Skocz do zawartości

Jaka kamera do atmegi?


Chumanista

Pomocna odpowiedź

Pozwolę się włączyć do dyskusji. Otóż w mojej pracy magisterskiej wykorzystuje "kamerkę" do lfa. Prędkości które osiągam to na chwilę obecną to 3m/s.

Masz jakieś zdjęcie swojej konstrukcji, albo film z przejazdu 😉?

Największa oczywista zaleta kamerki nad tradycyjnymi transoptorami- nie ma problemu z gęstym rozstawem czujników

Tylko tutaj można już chyba dojść do skrajności, w której elementy wykonawcze nie będą wstanie zareagować na wyliczone zmiany. Na pewno silniki pololu już tutaj odpadają do tego konieczne enkodery. Jaki napęd masz u siebie?

Link do komentarza
Share on other sites

A ja tak powiem że warto jeszcze zainteresować się kamerką z gameboya 😉

rozdzielczość 128x128, interfejs spi+adc (wysyłamy adres piksela i odczytujemy wartość adc) prędkość zadowalająca nie jest (przyz dobrych wiatrach 2fps/s) ale daje radę😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chyba wszystkie gotowe aplikacje kamer działające przy typowym fpsie (nawet do tych 60fpsów) odpadają na starcie. Przy 2m/s czyli 20mm/10ms pobieranie obrazu musi być conajwyżej co 5ms co daje 200fpsów.

@ Treker- narazie raczej niechętnie podchodzę do tematu publikacji niestety. Długo pracowałem nad projektem i wykonaniem. Silniki, z jakich korzystam , to produkt Pololu 🙂, naturalnie nie 30:1, tylko znacznie mocniejsze. Enkoderów używam własnych, ale narazie nie do kontroli trakcji. Co do jakościowego nadmiaru informacji z dużej ilości pikseli- zawsze można to skwantyfikować. Wiadomo, że napęd stanowi już duży problem, ale lepiej być przygotowanym i mieć możliwości na lepsze , bardziej dokłądne sterowanie niż bazować na starych rozwiązaniach, bo zawsze będzie się z tyłu.

@baton- nie ma opcji aby pojedyncze,nawet podwójne źródło światła dobrze równomiernie oświetliło obraz. Przy matrycach, pojawia się dodatkowy ciężar "reflektora" i zapotrzebowanie na prąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, mam inne silniki, ale tendencja dobra 🙂.

Ja doskonale wiem, że już nie jeden na forum i nie tylko wołał, jaki to jego robot nie jest szybki. Ze obliczenia teoretyczne takie i takie, przy sprawności i tarciu powinno być tyle m/s. Mam swoje zdanie na ten temat.

Żeby uciąć spekulacje,podrzucam wykres z fizycznej jeżdżącej mojej konstrukcji (test miał miejsce 10 miesięcy temu):

Robot waży ok 500-600g.

Sorry za offtop, ale skoro pytacie to odpowiadam.

Link do komentarza
Share on other sites

hmmm wydaje mi sie ze rozjechalismy sie z tym tematem. Polecam przeanalizowac autorowi lekturę. można by było sie pokusić zrobienie takiego LF robiąc to przy pomocy kamery a raczej lilniki czujników np. 128x1 szybkiego przetwornika adc tylko teraz pytanie czy atmedze starczy pamięci na dane?? a trzeba pamiętać ze robot by musiał mieć przynajmniej ze 2 próbki trasy w pamięci

Link do komentarza
Share on other sites

A gdyby użyć czujnika z myszki optycznej ? To zasadniczo jest nic innego jak specjalizowana kamera, z której można odczytać obraz 16x16 pixeli, lub 18x18 w lepszych myszach M$.

Link do komentarza
Share on other sites

A co Ci da użycie czujnika z myszki optycznej? Tutaj raczej mówimy o stosowaniu kamery która patrzy w przód i siewnym wyprzedzeniem jest w stanie dać informację o trasie.. A czujnik z myszki optyczny jest bardzo wrażliwy na odległość od podloza - musi byc tuz nad ziemią , a wtedy będzie w stanie odczytać dane z podłoża o wielkości mniejszej niż szerokość linii, zatem nie będzie w niczym lepszy od zwykłego ktira.

Link do komentarza
Share on other sites

MatManiak, Czujnik od myszki ma zabudowaną kamerę normalnie ten obraz jest przetwarzany przez procesor w czujniku i są zwracane przemieszczenia. Taki tryb pracy musi mieć niską odległość, ale można dobrać się do samej kamerki i wtedy samodzielnie obrabiać obraz, wtedy działa jak kamerka o niskiej rozdzielczości.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli już temat zszedł na czujniki to chciałem przypomnieć, że jednoliniowa "kamerka" CCD jest normalnie stosowanym elementem elektronicznym w wielu czujnikach i jako taka występuje również w sklepach wysyłkowych. Przykładowo takie coś:

https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?item=75-207-70&toc=20405

jest dość małe i tanie. 128 "czujników" to chyba wystarczająca do LFa rozdzielczość.

Każdy przetwornik, który ma odczytać jakiś obraz wymaga obiektywu - to powinno być jasne już od gimnazjum. Dotyczy to zarówno czujnika 8x8 z myszki, wypasionej matrycy 16Mpix jak i tej linijki CCD. W tym przypadku może to być zwykła, malutka soczewka skupiająca, np. obiektyw z miniaturowej kamery TV kupiony za parę groszy (sa nawet do wyboru różne ogniskowe) lub coś ze starej chińskiej lornetki, byle potrafiło "zrobić" obraz o wielkości 8.5mm - można to sprawdzić na kartce papieru i przy okazji przypomnieć sobie podstawy optyki geometrycznej 🙂

Elektrycznie, w tym konkretnym przypadku wystarczy tylko zapodać zegar, co jakiś czas wysyłać sygnał startu odczytu i.. odczytywać napięcie z kolejnych pixeli przetwornikiem A/D lub prościej - komparatorem wg ustalonego (ręcznie lub automatycznie) progu. Max. zegar 5MHz umożliwia prawie 40 tys skanów/s co wydaje się wystarczające 🙂 Oczywiście w praktyce taka szybkośś nie ma sensu, bo ograniczeni jesteśmy czasem całkowania. Między jednym skanem a następnym następuje "próbkowanie" światła czyli rosną napięcia na kondensatorach zbierających sygnał z każdej fotodiody a potem "złapane" napięcia są szeregowo "przepychane" do jednego wyjścia, no wiadomo, jak to w CCD. Jeżeli damy wolniejszy zegar, kondensatory mają więcej czasu i czułość przetwornika rośnie, chcemy szybciej, musi być więcej światła - to też chyba oczywiste. W każdym razie podłączenie takiego elementu do atmegi czy innego ARMa nie powinno być skomplikowane a zabawa może być.. przednia - że tak powiem. Komparator (robiący z tego obraz czarno-biały 🙁 ) + interejs SPI wydaje się tu naturalnym rozwiązaniem ale dla ambitnych przetwornik A/D umożliwi wczytanie obrazu z kilkuset stopniami szarości 🙂

EDIT: W praktyce, żeby przekonać się jak bardzo może być trudno odtworzyć trasę z rzeczywistego obrazu właśnie z powodu odbić innych źródeł światła od podłoża robiłem próby z właśnie z małą kamerką TV - moim zdaniem masakra. To, co dla mojego oka jest oczywyste, dla kamery jest nie do przejścia. Czarno-biały odcinek testowy oświetlany nie tylko diodką tuż przy kamerze ale także lampą na suficie i światłem z za okna był zupełnie nie do rozpoznania. A im mniejszy kąt (im dalej patrzymy) tym oczywiście gorzej. Tutaj ogromne doświadczenie ma z pewnością kol. Barto. Ciekaw jestem jakie odległości "patrzenia" udało mu się uzyskać i i jakie były optymalne geometrie położenia kamery, oświetlacza itp ?

Link do komentarza
Share on other sites

EDIT: W praktyce, żeby przekonać się jak bardzo może być trudno odtworzyć trasę z rzeczywistego obrazu właśnie z powodu odbić innych źródeł światła od podłoża robiłem próby z właśnie z małą kamerką TV - moim zdaniem masakra. To, co dla mojego oka jest oczywyste, dla kamery jest nie do przejścia.

Dla tego do analizy obrazu najlepiej byłoby zaprzęgnąć sztuczną sieć neuronową, i tu znowu pojawiają się kolejne schodki, bo albo spory procesor, albo FPGA.

Kiedyś ATMEl robił takie fajne połączenie rdzenia AVR (Mega 16) i FPGA (układy serii AT40K), ale się to niezbyt przyjęło i obecnie już tego nie produkują. 🙁 a szkoda.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.