KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

10 najpopularniejszych wpisów z grudnia 2018 + bonus

10 najpopularniejszych wpisów z grudnia 2018 + bonus

Wszyscy wrócili już z noworocznej zabawy? Pora więc, aby przypomnieć najpopularniejsze wpisy, które były opublikowane na Forbocie w grudniu.

Sprawdźcie, które teksty cieszyły się największym zainteresowaniem w ubiegłym miesiącu i na co warto jeszcze zwrócić uwagę.

W tym miesiącu wyjątkowo nie pojawiło się zbyt dużo informacji na temat kolejnych komputerów SBC, które miałyby stać się lepszą wersją popularnego Raspberry Pi. Tym razem zestawienie zdominowały ciekawe projekty związane m.in. z Arduino. Dużym zainteresowaniem cieszył się również silnik, który został wykonany z płytki drukowanej. Dobrym uzupełnieniem tego wpisu stała się też nasza wirtualna wycieczka po jednej z największych chińskich fabryk prototypów PCB.

Nowe wpisy oraz odświeżenie całego kursu elektroniki sprawiły, że w grudniu ustanowiony został nowy rekord Forbota - statystyki wskazały ponad 711 tysięcy odsłon! Miło widzieć, że zaglądacie tutaj coraz częściej i chętnie czytacie nowe wpisy.

Miejsce 10: Arduino steruje ploterem do piasku i tworzy dzieła...

Arduino steruje ploterem do piasku i tworzy dzieła...

Na ten projekt można patrzeć godzinami, a do tego ma on właściwości uspokajające. Niby nic specjalnego, to tylko zwykły mechanizm, który porusza kulką - efekty jednak zaskakują! Odpowiednie… Czytaj dalej »


Miejsce 9: Kieszonkowy zasilacz USB z regulacją prądu i napięcia

Kieszonkowy zasilacz USB z regulacją prądu i napięcia

Coraz więcej urządzeń jest zasilanych za pomocą złącza micro USB. Tym razem pora na naprawdę kieszonkowy zasilacz warsztatowy, który może ułatwić uruchamianie wielu urządzeń. Korzystając z tego… Czytaj dalej »


Miejsce 8: The MagPi #77: Nauka programowania w Pythonie

The MagPi #77: Nauka programowania w Pythonie

Udostępniono już najnowszy numer oficjalnego, darmowego magazynu o Raspberry Pi. Głównym tematem The MagPi jest nauka programowania. Oprócz tego, jak zawsze, w obszernym wydaniu znaleźć można wiele inspirujących projektów… Czytaj dalej »


Miejsce 7: Nowoczesne wersje wyświetlaczy NIXIE RGB

Nowoczesne wersje wyświetlaczy NIXIE RGB

Wyświetlacze NIXIE to relikt przeszłości, w której pełniły one rolę elementów reprezentujących np. liczby. Dziś dodają uroku nielicznym urządzeniom i cenione są głównie przez kolekcjonerów. Moda na… Czytaj dalej »


Miejsce 6: Polscy uczniowie budują miniaturowego satelitę

Polscy uczniowie budują miniaturowego satelitę

Polscy uczniowie przygotowują się do budowy miniaturowego satelity, który będzie mógł wziąć udział w międzynarodowym konkursie CanSat. Sercem urządzenia będzie popularne Arduino, a specjalnie zaprojektowana konstrukcja pozwoli bezpiecznie… Czytaj dalej »


Miejsce 5: Jak wykorzystać sieć Tor do połączenia się z RPi?

Jak wykorzystać sieć Tor do połączenia się z RPi?

Sieć Tor znana jest głównie z tego, że zapewnia anonimowość. Może ona jednak przydać się też fanom RPi, którzy chcieliby mieć stały kontakt ze swoją malinką i… Czytaj dalej »


Miejsce 4: Przenośna i energooszczędna sieć o zasięgu do 12 km

Przenośna i energooszczędna sieć o zasięgu do 12 km

PyGo to płytki IoT z działającą implementacją MicroPythona, które wykorzystują technologię LoRa do tworzenia sieci o zasięgu do 12 km. Płytki mogą umożliwić komunikację w miejscach bez… Czytaj dalej »


Miejsce 3: Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce

Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce

Chyba każdy elektronik widział kiedyś płytkę PCB, która została wykonana w profesjonalnej fabryce. Nie każdy jednak wie, jak wygląda ich produkcja. Fabryki płytek drukowanych to miejsca, które… Czytaj dalej »


Miejsce 2: Powrót do korzeni: pamięć ferrytowa dla Arduino

Powrót do korzeni: pamięć ferrytowa dla Arduino

Pamięci ferrytowe były szczególnie popularne w latach 1950 - 1970, gdy złota era komputerów dopiero miała się rozpocząć. Dziś już raczej niespotykane, a dawniej pełniły bardzo ważną rolę… Czytaj dalej »


Miejsce 1: Jak zbudować miniaturowy silnik z płytki PCB?

Jak zbudować miniaturowy silnik z płytki PCB?

Silniki elektryczne łączą precyzyjną mechanikę z elektroniką. Okazuje się, że niektóre elementy mechaniczne można z powodzeniem zastąpić odpowiednimi płytkami drukowanymi. Pewien młody konstruktor opracował małe silniki, które działają… Czytaj dalej »


Bardzo dużą popularnością cieszył się również nasz poradnik prezentowy, został on jednak wyłączony z tego zestawienia, ponieważ sezon prezentowy mamy już chyba za sobą (przynajmniej na jakiś czas).

Bonus: ciekawostki ze świata elektroniki

Oprócz tego warto również śledzić nowy temat na forum, w którym staram się dodawać ciekawostki związane z elektroniką i mechaniką. Najczęściej są to zdjęcia lub krótkie filmiki, czasami mogą one rozbawić, innym razem nauczyć czegoś ciekawego. Przykładowy, najpopularniejszy wpis z grudnia, to demonstracja zachowania kółka w deskorolce, które zostało rozpędzone za pomocą strumienia wody:

Bonus: co jeszcze warto przeczytać?

W ubiegłym miesiącu pojawiło się znacznie więcej nowych wpisów, część z nich mogła więc umknąć Waszej uwadze. Oto, dodatkowo wybrane, 3 artykuły - były mniej popularne, a warto je przeczytać:

Miejsce 3: Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami

Za nami pierwsze kroki z tranzystorami. Pora, aby wykorzystać te elementy do stworzenia bardziej rozbudowanych projektów. Wykonamy dwa projekty. Pierwszy układ będzie zapamiętywał swój stan, a drugi… Czytaj dalej »


Miejsce 2: Dron, który potrafi zmienić konfigurację ramion w locie

Dron, który potrafi zmienić konfigurację ramion w locie

Różne konfiguracje ramion dronów mają swoje specyficzne wady i zalety. Naukowcy stworzyli więc urządzenie, które jest w stanie zmieniać ich konfigurację w trakcie lotu. Rozwiązanie to otwiera… Czytaj dalej »


Miejsce 1: Robotyczna mrówka z Arduino? Poradnik budowy

Robotyczna mrówka z Arduino? Poradnik budowy

Roboty kroczące to efektowne urządzenia. Takie konstrukcje mogą zrobić duże wrażenie nawet na postronnych obserwatorach, którzy nie wiedzą ile pracy kosztuje przygotowanie takiego robota. Jeśli przeraża Was… Czytaj dalej »


Koniecznie dajcie znać w komentarzach co bardziej przykuło Waszą uwagę. Które wpisy były dla Was najciekawsze? Jakie wpisy chcielibyście czytać na Forbocie częściej? Wszelkie sugestia mile widziane!

arduino, elektronika, forbot, raspberrypi, top

Trwa ładowanie komentarzy...