego gaszenia pożarów w budynkach:

Bonus: co jeszcze warto przeczytać?

W ubiegłym miesiącu pojawiło się dużo nowych wpisów, część z nich mogła więc umknąć Waszej uwadze. Oto dodatkowo wybrane 3 artykuły - były mniej popularne, a warto je przeczytać:

Miejsce 3: Most w 30 dni? Chińczycy testują wielką drukarkę 3D!

Most w 30 dni? Chińczycy testują wielką drukarkę 3D!

Firma Shanghai Construction Group rozpoczęła testy wielkiej drukarki 3D, której obszar roboczy pozwala na wykonanie prawdziwego mostu. Druk takiego obiektu nie byłby możliwy bez kilku bardzo ciekawych… Czytaj dalej »


Miejsce 2: ARM i RISC-V w jednym układzie? Połączenie do SI

ARM i RISC-V w jednym układzie? Połączenie do SI

Firma Bitmain wypuszcza na rynek swój własny komputer SBC, który może zainteresować osoby zajmujące się sztuczną inteligencją, sieciami neuronowymi i uczeniem maszynowym. Zastosowano tu bardzo wyspecjalizowany układ,… Czytaj dalej »


Miejsce 1: Wygraj 1000$ udostępniając projekt ciekawej PCB

Wygraj 1000$ udostępniając projekt ciekawej PCB

Jedna z najpopularniejszych firm produkujących płytki drukowane organizuje ciekawy konkurs, w którym nagrodami są kupony na produkcję PCB oraz nagrody pieniężne (1000$). Projekty można zgłaszać jeszcze przez miesiąc,… Czytaj dalej »


Co bardziej przykuło Waszą uwagę: płytki konkurencyjne dla Raspberry Pi, czy może teksty, z których można dowiedzieć się czegoś więcej na temat pamięci zewnętrznych lub bardziej profesjonalnego, komercyjnego tworzenia oprogramowania? Która z opisanych nowości jest dla Was najciekawsza?

arduino, forbot, raspberrypi, top

Trwa ładowanie komentarzy...