KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

10 najpopularniejszych wpisów z października + bonus

10 najpopularniejszych wpisów z października + bonus

Za nami kolejny miesiąc, który przyniósł bardzo dużo ciekawych nowości. Praktycznie co kilka dni pisaliśmy o premierze małego komputera, który może zainteresować fanów Raspberry Pi.

Sprawdźcie, które wpisy cieszyły się największym zainteresowaniem w październiku i na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

W październiku na Forbocie pojawiło się aż 40 wpisów. Ubiegły miesiąc obfitował w premiery bardzo ciekawych rozwiązań. Od nowej płytki fundacji Raspberry Pi, przez ogrom komputerów SBC, kończąc na bardzo tanich (ale potężnych) płytkach bazujących na ESP32. Informacje te ewidentnie były dla Was ciekawe, ponieważ październik okazał się rekordowym miesiącem w historii odsłon Forbota. 

Miejsce 10: Jak podczas studiów poznać elektronikę w praktyce?

Jak podczas studiów poznać elektronikę w praktyce?

Wiedza teoretyczna wykładana na studiach jest ważna, jednak ciężko zrozumieć ją bez praktyki. Zajęcia laboratoryjne bywają pomocne, jednak mało kiedy są wystarczające. Na szczęście, obecnie bardzo łatwo… Czytaj dalej »


Miejsce 9: ODROID-H2 - nowy SBC z architekturą x86

ODROID-H2 - nowy SBC z architekturą x86

Firma Hardkernel, znana z serii miniaturowych komputerów ODROID, planuje wypuścić na rynek swoje najnowsze dzieło - komputer działający na architekturze x86. Urządzenie przeszło już potrzebne testy, a… Czytaj dalej »


Miejsce 8: Koniec testów DHL: dron dostawca kilka razy szybszy

Koniec testów DHL: dron dostawca kilka razy szybszy

Zakończył się projekt Deliver Future, którego zadaniem były testy wykorzystania drona jako podstawowego medium szybkich dostaw lekkich przesyłek na odległości rzędu 60 km. Nowa konstrukcja w barwach… Czytaj dalej »


Miejsce 7: Air602 – nowa, bardzo tania alternatywa dla ESP?

Air602 – nowa, bardzo tania alternatywa dla ESP?

Pojawił się kolejny układ, którego producent ma nadzieję zdobyć udziały w rynku, w którym od paru lat niepodzielnie rządzi Espressif ze swoimi modułami ESP. Moduł nazywa się… Czytaj dalej »


Miejsce 6: La Frite alternatywa dla Raspberry Pi za 40 zł?

La Frite alternatywa dla Raspberry Pi za 40 zł?

Wielu producentów komputerów SBC wzoruje się na popularnym Raspberry Pi. Nowy La Frite to kolejny moduł tego typu, który dodatkowo kusi atrakcyjną ceną. Na płytce nie znajdziemy miejsca… Czytaj dalej »


Miejsce 5: Nowe, wydajniejsze Raspberry Pi? Oto Geniatech XPI

Nowe, wydajniejsze Raspberry Pi? Oto Geniatech XPI

Firma Geniatech, znana z produkcji TV boxów z procesorami Amlogic, zapowiedziała swój nowy komputer SBC, który przypomina Raspberry Pi. Płytkę wyposażono w znacznie lepszy procesor, więcej pamięci RAM… Czytaj dalej »


Miejsce 4: System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?

System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?

Chcecie zbudować urządzenie z kamerą, ale nie macie pieniędzy na drogie systemy wizyjne? Programujecie ESP i szukacie nowych wyzwań? W sprzedaży pojawiły się nowe, tanie moduły z ESP32,… Czytaj dalej »


Miejsce 3: NanoPi Neo4 – płytka z 6 rdzeniami w cenie RPi?

NanoPi Neo4 – płytka z 6 rdzeniami w cenie RPi?

Firma FriendlyElec wypuściła na rynek NanoPi Neo4, czyli miniaturowy komputer klasy SBC z wbudowanym 6-rdzeniowym procesorem.  Dzięki HDMI 2.0a, komputer może się doskonale sprawdzić jako proste centrum multimedialne. Komputer… Czytaj dalej »


Miejsce 2: Kurs Raspberry Pi - serwer www (PHP, MySQL)

Kurs Raspberry Pi - serwer www (PHP, MySQL)

Tym razem sprawdzimy jak z Raspberry Pi zrobić prosty serwer www, na którym będą mogły działać strony korzystające z html, PHP oraz baz danych MySQL. Projekt ten… Czytaj dalej »


Miejsce 1: Raspberry Pi DVB TV uHAT – serwer TV na malince?

Raspberry Pi DVB TV uHAT – serwer TV na malince?

Dobra wiadomość dla fanów malinki - premiera nowego, oficjalnego modułu od Raspberry Pi Foundation. Od teraz możliwości miniaturowego komputera będą jeszcze większe. Nowa płytka przyda się wszystkim tym,… Czytaj dalej »


Bonus: ciekawostki ze świata elektroniki

Oprócz tego warto również śledzić nowy temat na forum, w którym staram się codziennie dodawać ciekawostki związane z elektroniką i mechaniką. Najczęściej są to zdjęcia lub krótkie filmiki, czasami mogą one rozbawić, innym razem nauczyć czegoś ciekawego. Przykłady:

Zdjęcie rentgenowskie popularnego czujnika ultradźwiękowego:

Czujnik Arduino HC-SR04

Czujnik Arduino HC-SR04

"Definicja" precyzji w praktyce:

Sztuczka magiczna dla każdego mechanika:

Bonus: co jeszcze warto przeczytać?

W tym miesiącu było wyjątkowo dużo nowych wpisów, część z nich mogła więc umknąć Waszej uwadze oto dodatkowo wybrane 3 artykuły - były mniej popularne, ale zdecydowanie warto je przeczytać:

Miejsce 3: Superszybkie palce robota układają kostkę Rubika

Superszybkie palce robota układają kostkę Rubika

Roboty układające kostki Rubika są już na tyle popularne, że powoli przestają robić na nas wrażenie. Co jednak w przypadku robota, który robi to błyskawicznie, używając tylko… Czytaj dalej »


Miejsce 2: MAKERphone – zbuduj działający telefon z ESP32

MAKERphone – zbuduj działający telefon z ESP32

Rozglądasz się za nowym telefonem? Obawiasz się, że bezduszne korporacje śledzą każdy Twój krok? Jest na to proste rozwiązanie - zbuduj i zaprogramuj telefon, tak jak tego chcesz. MAKERphone… Czytaj dalej »


Miejsce 1: Tańczący Spot od Boston Dynamics hitem internetu

Tańczący Spot od Boston Dynamics hitem internetu

Od wczoraj w internecie rekordy popularności bije film prezentujący nowe możliwości Spota. Niezwykle sympatycznego robota kroczącego od Boston Dynamics. Konstrukcja zachwyca swoimi zwinnymi ruchami w tańcu. Nie… Czytaj dalej »


Co bardziej przykuło Waszą uwagę: płytki konkurencyjne dla Raspberry Pi, czy zupełnie nowe zestawy bazujące na coraz popularniejszym ESP32? Która z opisanych nowości jest dla Was najciekawsza? 

arduino, elektronika, forbot, raspberrypi, top

Trwa ładowanie komentarzy...