Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Testy SSLW przypadku problemów z działaniem bloga proszę o kontakt na adres web@forbot.pl lub na forum.

SpotMini, to nowy czworonóg od Boston Dynamics

Wiadomości 25.06.2016 Monika Mordzińska

SpotMiniKonstruktorzy z Boston Dynamics zadziwiali nas swoimi pomysłami prezentując ogrom konstrukcji. Zaczynając od kroczącego przez trudne tereny BigDoga, kończąc na humanoidalnym ATLASie.

Ich nowy robot SpotMini, jest mniejszą, domową wersją Spota. Co ciekawe tym razem konstrukcja jest również w pełni elektryczna!

SpotMini kształtem (i zachowaniem) przypomina żyrafę lub psa. Jego długa szyja i głowa to ramię zakończone chwytakiem. Robot jest cichy i waży jedynie 25 kg (30 kg razem z ramieniem).

spotmini_robot_boston_dynamics

Układy hydrauliczne, obecne w poprzednich maszynach od Boston Dynamics, zostały zastąpione silnikami elektrycznymi. Żywotność konstrukcji na jednym ładowaniu baterii to nawet 90 minut. SpotMini posiada m.in. kamery stereoskopowe, żyroskop i czujniki położenia w kończynach. Bez problemu podnosi i przenosi przedmioty, wchodzi po schodach i wstaje z podłogi po upadku.

Robot wykonuje niektóre zadania w sposób autonomiczny, podczas gdy inne czynności to efekt zdalnego sterowania przez człowieka. Do tej pory priorytetem Boston Dynamics były urządzenia pracujące w terenie, zwłaszcza w kontekście wojskowym.

Tym razem środowisko jest zupełnie inne – SpotMini spędza dużo czasu w kuchni i w innych częściach domu. Być może teraz celem jest właśnie produkcja stosunkowo niedrogiego robota czteronożnego, który pomoże w codziennych czynnościach?

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

deshipu

15:30, 25.06.2016

#1

Ciekawe czy ta zmiana strategii wynika z udoskonalenia technologii, czy też z faktu wykupienia ich przez Google. Zastanawiam się też, czy zmieni się ponownie kiedy Boston Dynamics przejdzie pod skrzydła Toyoty.

Treker
Administrator

17:05, 25.06.2016

#2

Ważnym sygnałem była pewnie też informacja od wojska, które po testach powiedziało, że BigDog jest zbyt duży i głośny. Teraz opracowują małą i cichą konstrukcję. Może wtedy będzie im łatwiej wypracować jakieś pośrednie rozwiązanie militarne ;)

deshipu

17:11, 25.06.2016

#3

Tylko Big Dog miał nosić żołnierzom plecaki. Spot Mini raczej się pod takim plecakiem załamie.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.